Bilgi beceri bu fuarda
Bilim Fuarında Öğrenciler Yeteneklerini Sergiliyor
Tarih: 12.4.2018 17:57:09/ 496okunma / 0yorum

Türkiye´de ilk olma özelliği taşıyacak olan ve Sivas´ta eğitim alan tüm öğrencilere ve halka hitap eden olan bilim fuarının açılışında yoğun ilgi yaşandı.

Hakan BAKAR

Sivas Valisi Davut Gül´ün himayelerinde başlatılan Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi projesi kapsamından, Sivas Bilim ve Sanat Merkezi´nin organizasyonunda iki gün sürecek olan “Kadı Burhaneddin Bilim Fuarı” Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde İl protokolün katılımı ile açıldı.

Sivas genelinde, ortaokul ve lise öğrencilerinin, 2017-2018 öğretim yılında, eğitim aldıkları öğretim programları çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak hazırladıkları projeler Bilim Fuarında sergilenmeye başladı.  43 okuldan toplam 132 projenin başvuru yaptığı fuara ortaokul düzeyinden 33, lise düzeyinden ise 53 proje katıldı. Bilim Fuarı açılışına Sivas valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katılımı ile kurdele kesilerek açılışı yapıldı.

 “AKADEMİK BAŞARIYI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Kadı Burhaneddin Bilim Fuarı açılışında konuşma yapan Sivas Valisi Davut Gül şu ifadeleri dile getirdi. “Milli eğitim müdürlüğümüzün çeşitli kurumları tarafından hazırlanan etkinlikleri bu fuarda göreceğiz. TÜBİTAK´da Sivas olarak 11 tane derece alan okulumuz vardı. Bunun dışında da TÜBİTAK´ın başka programlarına müracaat edenler oldu. Buradaki çalışmaları hem velilerimiz görmüş olsun hem de çocuklarının ve diğer çocuklarında ne yaptığını görmüş olacaklar. Bunların sayısının daha da artması lazım akademik başarıyı çok önemsiyoruz. Bu tarz etkinliklerin öğrencilerin başarısını artırdığını biliyoruz. Emeği geçen idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“BİLGİ VE EL BECERİSİ BİRLEŞİNCE PROJE ORTAYA ÇIKIYOR”

Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ise “İl milli eğitim müdürlüğü tarafından organize edilen bilim sanat merkezi ile yürütülmesi yapılan TÜBİTAK´a müracaat etmiş olan projeler sergilendi. 136 proje müracaat etti. Cumhuriyet Üniversitesindeki akademisyenler tarafından projeler değerlendirilerek 83 tanesi sergilenmeye hak kazandı. Bir kısmı ortaokul, bir kısmı lise projeleri olarak Sivas´ta sergilendi. Okullarımız kendi yapmış oldukları çalışmaları el becerilerine bilgilerini katarak hazırlamış oldukları projelerini hem halkımızın hem de bizlerin beğenisine sunacaklar. Emeği gecen her teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun diliyorum” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER YETENEKLERİNİ SERGİLEDİ

Bilim fuarında yer alan ortaokul ve lise öğrencilerinin hazırlamış oldukları projeler arasında günlük hayatta ihtiyacımız olan birçok proje gezenlerinin takdirini topladı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Özel Mahir sevim Özduman Ortaokulu öğrencisi Ali Baba “Telefonumun şarjı bitti derdine son”. Sırt çantasının üzerine hazırlamış olduğu güneş enerjisi panelinde toplanan enerjiyi çanta içerisinde yer alan mini aküye aktararak enerjinin depolanmasını sağlayan öğrenci Ali Baba, Aküde toplanan enerji ile telefon şarj ettiğini bu enerji lambanın da yanması sağlanıyor dedi.

Sivas Bilim Sanat Merkezinde eğitim alan 6.sınıf öğrencisi Kuzey Örgen ise Projesi hakkında şu bilgileri verdi. Projemin adı “Araç alkol kontrol sistemi”.  Alkollü araç kullanımını engellemek ve trafikte yaşanan kazaların önüne geçmek için hazırladığım bir proje. Araç içine yerleştirdiğimiz sensora alkol kokusu çok yoğun bir şekilde gelirse aracın çalışmasına izin verilmemiş oluyor” dedi.

