Böbrek ve karaciğer nakilleri Sivas'ta yapılacak

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Organ Nakli Merkezi açıldı.

Zübeyde DARENDELİ

Ülkemizin sağlık alanında yaptığı çalışmalara katkı sağlamaya devam eden Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne, Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde Organ Nakli Merkezi açıldı.

Sağlık Bakanlığı, gerçekleştirilen denetimler sonucu Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne, Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesine Organ Nakli Merkezi için ruhsat verdi. Tam teşekküllü Merkez sayesinde artık böbrek ve karaciğer nakilleri Sivas'ta yapılabilecek.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Organ Nakli Merkezi’ni gezip basın mensuplarını bilgilendirdi. Rektör Yıldız’a Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Taşkın ve Prof. Dr. Ahmet Alim, Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Yekbaş ile Merkezin sorumlu doktorları Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Koç, Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Gömeç eşlik etti.

Rektör Prof. Dr. Yıldız artık organ nakillerinin Sivas'ta gerçekleştirilebileceğini belirterek, "2 yıl öncesinde alanında uzman iki arkadaşımızı Süleyman ve Muhammed beyi Üniversitemize kazandırmıştık. Daha sonra bu arkadaşlarımızı Malatya'ya ve Antalya'ya gönderdik. Gerekli sertifikaları aldılar. Orada eğitimlerini aldılar. Sonra bu gördüğünüz alanı belirledik. Buradaki eşyaları, cihazları aldık yerleştirdik ve Organ Nakil merkezini açmaya teşebbüs ettik. Geçen hafta itibari ile çarşamba günü Sağlık Bakanlığı'ndan görevliler geldiler, merkezimizi gezdiler ve bu merkezin Organ Nakil Merkezine uygun olduğuna dair de sertifikayı verdiler. Böylece karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastalarımızın bundan sonra burada nakilleri gerçekleştirilecek. Daha önceden böbrek nakli olan, organ nakli olan karaciğer nakli olan hastalarımızda yıllık tedavileri için başka illere gidiyorlardı. Onlar da burada kontrol edilecekler. Böylece Üniversitemize önemli bir merkez kazanmış oldu. Ben başta Rektör Yardımcımız, Başhekimimiz ve hocalarımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize ve üniversitemize önemli bir merkez kazandırmış olduk." dedi.