Anahtar Kelimeler: BEKLENTİ DEVAM EDİYOR

YAZARLAR

BEKLENTİ DEVAM EDİYOR

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, esnafa sağlanan destek paketinin açıklaması ardından bazı taleplerin hayata geçmesi konusunda beklentinin devam ettiğinin altını çizdi

Erhan CEYLAN/

Pazartesi günü kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni destek paketini değerlendiren STSO Başkanı Mustafa Eken, destek paketi nedeniyle Cumhurbaşkanına teşekkür etti. Aynı zamanda kredi borçlarının altını çizen Eken bu borçların faizsiz 6 ay ertelenmesi noktasında da istekte bulundu.

Oda üyelerinin ve esnafların yaşanan tam kapanma sürecinde yaşadığı sıkıntıları ve talepleri gündeme getiren Eken, “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni destekler 14 aydır sıkıntı içerisinde olan üyelerimize az da olsa can suyu olacaktır. KOBİ ve girişimcilerimize destek için hibe, Nefes Kredisi taleplerimizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ileten TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak tüm kaynaklarımızı Nefes Kredisiyle üyelerimize aktarmaya devam edeceğiz” dedi.

Desteklemeler konusunda bazı taleplerin hayata geçmesi konusunda beklentinin devam ettiğini ifade eden Başkan Eken konuşmasına şunları ekledi; “Devletimizden tüm kredi borçlarının faizsiz 6 ay ertelenmesi talep ediyoruz. Üyelerimizin ticari hayatlarına sağlıklı devam edebilmeleri için SSK ve vergi prim borçlarının silinmesi, devlet alacaklarının ertelenmesi ve kredi taksitlerinin ötelenmesi talep ediyoruz. Kapalı olan yeme-içme sektöründeki işletmelerimiz çok sıkıntıda. Acilen bu işletmelerimiz için 1 Haziran’a kadar açık havada müşteriye servis imkanı sağlanması ve sonrasında tamamen açılması konusunda da gerekli çalışmaların yapılması konusunda girişimlerimiz devam ediyor. Umuyoruz bu beklentiler konusunda olumlu adımlar atılacaktır.

SİCİL AFFI GETİRİLMELİ, KREDİLERDE SİCİL SORGULANMAMALI

Verilecek olan Nefes Kredisi ve düşük faizli kredide sicil şartı aranması halinde zor durumda olan işletmelerin bu imkanlardan yararlanamayacak. Nefes Kredisi veya düşük faizli kredide sicil şartı aranmaması gerekiyor. 14 aydır zor şartlarda ayakta kalmaya çalışan işletmelerimizin SSK borcu da var, prim borcu da vergi borcu var. Çünkü aylardır ya işyerleri kapalı ya da tam anlamıyla açık kalamıyor. Bu nedenle bu krediden ihtiyaç sahibi firmalarımızın yararlanabilmesi için sicil affının getirilmesi gerekmektedir. Bu kredilere müracaat edecek işletmelerimize sicil sorgulaması yapılmaması gerekiyor.”