YAZARLAR

“Bu milletin neferi olmak bizim en büyük gurur nişanımızdır”

Uğurlu, “Bu necip milletin bir evladı olarak o gece bu isimsiz kahramanlar arasında yer almış olmak ömür boyu taşıyacağım en büyük nişandır.” dedi.

Hakan BAKAR
Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başsavcı Uğurlu mesajında şu ifadelere yer verdi. “Hiç şüphesiz 15 Temmuz gecesi, Türkiye’nin en karanlık, en uzun, en sisli ve en puslu gecesiydi. Öyle ki; ülkenin havasını değiştiren o sisten insanların gerçek yüzlerinin seçilemediği dehşetli bir gece. 
Lakin o gece necip milletimiz, çocuklarımıza bırakabileceğimiz en kıymetli miras olan vatan, millet ve bayrak uğruna canı pahasına onurlu bir duruş sergiledi. Çünkü o gece bu necip milletin kahraman evlatları; ana-babaları, eşleri ve çocukları ile bile vedalaşamadan sokaklara, meydanlara ve görevlerinin başına tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi tereddütsüz bir şekilde koştu. Allah’ın yardımı ve inayetiyle yüreklerinden korku kaldırılıp ölümü öldüren bir ruh hali ile hareket ederek bombalara, silahlara ve tanklara gözlerini kırpmadan üzerlerine atılarak vücutlarından başka ellerinde hiçbir silah ve saire olmadan yürekleri ve imanları ile bu alçak kalkışmayı atalarının yaptığı gibi göğüslerinde söndürdüler. 
Elbette 251 aziz şehidimiz ve 2 bin 190 gazimiz bizleri derinden yaraladı ancak bu ülkenin isimsiz milyonlarca kahramanı, şanlı tarihimizde de örneklerini bolca gördüğümüz üzere söz konusu vatan olunca hiçbir tereddüt göstermeden imkân ve kabiliyetlerini hesap etmeden ölüme koşarcasına atılarak namusu olan vatanını, bayrağını ve ezanını korumak gayesiyle şehadet şerbetini içmeye hazır olduğunu bir kez daha tüm dünyaya ispatladı. 
Bu necip milletin bir evladı olarak o gece bu isimsiz kahramanlar arasında yer almış olmak ömür boyu taşıyacağım en büyük nişan ve çocuklarıma bırakabileceğim en kıymetli mirastır. 
Tüm bu sebepler ile ne o gece milletimize yapılan ihaneti unutacağız, ne de milletimizin tarih yazan kahramanlığını, devletine ve demokrasiye sahip çıkmak için yazdığı destanı unutturacağız. 
O gece, ölümü öldüren korkuyu korkutan bu milletin neferi olmak bizim en büyük gurur nişanımızdır.
O gece, o hayâsız akını durdurmak için iman dolu göğsünü siper eden şehitlerimize bir kez daha rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Ve o gece, sesi ile duruşu ile mücadelesi ve duasıyla kutsalına sahip çıkan bu necip milletin kahraman evlatlarına sonsuz şükranlarımı sunuyor önlerinde eğiliyorum. “şeklinde ifade etti.