Anahtar Kelimeler: Belediye Kendi Elektriğini Üretecek

YAZARLAR

Belediye Kendi Elektriğini Üretecek

Bilgin, “İnşallah bundan sonra Belediyemizin kullanmış olduğu elektriğin önemli bir kısmını yenilenebilir kaynaklarından üretme imkânına sahip olacağız.” dedi.

Hakan BAKAR

Sivas Belediyesi Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretecek.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in hafta sonu Sivas ziyaretini değerlendirerek son derece olumlu geçen toplantı sonucunda Sivas'ın önemli kazanımlar elde ettiğini vurguladı.

 

Geçtiğimiz hafta sonu bir dizi ziyaret ve Enerji Koordinasyon toplantısına katılmak üzere ilimize gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda Sivas'ın sorunları ve talepleri masaya yatırıldı.

 

Gerçekleştirilen toplantı sonucunda olumlu sonuçların alındığını ifade eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Belediyemizin enerji giderlerini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayabilmek için bakanımıza projelerimizi sunduk. Bakanımız bu projelerle yakından ilgilendi ve destekleyeceklerini söylediler. Belediyemizin anlık enerji tüketimi 10 MVA civarında 1 MVA’sını IPA fonlarıyla Güneş Elektrik Santrali(GES) olarak enerji bakanlığımız tarafından yaptırılması kararlaştırılmıştı. Hayırlı olsun. 2.5 MVA'lık GES projemiz hazır Belediyemiz imkânlarıyla yaptırılacak. İnşallah bundan sonra Belediyemizin kullanmış olduğu elektriğin önemli bir kısmını yenilenebilir kaynaklarından üretme imkânına sahip olacağız.” dedi.

 

YENİ NUMUNE HASTANESİNİN ETRAFI AÇILACAK

Başkan Bilgin, Bakanımızla görüştüğümüz bir diğer konu ise ilimiz için oldukça önemli olan Yeni Numune Hastanesinin etrafının açılması ve sağlık alanının genişletilmesi konusu oldu. Bu amaçla 62000 m2'lik ÇEDAŞ yerleşkesinin bu bölgeden kaldırılması konusunu bakanımıza ilettik. Bakanımız destek vereceğini belirterek, Belediyemizin ÇEDAŞ'a önerdiği alanla ilgili görüşmeler yaptıktan sonra en kısa sürede burayla ilgi müjdeyi Sivaslılarla paylaşacaklarını ifade etti.