Vali Zübeyir Kemelek ortaokulu öğrencisi Emirhan Tunç ise okul arkadaşları ile yapmış olduğu “Eğlenceli yumurta oyunu deneyi” hakkında şu bilgileri verdi. Bir pamuğu şişenin ağzına yerleştirip üzerine kolonya döktükten sonra yakıp şişenin içine atıyoruz.  Yumurtayı şişenin ağzına koyduğumuzda arada oluşan basınçtan dolayı yumurta esneyerek şişenin içine düşüyor” şeklinde anlattı. Kadı Burhaneddin Bilim Fuarı Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde 09.00-16.00 saatleri arasında iki gün boyunca açık olacak.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bilgi beceri fuarda
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas´ta 7 çeşit yerli patates üretildi
Sivas´ta 7 çeşit yerli patates üretildi
Doğa Tohumculuk Ar-Ge Müdürü Mete Kaan Bülbül: "Geliştirdiğimiz yerli ve milli çeşitlerimizin üst kademe tohumluklarını Ulaş TİGEM´de üretiyoruz. Bu topraklar hem hastalık açısından ari hem de 1300 rakımın üzerinde oldukça verimli. 2020´ye kadar tohumluk çoğaltımını yapıp, 2020´de satışa sunacağız”
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
Şems-i Sivasi İmam Hatip Ortaokulu ve yeni eğitim-öğretim yılı düzenlenen törenle açıldı.
"Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalıdır"
"Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalıdır"
Eğitim-Bir-Sen Sivas Şube Başkanı İlhan Karakoç 2018-2019 eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Karakoç; " Mülakatla öğretmen atama yönteminden vazgeçilmeli, toplum vicdanında karşılığı olan kadrolu istihdam modeli tercih edilmelidir." dedi.
"Gayretimiz yarınların mimarı çocuklarımız için"
"Gayretimiz yarınların mimarı çocuklarımız için"
Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´nın 2018- 2019 Eğitim - Öğretim Dönemi Ders Yılı açılış dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Savaşçı mesajında " Yavrularımızın yalnız öğretimi ile değil eğitimi ile de ilgileniniz. En büyük yatırımın bu dünyada hayırlı evlatlar bırakmak olduğunu unutmayınız." dedi.
Okullardaki Akran Zorbalığı Siber Zorbalığa Dönüşüyor
Okullardaki Akran Zorbalığı Siber Zorbalığa Dönüşüyor
Öğrencilerin sosyal medyada en çok etkileşime girdiği kişilerin okul arkadaşları olması, okullarda yaşanan akran zorbalığının internet ortamına da taşınmasına yol açıyor.
Ek Yerleştirmeye Ek Burs
Ek Yerleştirmeye Ek Burs
Üniversiteli olma şansı 14-20 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak ek yerleştirme ile devam ediyor. Ek yerleştirmeden merkezi yerleştirmede tercih hakkını kullanmamış ya da tercih yapsa da herhangi bir programa yerleşememiş öğrenciler faydalanabilecek.
Haydi okula
Haydi okula
2018 - 2019 Eğitim öğretim yılı için ders zili çaldı.
"Tarihi nitelikte değişimlere hazırlanıyoruz"
"Tarihi nitelikte değişimlere hazırlanıyoruz"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı´nın başlaması münasebetiyle bir mesaj yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Ekonomisi güçlü, toplum yapısı sağlam, dünyaya öncülük eden ülkelerin vasıflarının başında kaliteli, insanı merkeze alan bir eğitim-öğretim sistemine sahip olmaları gelir."
"Türkiye´nin beş temel sorununun ilk sırasında eğitim yer alıyor"
"Türkiye´nin beş temel sorununun ilk sırasında eğitim yer alıyor"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye, vakit geçirmeksizin eğitim politikalarını demokratik, laik, bilimsel ve eşitlik ilkesine dayalı bir anlayışla yeniden yapılandırmalıdır." ifadelerini kullandı.
