Anahtar Kelimeler: BAĞIRSAKTAN MESANE YAPILDI

YAZARLAR

BAĞIRSAKTAN MESANE YAPILDI

Türkiye’de sayılı hastane ve doktorlar tarafından gerçekleştirilen operasyonla Sivas’taki 2 hastaya bağırsaktan mesane yapıldı

Çetin POLAT/

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi, bir ilke daha imza attı. Tedavi gören iki hastaya bağırsaktan mesane yapan doktorlar başarılı bir operasyona imza attı.

Ameliyatı gerçekleştirilen Üroloji Ana bilim Dalı Başkanı (ABD) Prof. Dr. Esat Korğalı, mesane tümörlerinin ikiye ayrıldığını belirterek, “Buradaki mihenk noktası kasa invaziv olup olmama durumu. Kasa invaziv olan hastalarda artık yaşamı tehdit eden bir hastalık hâline geldiği için mesanenin çıkartılması gerekiyor. Mesane çıkartıldığında da idrar kesesi ortadan kalktığı için idrarın bir şekilde dışarı alınması gerekiyor. Genellikle bunun için en çok kullanılan yöntem hastanın karnına torba takılarak idrarın dışarı atıldığı yöntem” dedi.

Bir diğer yöntemin de daha az uygulanan bağırsaktan yeni mesane yapma yöntemi olduğunu söyleyen Korğalı, “Sınırlı vakalarda mesaneyi çıkardıktan sonra bağırsaktan belli bir parça çıkararak onu mesane şekline getirip tekrar idrar yoluna ağızlaştırılan ameliyat var. Burada da iki hastamıza o ameliyatı uyguladık. Hastaların mesanesi kasa invaziv ama çok metastazı yoktu. Hastaların yaşam beklentisi uzun, genel durumları iyi olan genç hastalar. O yüzden biz hastalara torbadan ziyade konfor olarak daha konforlu olan bu ameliyatı seçtik. Bakım açısından da vücut imajı açısından da daha iyi.

TÜRKİYE’DE SAYILI

Bu tür ameliyatlar daha çok büyük şehirlerde deneyimli cerrahlar tarafından yapılıyor. Ve hastaların bu tarz tedaviye ulaşmaları daha zor. Sivas’ta da uyguladık daha önce ama son dönemde iki tane üst üst olunca Sivas’ta da yapılabildiğinin farkına varılması için böyle bir şey yaptık, gayet başarılı olduk.  İnşallah bundan sonra da bu tarz hastalarda uygun tedavileri uygulamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

“AMELİYATTAN SAĞ ÇIKACAĞIMI SANMIYORDUM”

Hastalardan Hacı Ahmet Aksüt; “Hocalarımız işi gücü rast gitsin. Yapay mesane yaptılar. Birkaç kişiye de yapmışlar. Benden önce yaptıkları arkadaşlarda iyi sonuç almışlar. Bu ameliyattan sağ çıkacağımı hiç sanmıyordum. Hocalarımızın büyük başarısı sayesinde kurtulduk. Hocalarımızdan, çalışanlarımızdan, üroloji personelinden Allah razı olsun” ifadelerine yer verdi.

Diğer hasta Murat Şeker ise hastalık sürecini anlatarak; “Esat Bey’le görüştükten sonra ameliyat kafama yattı. 8 saatlik ameliyattan sonra mesaneyi tamamen aldılar. İnce bağırsaktan bana mesane yapıyorlar. Şu anda az ağrım var başka bir şeyim yok” dedi.