Bakan Selçuk´tan Aralık ayında atama müjdesi
Bakan Selçuk´tan Aralık ayında atama müjdesi
Tarih: 8.11.2019 00:00:12


- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk:
- "2019 yılı içinde 3 bin 200 kadro ve pozisyona ulaşmayı hedefliyoruz"
- Bakan Selçuk devlet korumasındaki gençlerin atanma sevincine ortak oldu

Hülya Keklik - Emre Yüzügüldü
ANKARA (İHA) - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, devlet korumasından yararlanan gençlerin atanma sevincine ortak oldu. Programda konuşan Selçuk, "2003-2018 yılları arasında hükümetlerimiz döneminde işe yerleştirdiğimiz gençlerimizin sayısı 29 bine yaklaştı. 2019 yılında da bugün yapacağımız yerleştirme işlemi ile de 2 bin 183 kadro için ilana çıktık. Gelecek ay bir yerleştirme daha yapacağız. Böylelikle 2019 yılı içinde 3 bin 200 kadro ve pozisyona ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.
Devlet korumasından yararlanan 2 bin 183 genç, çekilen kura ile kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirildi. Gençlerin atamasının yapıldığı törene Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı. Ataması gerçekleşen gençler gözyaşlarına boğulurken, Bakan Selçuk da gençlerin sevincini paylaştı. Bugün dünyada farklı sebeplerle korunmasız yaşayan çocuk sayısının resmi rakamlara göre 150 milyonu, resmi olmayan rakamlara göre ise 400 milyonu aşmış durumda olduğuna dikkat çeken Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Bu trajediye son vermek de öncelikle devletlerin, sonra da hepimizin sorumluluğudur. Biz, çocuğun hem fiziksel, hem de psikolojik ve ahlaki gelişimi için gerekli şartların teminini toplumların temel görevlerinden biri olarak görüyoruz" dedi.

"Bugüne kadar 17 binden fazla çocuğumuzu evlat edinme hizmetinden faydalandırdık"
Bugün Sosyal Ekonomik Destek (SED) hizmetiyle kendi aileleri yanında destek verilen 126 bini aşkın çocuğun bulunduğunu ifade eden Selçuk, "Okul dışı zamanlarını kaliteli ve verimli geçirmeleri için de ortam ve imkanları sunabilmek için Okul Destek Projesi´ni başlattık. 23 ilde pilot proje olarak başlamıştı. Bugün 81 ile yaygınlaştırmış durumdayız. Bugüne kadar 14 bini aşkın çocuğumuzu projemize dahil ettik. 6 bine yakın koruyucu aile yanında 7 bini aşkın çocuğumuzun bakımını sağlıyoruz. Korunmaya ihtiyacı olan çocuklarımızı uygun bulunan ailelerin yanına evlat edindirilmek üzere yerleştirerek imkanı sağlamaya devam ediyoruz. Bakanlığımız, evlat edindirme hizmetini gerçekleştiren tek resmi aracı kurum. 2018 yılında 647 çocuğumuz aileleri yanına yerleştirildi. Bugüne kadar 17 binden fazla çocuğumuzu evlat edinme hizmetinden faydalandırdık" dedi.

