YAZARLAR

“Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak”

Yıldız, “projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 958 631 TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.” dedi.

Zübeyde DARENDELİ

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklama ile Sivas'ın Divriği ilçesinde yapımı devam eden Güresin Barajı ile 3 bin 340 dekar arazide sulu tarım yapılabileceği bildirildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden yüksekliği 45 metre ve 2.131 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip Divriği Güresin Barajı'nda çalışmaların devam ettiği duyuruldu.

Sivas ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Sivas iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.  DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Sivas ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden yüksekliği 45 metre ve 2.131 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip Divriği Güresin Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan Yıldız, “Güresin barajının tamamlanması ile 3 bin 340 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 958 631 TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. Proje kapsamında baraj ulaşım ve servis yolları tamamlanmıştır. Baraj gövde-batardo kazılarında %85 oranında gerçekleşme sağlanmıştır. Derivasyon-dipsavak kondüvi, kazısında %55 oranında, dolusavak kazısında ise %40 oranında gerçekleşme sağlanmıştır. İş kapsamında Derivasyon dipsavak kazısı ve beton imalatları ile su alma yapısı beton imalatları tamamlanacaktır. Dolusavak kazısı ve beton imalatları tamamlanacaktır. Gövdede kazı ve enjeksiyon imalatları tamamlanarak, gölet gövdesinde 822.811 m³ dolgu imalatları yapılacaktır. Cebri boru imalatları, vana odası beton ve elektromekanik teçhizat işleri de tamamlanarak gölet imalatı tamamlanacaktır. İşte gelinen fiziki seviye; % 19 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup 2022 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.” şeklinde ifade etti.