taner
23.11.2017 23:03:41
tarım krediden memur gelmiş bakana seslenıyor, bu arkadaş neci, vay sivasım vay nelere kaldı,,,

Anahtar Kelimeler: Bakan sözünü tutsun

YAZARLAR

Bakan, sözünü tutsun!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba´nın çiftçilerin borcunun ertelenmesi noktasında kendilerine söz verdiğini söyleyen Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, ?Aradan bir ay geçti; ne böyle bir çalışma var ne de bir böyle bir borç yap

Fatih TABUR

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, çiftçilerin yaşadığı sıkıntılara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Saman ve yem fiyatlarının son süreçte büyük oranda arttığını söyleyen Çetindağ, bu durumun girdi fiyatlarına yansıdığını ifade etti. İthal hayvan konusuna da değinen Çetindağ, yerli üreticilerin desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Sivas´ta bu yılın kurak geçmesi nedeniyle çiftçilerin yüzde 40 oranında verim kaybı yaşadığını dillendiren Çetindağ, borçların ertelenmesi noktasında yaklaşık bir ay önce  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüştüklerini anımsattı. O görüşme neticesinde borçların ertelenmesi hususunda söz aldıklarını vurgulayan Çetindağ, Fakıbaba´nın sözünde durmadığını belirtti.

Ziraat Odası Başkanı Çetindağ, ?Biliyorsunuz bu yıl Sivas´ta ciddi kuraklık olmasından dolayı yüzde 40 verim kaybı oldu. Çiftçimiz kredi kuruluşlarından aldıkları kredileri ödemekte zorluk çektiler. Bizler de bundan bir ay önce Tarım Bakanımız ile bir randevu aldık. Burada Tarım Platformu üyeleri ile birlikte Sivas milletvekillerimiz de vardı. Sayın Bakana; ?Bakanım Sivas ile ilgili veya ülke genelinde çiftçi borçlarıyla ilgili bir çalışmanız var mı´ dedik. Vekillerimiz de şahit buna. ?Başbakanımızla da görüştük. O da sıcak baktı. Torba Yasa´ya 15 gün içinde bu çiftçinin borç yapılandırması girecek. Çiftçi rahatlayacak.  Kanun geçecek´ dedi. Aradan bir ay geçti;  ne böyle bir çalışma var ne de bir böyle bir borç yapılandırma var. Biz de çiftçimize, ?Borçlar yapılandırılacak, rahatlama gelecek´ dedik. Şimdi çiftçiler bizi sürekli arıyor. ?Ne oldu?´ diye soruyorlar. Ben buradan Tarım Bakanımıza şunu söylüyorum; bize verdiği sözü tutsun. Eğer yapılamıyorsa  ?2017 yılı için çiftçide yapılandırma ve ertelenme yok´ densin. Biz de çıkalım çiftçiye söyleyelim. Bakan beyin bir an önce çıkıp açıklaması lazım. Varsa var, yoksa yok desin? dedi.