YAZARLAR

“Bisiklet en çağdaş ulaşım aracıdır”

Kurt, “Bence Bisiklet en çağdaş ulaşım aracıdır. Çünkü kentleri meta yığınlarından kurtarıp bireylerin sağlığına önem veren yerel yönetimler Bisikleti kentte önemli bir araç olarak görmeye başlamalıdır.” dedi.

Hakan BAKAR

Modern kentin göstergesi Bisiklet Kullanan Sivas

Nüfus artışı, trafik sıkışıklığı, otopark sorunları, gürültü ve çevre kirliliği birde bunun üzerine tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını insanların yaşam ve tüketim alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirdi.

Bugün yaşadığımız şehirlerde salgın ile karşı karşıya kaldığımız şu günlerde temiz hava ve sağlıklı bir çevre için her geçen gün ihtiyaçlar daha da artmakta. Pandemi sürecinde insanlar toplu taşıma araçlarından uzaklaşarak doğa dostu ulaşımlara yönelmeye başladı. Çevre dostu ulaşım araçlarından biri olan bisiklete de pandemi sürecinde ilgi her geçen gün artmaya devam etmekte.

Geçmiş yıllarda bisiklet çocuklara yaz tatili gelmesi ile birlikte karne hediyesi olarak alınmaktaydı. Ama şimdilerde ailecek özellikle hafta sonları hep birlikte bisiklet ile doğa turları yapmaya başladılar.

Sivas’ta ticaret ile yıllardan beri iç içe olan ve ticaretlerini sürdüren Sivas Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kurt,  Bütün Türkiye’de ve Dünyada olduğu gibi Sivas’ta da pandemi döneminde bireysel ve sağlıklı ulaşım tercihlerini artırmış durumda. Sivas’ta bisikletli ulaşım tercihleri son 4 ayda yaklaşık 3 e katlandı.  Bisiklet Sivas kent merkezinde ciddi bir rahatlama sağlayabilecek bir araç olarak görülmekte olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi.

“BİSİKLET YAŞANABİLİR KENTLER İÇİN ULAŞIM ARACI OLARAK GÖRÜLMELİ”

“Yaşanabilir kent anlayışı artık çevre dostu ulaşım modellerine önem veriyor. Bu çerçevede Avrupa'da şehir planlamalarında bisiklet kullanımını teşvik eden uygulamalar yer almaya başlamıştır. Beden gücüyle hareket eden bisiklet yakıt kullanımını da gerektirmemektedir. Bu nedenle enerjiyi en etkin biçimde kullanan bisiklet hava ve gürültü kirliliği yaratmamaktadır. Bisiklet, kapladığı alan olarak da özellikle park etme açısından da avantaj sağlamaktadır. Ülkemizdeki şehirlerde yaşanan ulaşım sorunları karayollarının ön planda olmasından ve halkın otomobil kullanımına çok fazla yönelmesinden kaynaklanmaktadır. Bisiklet, Avrupa'da önemli kullanım oranlarına ulaşsa da Türkiye'de henüz istenilen seviyeye gelememiştir. Bisiklet kullanımını özendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla faaliyetler düzenlenmesi gerekmektedir. Türkiye'deki kentçi ulaşım planları içerisinde bisiklet için ayrılmış özel bölümler son derece sınırlıdır. Türkiye'de bisiklet kullanma kültürünün en eski ve yaygın olduğu kent ise Konya'dır. Bisiklet artık daha yaşanabilir daha sağlıklı kentler için bir ulaşım aracı olarak görülmeli,  tercih edilmeli,  bir hayat tarzı olarak benimsenmelidir.  Dünyada ve Avrupa'da olduğu gibi bu konuda halkı bilinçlendirme faaliyetlerinin yanı sıra başta Sivas Belediyesi olmak üzere Sivas Valiliği olmak üzere tüm kurumların ortak çalışması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

“BİSİKLET KÜÇÜK ÇOCUKLARA ALINAN KARNE HEDİYESİ GİBİ GÖRÜLMEMELİ.”

Sivas’ta Bisiklet satışlarında ilk akla gelen firma olma özelliği ile firmamız bisiklet konusunda da ayrı bir hassasiyet göstermektedir. Ailecek hemen hemen havaların güzel olduğu zamanlarda bisikletler ile doğaya çeşitli turlar yapıyoruz. Bence Bisiklet en çağdaş ulaşım aracıdır. Çünkü kentleri meta yığınlarından kurtarıp bireylerin sağlığına önem veren yerel yönetimler Bisikleti kentte önemli bir araç olarak görmeye başlamalıdır. Bisiklet küçük çocuklara alınan karne hediyesi gibi görülmemeli. Bir kültür, bir ulaşım aracı ve doğal spor aracı olarak görülmeye başlanmalıdır.  Bisiklet sürmek insanların ruh sağlığına ve psikolojisinde önemli katkı sunmaktadır.” Şeklinde ifade etti.

“SİVAS BİSİKLET KULLANMAYA ÇOK MÜSAİT BİR ŞEHİR”

Belediyemizden ve başkanımız Hilmi Bilginden bisiklete çok önemli bir paragraf açmasını bekliyoruz diyen Kurt, sözlerini şu şekilde tamamladı. “Sivas coğrafi olarak düz bir şehir. Bisiklet kullanmaya çok müsait. Kızılırmak kenarında ve ana akslarda mutlaka bisiklet yolları oluşturulmalıdır. Ayrıca bisiklet yol oluşturulurken bisiklet yolunun bisikletçiyi diğer araçlardan koruyacak fiziksel bariyerlerle korunması çok önemlidir. Bisiklet denince şuan Anadolu’da Konya aklımıza geliyor. Hâlbuki Sivas’ta en az Konya kadar düz ve bisiklet sürmeye müsait bir şehir.” şeklinde konuştu.

Kurt, sözlerini şu sloganla sonlandırdı. “Çevirin Pedalları dönsün dünyanız”