Anahtar Kelimeler: yeter

YAZARLAR

Bize Bir tane Baro yeter

Demir, “Bunca derdimiz ve gündemimiz varken bir tane Baro bize yeter çoğuna da gerek yok. Hukuk derdindeyiz, Adalet derdindeyiz. Geçim derdindeyiz biz geçim! Seçim ve seçimler sizlerin olsun.” dedi.

Hakan BAKAR

Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir ve avukatlar son dönemde gündem de olan baroların yapısı ve seçim sistemine ilişkin olarak yasa değişikliği ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Sivas Adliye Sarayı önünde Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir ve baroya kayıtlı avukatlar gündem de yer alan baro yapısını ve seçim sistemine ilişkin yasa değişikliği hakkında bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı.

Demir, “Son dönemde gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden gerek baroların yapısına, gerekse baroların seçim sistemine ilişkin olarak yasa değişiklik düşüncesine karşı görüşlerimizi ifade etmek ve çağrı yapmak üzere bir aradayız. Öncelikle değerli katılımlarınızdan dolayı şahsım ve Sivas Barosu kamu tüzel kişiliği adına sizlere ayrı ayrı teşekkür ederim. Bilindiği üzere Türkiye Barolar Birliği ve 80 Baro tarafından imzalanan ve kamuoyuyla paylaşılan 19 Mayıs ve 1 Haziran bildirilerimize ve taleplerimize rağmen halen söz konusu olan yasa değişikliği süreci devam etmektedir. Konunun asıl muhatapları, süreci sadece izlemek zorunda kalıyoruz. Bu kapsamda; tekrar ifade ediyoruz. Bu süreçten vazgeçin. Bunca derdimiz ve gündemimiz varken bir tane Baro bize yeter çoğuna da gerek yok. Hukuk derdindeyiz, adalet derdindeyiz, geçim derdindeyiz. Seçim ve seçimler sizlerin olsun.”ifadelerini kullandı.

Açıklamasına şöyle devam eden Demir, “Bu kapsamda; Tekrar ifade ediyoruz. Bu süreçten vazgeçin! Vazgeçmezseniz eğer ne mi olacak. Söyleyelim, Defaatle uyarıyoruz. Avukatlar Kamunun Vicdanıdır. Kamunun Esasıdır. Avukata, Avukatın meslek örgütü Barolara dokunursan, Kamuya zarar verirsin. Kendine, Devletine, İlkelerine, Vatandaşın hak ve çıkarlarına zarar verirsin. Avukata ve Barolara dokunma. Zira gün gelir, Avukat herkese lazım gelir. Unutmayalım! Avukat güçlü olursa Yargı, Yargı güçlü olursa devlet güçlü olur. Bizim gündemimiz seçim değil, Bizim gündemimiz çok baro, az baro da değil, Henüz pandemi sürecinde iken; Bizim derdimiz ne bilir misiniz kıymetli basın mensupları; Bizim derdimiz mesleğine yeni başlayan genç meslektaşımızın evine ekmek götürmesidir. Mesleğe sahip çıkmaktır, mesleği geliştirmektir, Mesleğe hizmet etmektir çoğu kere. Esasında da hukuka ve adalete hizmet etmektir, İnsan haklarına hizmet etmektir, Demokratik değerlere hizmet etmektir bizim derdimiz. Her şeyden öte Devlete hizmet etmektir Devlete. Sonuç olarak Bunca derdimiz ve gündemimiz varken bir tane Baro bize yeter çoğuna da gerek yok. Hukuk derdindeyiz, Adalet derdindeyiz. Geçim derdindeyiz biz geçim! Seçim ve seçimler sizlerin olsun. Sevgi ve Saygılarımı sunarım.” şeklinde konuştu.