Anahtar Kelimeler: BİRÇOK SEBEBİYET VERİYOR

BİRÇOK ŞEYE SEBEBİYET VERİYOR

Üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE) burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı gibi birçok rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor

Zübeyde DARENDELİ/

Numune Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Furkan Şan, Üst solunum yolunu oluşturan: burun, sinüsler, boğaz ve gırtlağın enfeksiyonuna verilen genel bir isim olan ÜSYE, hakkında bilgi verdi.

ÜSYE’ye çoğunlukla virüslerin, nadiren de bakterilerin sebep olabileceğini aktaran Uzm. Dr. Şan, sebep olan virüslerin genellikle hava yolu ile bulaştığını havalandırılmayan, kalabalık ve kapalı odalarda bulaşma ihtimalinin çok yüksek olduğunu, bu sebeple iş ve okul hayatını aksatan en yaygın hastalık olduğunu belirtti.

‘Tedavisine ciddi yaklaşılmalı’

Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan insanlarda ÜSYE’lerin tedavisine daha ciddi yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Şan, sık geçirilen ÜSYE’nin bazen altta yatan bir alerjinin, bazen de C ve D gibi vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanabileceğini aktardı.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarından bahseden Furkan ŞAN devamında şu açıklamalarda bulundu;

 “Ateş, halsizlik, kırgınlık ve yorgunluk gibi şikayetlerin yanında, üst solunum yolunda enfekte olan yere göre şikayetler değişmektedir. Örneğin burun ve sinüslerin enfeksiyonuna rinit, sinüzit veya her ikisini birden ifade edene rinosinüzit adı verilir ve burun tıkanıklığı, akıntısı, yüzün ön kısmında özellikle öne eğildiğimizde şiddetlenen baş ağrısı ile kendini gösterir. Farenjit olarak bildiğimiz boğaz enfeksiyonunda ise, yutkunurken ağrı, boğazda takılma ve yırtılma hissi olur. Gırtlak enfeksiyonunda da yani Larenjitte ise bunlara ek olarak ses kısıklığı görülebilmektedir.

Gripte ateş sıklıkla görülür ve 38 derecenin üzerinde birkaç gün kalabilir. Fakat soğuk algınlığında ateş nadiren görülür. Grip belirtilerinde öksürük yoğundur, soğuk algınlığında ise öksürük nadiren görülür ve görülse dahi orta şiddette seyreder. Kırgınlık veya halsizlik durumu gripte çok daha fazla görülürken, soğuk algınlığında bu durum çok hafif şekildedir. Burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı belirtileriyse soğuk algınlığında çok sık görüldüğü halde gripte nadiren gözükmektedir.

Burun tıkanıklığı için tedavide burun spreyleri, boğaz ağrısı için ağrı kesiciler ve gargaralar kullanılabilir. Ağrı kesiciler aynı zamanda ateşi düşürmekte etkili olurken, tedavi yaklaşık 1 hafta ila 10 gün kadar süren hastalık boyunca uygulanabilir. Soğuk algınlığında antibiyotiğin hiç bir faydası yoktur. Antibiyotikler bakteriler üzerinde etkili ilaçlardır, virüslere karşı hiç bir etki göstermezler. Hem soğuk algınlığı hem de grip tedavisinde genel olarak bol su tüketilmeli ve istirahat etmek gerekmektedir. Hastalıktan korunmak için grip sezonundan önce aşılanmak gerekmektedir. Özellikle çocuklarda, 65 yaşını geçenlerde ve kronik hastalığı olanların aşılanması oldukça önemlidir.

Korunmak için kalabalıktan uzak durun

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için kalabalık ortamlara girmemek ve etkileşimin fazla olduğu ortamlarda yakın temastan kaçınılması gerekiyor. El temizliğine dikkat etmemiz gerekmektedir. Herhangi bir şey yemeden önce ve sonra, öksürdükten ve hapşırdıktan sonra elleri su ve sabunla en az 20 saniye yıkamamız gerekir. Öksürük ve hapşırma sonrası mikroplar kolayca havaya bulaşacağı için öksürdükten sonra ağzımızı kapatmalıyız. Beslenmemiz de hastalıktan korunmamız için oldukça önemlidir. Beslenmenin yanı sıra dinlenmek, yeterli uyku ve egzersiz ihmal edilmemesi gereken unsurlardır. Egzersiz, iyi ve kaliteli uyku ve yeterince dinlenmek bağışıklığımızın en iyi dostlarıdır. Bunların ihmal edilmemesi gerekmektedir.”