Anahtar Kelimeler: BAKANLIKTAN DESTEK YAĞIYOR

BAKANLIKTAN DESTEK YAĞIYOR

Daha önce 4 Eylül Barajı, Sanat Sokağı, eski sanayi gibi birçok sorunu çözmek adına Sivas’a destekte bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Katı Atık Birliği için de ilimize katkı sağladı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Temiz bir çevre için katı atıkların toplanması adına harekete geçen belediye, Katı Atık Birliği’ni toplamak ve ilçelerdeki çöpleri merkeze toplamak adına Çevre, Şehir ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan destek aldı. Konu hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Katı Atık Birliği noktasında Sivas’ımız iyi bir noktada. Çöplerimiz vahşi depolama yerine düzenli depolama sahasında depolanarak enerji üretimi noktasında sıfır atık da önemli bir eşiği aşmış bulunuyor. Sivas’ı bir bütün olarak ele alacağız artık. Katı Atık Birliğinin yapısını yeniden güncelleyerek İl Özel İdare’nin ‘yaşanılabilir Köyler’ parolasıyla kırsaldaki çöpleri de topluyoruz. Kırsalı da İl Özel İdaresi ilçelerde belediyemiz aracılığıyla merkezde kendi imkanlarıyla topluyor. Katı Atık Birliğinde Sivas’ı bir bütün olarak değerlendirerek hem birliği güçlendirme hem de depolama alanlarını güçlendirerek ilçelerimizin girişindeki yola dağılmış çöp görüntülerini ortadan kaldırmak projeyi hayata geçireceğiz. Bu noktada mayıs ve haziran ayı meclislerinde ilgili belediyeler kararını alacak. Katı Atık Birliği’ne üye olmayan belediyeleri üye edeceğiz. Bölgedeki ROT yapımını genişleterek yeni araç alımlarıyla birlikte Sivas’ın ilçeler dahil tüm çöpünü bu bölgeye toplayarak yaşanılabilir, çevreye saygılı ve sürdürülebilir bir belediyecilik anlayışıyla bu sorunu ilelebet çözmüş olacağız” dedi.

DOĞAMIZI ÇÖPLERDEN KORUYACAĞIZ

İlçe ve beldelerin bütçelerine değinen Bilgin, “Özellikle ilçe ve belde belediyelerimizin kendi bütçeleriyle yapma durumları yoktu. Bu sorunun çözümü için Ankara ziyaretimden Bakanımızla görüştük. Bakanımız Bismillah deyip işe başlayabilmemiz adına maddi destekte bulundu. 5 milyon lira hemen gönderildi. Projeyi hızlı bir şekilde başlattık. Önümüzdeki süreçte bakanlığımızın hibeleriyle birlikte Katı Atık Birliğini genişleterek Sivas’ın çevreci bir şehir olabilmesi adına önemli bir eşiğini de aşmış olacağız. Bu kapsamda Yıldızeli ilçemizdeki terfi istasyonunu tamamladık. Zara’da inşaat devam ediyor. Şarkışla İller Bankası ihale etti. Önümüzdeki süreçte Kelkit Vadisi’ndeki 4 ilçeyi de Suşehri’nde toplayarak doğamızı çöplerden koruyacağız” diye konuştu.