Anahtar Kelimeler: YAĞDI YAĞDI

YAZARLAR

BİR YAĞDI PİR YAĞDI

Uzun süredir beklenen kar yağışı nihayet yağdı. Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde başlayan yağış sonrası şehir adeta beyaz bir gelinlik giydi

Ayşe Mine EĞÜZ/

İklim değişikliği nedeniyle yıllar sonra yağışa hasret kalan Sivaslının yüzü nihayet güldü. Kar yağışını sevinçle karşılayan vatandaşlar kısıtlamaya rağmen mahallesinde doyasıya eğlendi. Protokol ise kent meydanında kar küreyip, kar hasreti giderdi.

Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde başlayan yağmur kısa sürede kendini kara çevirdi. Kısıtlamaya dakikalar kala beyaza bürünmeye başlayan il merkezinde trafikte vatandaşlar zor anlar yaşadı. Tüm olumsuzluklara rağmen kuraklık tehlikesi yaşanılan bu günlerde karın gelmesi herkesi mutlu etti.

KAR KÜREDİLER

Kar yağışının ardından kent meydanında buluşan Vali Salih Ayhan, AK Parti Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve bazı protokol üyeleri hem kar hasreti giderdi hem de belediye ekiplerine yardımcı olmak adına kar küredi.

Yağışların hasretle beklendiği bir yıl olduğunu belirten Vali Ayhan, “Herhalde Türkiye’de 83 milyon vatandaşımızın hele hele de Sivas’ta yaşayanların bir karı bu kadar özlemle hasretle beklediği bir yıla biz de şahit olmamıştık. Ben de karı heyecanla hasretle özlemle bekledim. Çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Elbette karın bir zahmetli tarafı vardır. Elbet ulaşımda aksaklıklar oluyor ama her zaman kar rahmettir, güzelliktir, berekettir, samimiyettir ve masumiyettir. Dolayısıyla bu kar da ulaşımda biraz sıkıntı yaşayabiliriz ama bütün ekiplerimiz teyakkuzda. Çok özledik, çok bekledik çok dua ettik. Rabbim Sivas’a yakışan bu güzel karı nasip eyledi” dedi.

BELEDİYE SAHADA
Belediye Başkanı Bilgin ise, vatandaş ve sürücülerin kar yağışından olumsuz yönde etkilenmemesi için belediyenin 40 araç ve yaklaşık 400 personel ile sahada olacağını söyledi.

Kar yağışı yağmasaydı kısa bir süre sonra şehirde içme suyu açısından kuraklık yaşanacağını da sözlerine ekleyen Bilgin, “Öncelikle Rabbimize şükrediyoruz. Günahlarımıza, hatalarımıza rağmen bizi rahmetiyle buluşturduğu için. Her gün sabah ilk işim barajın durumu ne onu sormak oluyordu. Ciddi manada en üst seviyede bunu Cumhurbaşkanımız da dillendirdi. Belli bir noktada, eğer yağış almazsa özellikle bizim bölgemizin, iç Anadolu’nun ve Sivas’ı da kapsayacak alanın ciddi bir manada kuraklık ve içme suyu sorunu yaşayacak bir noktadaydık. Farklı projeleri devreye sokmak için çalışıyorduk ama Rabbimize şükrediyoruz. Bizi böyle rahmeti ile buluşturduğu için” diye konuştu.