Anahtar Kelimeler: BASINA BÜYÜK

BASINA BÜYÜK AYIP

Cumhurbaşkanlığı tarafından basın mensuplarına tanınan Basın Kartını tanımayan Özel Halk Otobüslerinde bir kez daha basına karşı ‘ayıp’ yaşandı

Haber Merkezi/

Ülke genelinde Basın Kartı mensuplarına özel halk otobüslerinde tanınan serbest geçiş hükümlerine rağmen geçtiğimiz günlerde bir özel halk otobüsü şoförünün, “Bu kartla otobüse binemezsiniz” diyerek basın mensubunu bulunduğu ortamda küçük düşürmeye çalıştı.

TEKRAR EDİLDİ
Geçmiş dönemlerde de yaşanan sorunların çözümü noktasında Belediye denetimindeki Özel Halk Otobüslerinin şoför koltuğu arkasındaki cama serbest biniş hakkı olan kartlar yer almış, ancak otobüslerin yenilenmesi sonrasında bu kartların bulunduğu fotoğraflar kaldırılmıştı.

Kentte görev yapan basın çalışanları kimlik kartları olmasına karşın Sivas Belediyesi denetiminde görev yapan özel halk otobüslerini kullandıklarında otobüs şoförleri ile karşı karşıya geliyor.
Halkın sesi olmak adına gecesini gündüzüne katan, şehrin menfaatleri için zaman merhumu gözetmeksizin büyük bir mücadele ile görevini yerine getirmeye çalışan gazeteciler, ‘Basına karşı büyük ayıp’ olarak adlandırdığımız bu haberin ardından Belediye Başkanlığı’nın devreye girerek yaşanan bu sorunun son bulmasını bekliyor.

Basın mensuplarının yaşadığı sıkıntıların ardından konuyla ilgili açıklama yapan Ulaşım Hizmetlerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, devletin verdiği hakları hiçbir otobüs şoförünün engellemeye hakkı olmadığını söyledi.
Işık, “Bunu yapmaya kalkışan veya yapanların da tespiti halinde gerekli tüm işlemleri yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yeter ki, basın çalışanlarımız bu tür sorunla karşılaştıklarında otobüsün plakasını ve saatini bize bildirsinler” dedi.

“Para vereceksiniz ya da kent kart kullanacaksınız, bu kart geçersiz” gibi polemiklerin bir kez daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.