"2020 yılı içerisinde ÇODEP programının tüm kuruluşlarımızda uygulanmaya başlanmasını hedefliyoruz"
Koruma ve bakım altına alınan çocukların kaldığı koğuş tipi kuruluşların hizmetini sonlandırdıklarını kaydeden Selçuk, "Koruma altındaki yaklaşık 14 bin çocuğumuza aile ortamına en yakın evlerde bakım hizmeti veriyoruz. Burada kalan çocuklarımızın milli ve manevi değerlere bağlı, özgüvenli güçlü bireyler olarak toplumsal hayata katılmalarını önemsiyoruz. Çocuk Destek, Gelişim ve Eğitim Programı´nı (ÇODEP) başlattık. 2020 yılı içerisinde ÇODEP programının tüm kuruluşlarımızda uygulanmaya başlanmasını hedefliyoruz. Devlet korumasındaki çocuklarımızın eğitim hayatlarının her aşamasında desteklerken gençlerimizin gelecek kaygısı yaşamamaları için istihdamda olmalarını önemsiyoruz" dedi.
Yapılan düzenlemeyle hak sahipliğini kazanmada başvuru süresini 2 yıldan 5 yıla çıkardıklarını kaydeden Selçuk, “Yılda bir kez yapılmakta olan devlet korumasından yararlanmış gençlerimiz için kamu kurumlarına yerleştirmelerini artık yılda üç kez yapmaktayız. Ayrıca 2018 yılında yaptığımız düzenleme ile gençlerimiz mühendis, öğretmen, hemşire, avukat, tekniker gibi unvanlara atanabiliyor. Bu yönüyle başarı gösteren gençlerimiz toplumda rol model olarak akranlarına da güzel örnek sunuyorlar. Yerleştirme işlemleri, kamu kurumlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda talep ettikleri unvanlara yerleştirilerek gerçekleştirilmekte. Daha önce ataması yapılan 2 bin 200 gencimizi de bu unvan değişikliğinden faydalandırdık” diye konuştu.
Özel Sektör İstihdam Teşviki Uygulaması´yla 2 bin 600 farklı iş kolunda 3 bin gencin teşvik uygulamasından faydalandırıldığını belirten Selçuk, ”1988´den 2002´ye kadar 21 bin hak sahibi bu kapsamda işe yerleştirilebilmiş iken, 2003-2018 yılları arasında hükümetlerimiz döneminde işe yerleştirdiğimiz gençlerimizin sayısı 29 bine yaklaştı. 2019 yılında da bugün yapacağımız yerleştirme işlemi ile de 2 bin 183 kadro için ilana çıktık. Gelecek ay bir yerleştirme daha yapacağız. Böylelikle 2019 yılı içinde 3 bin 200 kadro ve pozisyona ulaşmayı hedefliyoruz. Bu kadroların tamamına yerleştirme yapabildiğimiz takdirde 17 yılda kamuya yerleştirilen devlet korumasından yararlanan gençlerimizin sayısı 32 bine ulaşmış olacak. Bu zamana kadar gerçekleştirilen koruyucu önleyici faaliyetler ve çocuklarımız ile ailelerini desteklemek amacıyla bu projelerimize devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

"81 ilde uzman müdahale ekipleri oluşturduk"
Cumhurbaşkanlığı icraat programı kapsamında çocuğa yönelik istismar, şiddet, ihmal gibi vakalara ilişkin koruyucu ve önleyici hizmetlerin etkin bir şekilde planlanması ve uygulanabilmesi amacıyla 81 ilde uzman müdahale ekipleri oluşturduklarını ifade eden Selçuk, ”81 ilimizde 149 Mobil Sosyal Hizmet Birimi kurduk. Okul devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama riski olan veya suça yönelme riski bulunan çocukları tespit ettik. Çocuklarımıza ve ailelerine destek çalışmasını içeren projemizle okul aile işbirliğini hem sağlıyor, hem de ana baba kucağı kadar güvenli bir yer haline getirmeyi hedefliyoruz. Kurum bakımındaki 16-18 yaş aralığındaki çocuklarımız ile yükseköğretim eğitimine devam eden ya da kurum bakımından ayrılan gençlere yaşam becerileri, çalışma hayatı ve hukuk eğitimleri vermeye devam etmekteyiz” dedi.

"Rehber ve çocuklarımızın belirli aralıklarla bir araya gelmelerini ve tecrübe aktarımını sağlamayı hedefliyoruz"
12 ilde gönüllülük faaliyetleri kapsamında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği kurarak uygulamayı hayata geçirdiklerini dile getiren Selçuk, “Benim Rehberim” adlı proje ile 394 rehber ve 394 çocuk eşleştirmesi yapıldığını belirterek, ”12 ilde gönüllülük çalışmaları kapsamında il koordinatörleri belirledik. Rehber ve çocuklarımızın belirli aralıklarla bir araya gelmelerini ve tecrübe aktarımını sağlamayı hedefliyoruz. Yine 81 ilde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerimiz ve İŞ-KUR İl Müdürlüklerimiz arasındaki koordinasyonla örgün eğitimine devam etmeyen çocuklarımızın mesleki eğitime yönlendirilmesine yönelik çalışma başlatmış durumdayız. Çocukların tespiti ve uygun meslek seçimine yönelik çalışmalar sonucunda 45 ilde 570 çocuğumuz İŞKUR meslek edindirme kurslarına halen devam etmekte. Tüm bunların yanı sıra, sosyal hizmet modellerinden ayrılmış 7 bin 500 gencimiz ile yardımlaşma ve dayanışmanın desteklenmesi konularında görüşmeler gerçekleştirerek, desteğimize devam ediyoruz. Biz gençlerimizin yanlarında olmaya her daim devam edeceğiz” dedi.
Yerleştirme töreninde ilkokul, ortaokul, ilköğretim seviyesinde 932, lise seviyesinde 978, ön lisans seviyesinde 140, lisans seviyesinde 133 olmak üzere toplam 2 bin 183 devlet korumasından yararlanmış gencin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirmesini yapıldı. Bakan Selçuk, Aralık´ta bir atamanın daha olacağının müjdesini verdi.