Çocuklarımızı Usanmadan Dinleyelim
Çocuklarımızı Usanmadan Dinleyelim
Milli Eğitim Bakanı (MEB) Prof. Dr. Ziya Selçuk, yeni eğitim yılı ile ilgili bir mesaj yayımladı. Bakan Selçuk, öğrenci, öğretmen ve veliler ile tüm eğitim camiasına başarılar diledi. Bakan Selçuk, mesajında öğretmenlere ‘Meslektaşlarım´, öğrencilere ise ‘Yavrularım´ diye hitap ederek, "Sevgi, umut ve gayret kılavuzumuz olsun" dedi.
Birinci sınıf öğrencilerine görme taraması yapılacak
Birinci sınıf öğrencilerine görme taraması yapılacak
Sağlık Bakanı Koca, "Bu yıl çocuklarımız için okullarımızda yeni bir tarama programı başlatıyoruz. İlkokul birinci sınıf öğrencilerimizde görme taraması yapacağız." dedi.
´Sayısal dersler artık çocuk oyuncağı´
´Sayısal dersler artık çocuk oyuncağı´
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknokenti´nde, ilköğretim ve lise müfredatındaki matematik, fizik ve geometri derslerinin daha pratik ve eğlenceli bir yolla öğretilmesini hedefleyen "bilimsel oyuncaklar" geliştirildi.
YKS ek yerleştirme tercihleri bugün başlıyor
YKS ek yerleştirme tercihleri bugün başlıyor
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme tercihleri bugünden itibaren 20 Eylül´e kadar alınacak.
İkinci üniversite fırsatını kaçırmayın
İkinci üniversite fırsatını kaçırmayın
ANADOLU Üniversitesi´nin (AÜ), üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olan ya da üniversitede okumaya devam edenler için açtığı ikinci üniversite fırsatının kayıtları 11 Eylül´de başladı.
 “El Ele Verip Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız”
“El Ele Verip Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız”
Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi, okul güvenliği, bağımlılıkla mücadele ve değerlendirme toplantısı Sivas Valisi Davut Gül´ün başkanlığında gerçekleştirildi.
Okul reddini yenmenin 7 altın kuralı
Okul reddini yenmenin 7 altın kuralı
Okul reddini yenmenin 7 altın kuralı
3 yeni yüksek lisans bölümü daha
3 yeni yüksek lisans bölümü daha
Beykoz Üniversitesi´nde bilgi çağının gereksinimleri doğrultusunda 3 yüksek lisans bölümü daha açıldı.
"Tuzlugöl Mahallemize Modern Bir Okul Kazandırıldı”
"Tuzlugöl Mahallemize Modern Bir Okul Kazandırıldı”
Sivas Valisi Davut Gül, şehrimizin birçok farklı mahallesinde yapımı süren ve tamamlanan okulları gezmeye devam ediyor.
"Çocuklarımız geleceğimiz"
"Çocuklarımız geleceğimiz"
Yeni 2018-2019 eğitim-öğretim yılının herkes için hayırlı ve başarılı bir yıl olması dileğinde bulunan TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil, “Yeni dönemin hem öğrenciler ve aileleri hem de kırtasiye sektörü ile eğitim camiası için hayırlı bir yıl olmasını diliyorum.” dedi
Miniklerin okul heyecanı
Miniklerin okul heyecanı
2018 2019 Eğitim öğretim yılına okul hayatına ilk adımı atan Ana Sınıfı öğrencileri okula alışma süresi içerisinde diğer öğrencilerden bir hafta önce ders başı yaptı.
Kitap Günleri Sona Erdi
Kitap Günleri Sona Erdi
4 Eylül Sivas Kongresi´nin 99. yıl dönümü Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında, Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi koordinesinde bu yıl yedincisi düzenlenen Sivas Kitap Günleri sona erdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir?

Yunus Emre