Anahtar Kelimeler: sahipsiz değilim”

“Ben sahipsiz değilim”

Mahalle aralarında, sokaklarda bazı vatandaşların hoş olmayan davranışları ile karşı karşıya kalan sokak hayvanlarının boynuna takılan sarı tasmalarda ‘ben sahipsiz değilim’ yazıyor.

Zübeyde DARENDELİ

Mahalle aralarında, sokaklarda bazı vatandaşların hoş olmayan davranışları ile karşı karşıya kalan sokak hayvanlarının boynuna takılan sarı tasmalarda ‘ben sahipsiz değilim’ yazıyor. Dili olmayan hayvanlar bu tasma sayesinde derdini anlatıyor.

Belediye ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İl Temsilciliği’nin hayata geçirdiği ‘Sarı Tasma’ uygulaması sokak hayvanlarının adeta dili oluyor.

Sarı tasmaların amacı insanlara hayvanların güvenilir olduğunu, saldırgan olmadığını, zarar vermediğini ve sağlık kontrollerinin Sivas Belediyesi tarafından yapıldığını ifade etmek için yapılan bir uygulama.

4 Ekim Dünya Hayvanlar Gününde tanıtımı yapılan sarı tasmalar projesinin ilk uygulaması geçtiğimiz hafta Eğri Köprü Mahallesinde gerçekleştirildi.

“HAYVANLAR ZARARSIZ”

Hayvan Severler Derneği ve Belediye arasında ciddi bir iş birliği olduğunu vurgulayan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, “Mahallelerdeki bazı vatandaşların bulundukları bölgelerde sokak hayvanlarına kötü davranışlarda bulunduklarını görmüştük. Bu hayvanların zararsız olduklarını biz biliyorduk ama bazı vatandaşlarımız bunun farkında değillerdi. Bunun farkına varabilmeleri adına bir şey düşünüyorduk. Bunun üzerine bu sarı tasmaları tasarladık. Tasmanın üzerinde ‘ben sahipsiz değilim, bakımlarım ve sağlık kontrollerim Sivas Belediyesi tarafında yapılıyor.’ gibi ibareler yer alıyor.” dedi.

“GENEL SAĞLIK TARAMALARINI YAPIYORUZ”

Bu uygulama kapsamında bilgi aktaran ve dışarıda vatandaşlar ile sosyal yaşamı paylaşan hayvanların şu ana kadar hep kendi kontrollerinde olduğunu vurgulayan Duman, “Hayvanları sokaklardan aldıktan sonra genel sağlık taramalarını yapıyoruz. Bunlar tamamlandıktan sonra kısırlaştırma, parazit, uyuz gibi aşılarını da gerçekleştiriyoruz. Daha sonra eğer bu hayvan sosyal yaşama uygunsa biz bu hayvanı tekrar bulunduğu yere bırakıyoruz. Eğer bunların haricinde hasta veya saldırgan yönü varsa sosyal yaşama uygun değilse biz bu hayvanı barınaklarda misafir ediyoruz.” şeklinde konuştu.

BARINAĞIN ETRAFINDA SOSYAL YAŞAM

Barınaklara götürülen sokak hayvanlarının doğal yaşamından koparılmayarak barınak etrafının sosyal yaşama uygun hale getirildiğini dile getiren Ahmet Duman, “Barınağa götürülen hayvanlar kafeslerde değil açık alanda duruyorlar. Kontrollü bölgelerde kalan bu hayvanların her türlü bakımını yapıp onları oralarda besliyoruz.” ifadelerini kullandı.