"Hayatım kurtuldu"
Atanma haberini alınca gözyaşlarına boğulan Enes Aydın, "Çok mutluyum, çok heyecanlıyım. Sivas´a atandım. Annem çok sevinmiştir. Hayatım kurtuldu. Ablam bekliyor beni, onun yanına gideceğim. Eve mutluluktan zıplayarak gideceğim. Beni buralara getirenlere teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımıza buradan selam gönderiyorum" dedi.
Ecenur Kurt ise, "Ankara Hacettepe Üniversitesine atandım. Anneme haber verdim. Hizmetli kadrosundan atandım. Liseyi bitirince memur kadrosunda olacağım" diye konuştu.
Marka ve Patent Kurumuna avukat olarak atanan Rauf Beyhan ise, "Devlet korumasında bir genç olarak bakanlığımızın yaptığı yenilikler çerçevesinde atamam gerçekleşti. Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Avukat olarak çalışmaktaydım. Şuan devlet bünyesinde çalışacağım. Çok heyecanlıyım" ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: Bakan Selçuk Aralık ayında atama müjdesi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumhuriyet Üniversitesi´ne yeni fakülte
Cumhuriyet Üniversitesi´ne yeni fakülte
Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 10/11/2019 tarih ve 2019/1773 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kapatılarak Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürüldü. Böylelikle fakülte sayısı da 17´ye yükselmiş oldu.
Üniversite´den 5 bin 500 fidan dikimi
Üniversite´den 5 bin 500 fidan dikimi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan "Geleceğe Nefes" seferberliği çerçevesinde 11 Kasım saat 11.11´de 11 milyon fidan, Türkiye´nin 2023 noktasında toprakla buluştu.
İki ülke arasında kültür köprüleri kurulacak
İki ülke arasında kültür köprüleri kurulacak
Cumhuriyet Üniversitesi ve Bakü Devlet Üniversitesi´nin yürüttüğü eğitim, kültürel ve bilimsel çalışmalar kardeş ülke Azerbaycan ve ülkemiz arasında kültür köprülerinin kurulmasını sağlıyor.
3. Sınıfta 2. Kitaplarını çıkarttılar
3. Sınıfta 2. Kitaplarını çıkarttılar
Danişmet İlkokulu 3-A sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Osman Çelik nezaretinde iki kitap çıkarttılar. Tüm okullara örnek olması gereken çalışma eğitim camiasında büyük beğeni toplarken, çocuklar ise kültürlü nesiller olarak geleceğe yetişiyor.
Hastalar, personelin çocuklarını okula bırakmasını bekliyor
Hastalar, personelin çocuklarını okula bırakmasını bekliyor
Cumhuriyet Üniversitesi hastanesinde, çocuklarını okula bırakmak için personele verilen izin hastanede mesainin bir saat geç başlamasına neden oluyor.Bu durum ise hastanenin işleyişinde aksaklıklar oluştururken, hastaların mağdur olmasına neden oluyor.
Kanuni Sultan Süleyman´ı andılar
Kanuni Sultan Süleyman´ı andılar
Kanuni İlkokulu öğrencileri, okula ismi verilen Kanuni Sultan Süleyman´ın doğum gününde program düzenledi. Minik öğrenciler padişah kostümü giyinerek, Muhteşem Süleyman´ı canlandırdı ve hayatını anlattı. Osmanlı´da, Şehzade doğumunda yapılan yemek ikramı da gerçekleştirildi.
Rektör Yıldız, konsey başkanlığını devretti
Rektör Yıldız, konsey başkanlığını devretti
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ın 3 yıl süreyle yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) 4´üncü Genel Kurulu 26 Ekim 2019 tarihinde Ankara´da yapıldı.
Vali Ayhan liseleri ziyaret etti
Vali Ayhan liseleri ziyaret etti
Vali Salih Ayhan, Sultan Şehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Müdür Yardımcısı Dursun Yıldırım ve Okul Müdürü Salih Delice ile birlikte sınıfları ziyaret eden Ayhan, öğrencilere kitap hediye etti. Ayhan, daha sonra okulda görev yapan öğretmenlerle bir araya geldi. Bir süre öğretmenlerle sohbet eden Ayhan, öğretmenlerin görüş, öneri ve taleplerini dinledi.
Velilere ödüllü kitap yarışması
Velilere ödüllü kitap yarışması
Gazi Osman Paşa İlkokulu velilere ödüllü kitap okuma yarışması düzenliyor. Yarışmaya katılmak isteyenlerin Gazi Osman Paşa İlkokulu memurluğuna kayıt yaptırmaları yeterli.
