Anahtar Kelimeler: BEKLENEN KARAR YASAKLANDI!

BEKLENEN KARAR YASAKLANDI!

Son günlerde ülkenin dört bir yanında devam eden orman yangınlarının ardından ilimizde Valilik ve Belediye tarafından yapılan açıklamalarda ormanlara giriş-çıkış ve ateşli pikniğin yasaklandığı açıklandı

Ayşe Mine EĞÜZ/

İlk olarak geçtiğimiz hafta çarşamba günü öğle saatlerinde Antalya’nın Manavgat ilçesinde 4 farklı noktada meydana gelen orman yangınları kısa sürede ülkenin 4 bir tarafına yayıldı. Yangınlarının arkasında terör örgütü PKK’nın olduğu tahmin edilirken illerden ormanlık alanlara ilişkin yasaklar sırasıyla gelmeye başladı. İlimizde orman yangınlarının oluşmaması adına alınan tedbirler kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü teyakkuza geçerken emniyet ekipleri mesire alanlarında devriye atmaya başladı.

İLK AÇIKLAMA VALİLİKTEN
Tüm ülkeyi derinden etkileyen yangınların ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Vali Salih Ayhan, olabilecek orman yangınlarının önüne geçilmesi adına geçici süreyle ormanlara giriş yasağının uygulanmaya başladığını bildirdi.
Ayhan, “Ormanlık alanlarda mangal, semaver, ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek. Çadırlı, çadırsız kamp yapılmayacaktır. Tüm duyarlılığımızla lütfen önlemlere uyalım” dedi.

BELEDİYE MESİRE ALANLARINI SIRALADI

Vali Salih Ayhan’ın ardından ilimizde bulunan mesire alanlarını tek tek sıralayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise ateşli pikniğin kesinlikle yasak olduğunun vurgusunu yaptı.

Kardeşler Ormanı Mesire Alanı’na giriş yasağı getirildiği açıklamasında bulunan Bilgin, “Sıcak ve Soğuk Çermik Kaplıcaları ile Sivas’taki Paşabahçe, Kurt Deresi, Osman Seçilmiş, Karşıkaya piknik alanlarında ateşli piknik yapılması yasaklandı. Bu doğrultuda tüm hemşerilerimizin mesire alanları, yeşil alan ve bölge parklarında; mangal, semaver, piknik tüpü gibi araçları kullanmamalarını önemle rica ediyor, alınan tedbirlere riayet edilmesini istirham ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

107 YANGIN KONTROL ALTINDA 5’İ DEVAM EDİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin resmi sosyal medya hesabından paylaştığı veriler doğrultusunda ilimizde 112 farklı bölgede çıkan orman yangınlarının 107’si kontrol altına alınmışken Antalya ve Muğla illerinde bulunan 5 noktada yangınlar hala devam ediyor.