“Velilerle diyaloğunuzu güçlü tutun”
“Velilerle diyaloğunuzu güçlü tutun”
Savaşçı, “Öğrencilerinizin yüreğine dokunun. Onları sık sık evlerinde ziyaret edin, velilerimizle diyaloğunuzu güçlü tutun. Onların hayatında iz bırakın” dedi.
Matematik Müzesi Sivas´ta
Matematik Müzesi Sivas´ta
Matematik Müzesi Sivas´ta
´En İyi Sunum Ödülü´ aldı
´En İyi Sunum Ödülü´ aldı
En İyi Sunum Ödülü´ aldı
DYK izleme sınavı gerçekleştirildi
DYK izleme sınavı gerçekleştirildi
Sivas´ta KÖPRÜ Projesi Kapsamında DYK İzleme sınavı gerçekleştirildi
Kazada yaşamını yitiren öğrenci için anma programı düzenlendi
Kazada yaşamını yitiren öğrenci için anma programı düzenlendi
Geçtiğimiz haftalarda elim bir trafik kazasında vefat eden Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Emel Duru Duygu için anma programı düzenlendi.
Üniversite Kütüphanesi 24 saat açık kalacak
Üniversite Kütüphanesi 24 saat açık kalacak
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nde bulunan Fuat Sezgin Merkezi Kütüphanesi 2-23 Kasım tarihleri arasında 24 saat öğrencilere hizmet verecek. 24 Saat açık kalacak kütüphanede öğrencilere çorba, simit, kahve ve çay ikram edilecek.
Gastronomi Müzesi açıldı
Gastronomi Müzesi açıldı
Gastronomi ve mutfak sanatlarında zamansal süreç içerisinde gerçekleşen değişim ve gelişmeleri öğrencilerin öğrenebilmesi ve içselleştirebilmesi amacıyla Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesinde “Gelenekten Geleceğe Gastronomi Müzesi” açıldı.
CÜ´de solucan gübresi üretilecek
CÜ´de solucan gübresi üretilecek
Kimyasal gübrenin yerini alması ve kozmetik alanında da kullanılabilmesi için AR-GE çalışmaları tamamlanan Solucan Gübresi Projesi´nde önemli adımlar atılarak üretim tesisi kuruldu.
Öğrencilerden TSK´ya destek
Öğrencilerden TSK´ya destek
Koyulhisar Meslek Yüksekokulu öğrencileri Suriye sınırının güvenliği için Barış Pınarı Harekâtı´nı başlatan ve terör örgütüne ağır bir darbe vuran Türk Silahlı Kuvvetlerine destek verdiler.
Üniversitelerden ortak tanıtım etlinliği
Üniversitelerden ortak tanıtım etlinliği
Cumhuriyet Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Cumhuriyet Teknokent, Sivas İŞGEM, Bireysel Genç Girişim (BİGG), Kalyoncu İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO), Cumhuriyet Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Çalışma Grubu (KÜSİ) iş birliği ile “Smart Bigg Girişimcilik Programı Tanıtım Etkinliği” düzenlendi.
Şarkışla´da Cumhuriyet Bayramı kutlaması yapıldı
Şarkışla´da Cumhuriyet Bayramı kutlaması yapıldı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Şehit Bebek Bedirhan Karakaya Anaokulu tarafından kutlama programı düzenlendi.
Bakü´de "Türk Dünyası Elçileri: Nesimi" Sempozyumu
Bakü´de "Türk Dünyası Elçileri: Nesimi" Sempozyumu
Azerbaycan´da, Türk Dünyasının önemli şahsiyetlerinden Şair İmadeddin Nesimi´nin doğumunun 650´nci yılı münasebetiyle "Uluslararası Türk Dünyası Elçileri: Nesimi" konulu sempozyum düzenlendi.
Zara´da kitap okuma etkinliği düzenlendi
Zara´da kitap okuma etkinliği düzenlendi
Cumhuriyet Üniversitesi Zara Veysel Dursun Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından kitap okuma etkinliği düzenlendi.
Ortaokul öğrencilerinden Mehmetçiğe dua
Ortaokul öğrencilerinden Mehmetçiğe dua
Barış Pınarı Harekatı´na küçük öğrenci ve öğretmenler dualarla destek oldu. Merkeze Bağlı Yıldız Beldesinde bulunan İmam Hatip Ortaokulu, hatim ve dualarla Mehmetçiğe destek oldu.
“Gizemli Sayı Pi” Semineri
“Gizemli Sayı Pi” Semineri
Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Kulübü tarafından “Gizemli Sayı Pi” semineri düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
booked.net
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)
Atlar bir aya yakın bir süre ayakta kalabilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59