Anahtar Kelimeler: Ayhan depolarını inceledi

YAZARLAR

Ayhan, su depolarını inceledi

Sivas İl Özel İdaresi, kırsala yönelik altyapı çalışmaları kapsamında, vatandaşların sağlıklı içme suyu kullanmasını sağlamaya yönelik içme suyu depolarının bakımı-onarımı ve güneş enerjili klorlama cihazının yaygınlaştırılması için çalışmalarını aralı

 

Sivas İl Özel İdaresi,  kırsala yönelik altyapı çalışmaları kapsamında,  vatandaşların sağlıklı içme suyu kullanmasını sağlamaya yönelik içme suyu depolarının bakımı-onarımı ve  güneş enerjili klorlama cihazının yaygınlaştırılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

 Bu kapsamda; İl Özel İdaresi, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerince il genelinde yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, merkeze bağlı İşhan ve Kızılkavraz köylerinde bakımı - onarımı yapılan su depolarını yerinde gördü.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, bin 238 köy 625 mezrada bin 632 adet içme suyu deposuyla köylerin içme suyu ihtiyacının karşılandığını söyledi. Bu köylerde toplam yüz 68 bin kişinin sağlıklı içme suyu ihtiyacının karşılandığını belirten Ayhan, son 3 yıldır köylerde  hijyenik koşullarda su kullanımı noktasında ciddi çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Şu ana kadar 968 adet su deposunun bakım - onarımının yapıldığını kaydeden Ayhan, il genelinde bulunan tüm su depolarının 2 yıl içerisinde elden geçirileceğini söyledi. İl Özel İdaresi olarak su depolarının bakımı için yaklaşık 10 milyon TL kaynak aktardıklarını dile getiren Ayhan, sahada görev alan ve yoğun gayret gösteren Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü personellerine teşekkür etti.

Ayhan,  köylerde sağlıklı içme suyu kullanılması amacıyla 2014 yılı sonuna kadar 372 adet su deposuna güneş enerjili klorlama cihazı monte edildiğini de vurgulayarak, 2015 yılında da merkez köylerde 22 adet su deposuna güneş enerjili klorlama cihazı montajı yapılacağını söyledi.

 İl Özel İdaresi´nin en önemli işlerinden birinin de köylerde uygulamaya başlanacak olan su sayacı montajlarının olduğunu söyleyen Ayhan, bu çalışmayla köylerde disiplinli, düzenli ve tasarruflu su kullanımının sağlanacağını belirtti. 3 Temmuz tarihinde su sayacı ihalesinin gerçekleştirildiğini söyleyen Ayhan, yakın zamanda montaj çalışmalarına başlanacağını kaydetti.  Ayhan, "Temel gayemiz; köylerimizde ticaret yapmak değil, cüzi bir ücret karşılığı düzenli su tüketiminin oluşması için vatandaşlarımızın elini taşın altına koymalarını sağlamak. İnşallah bu güzel çalışmayla iyi sonuçlar elde edeceğiz" diye konuştu.

İşhan Köyü Muhtarı Alaaddin Ova ve Kızılkavraz Köyü Muhtarı Burhanettin Akgün ise köye yapılan hizmetlerden memnun kaldıklarını, İl Özel İdaresi´nin imkânlar ölçüsünde köylerin taleplerini yerine getirdiğini belirtti. Su depolarının belirli aralıklarla bakım-onarıma alınmasının temiz su kullanımı açısından önemli olduğunu ifaden muhtarlar, "İl Özel İdaremize yaptığı bu güzel çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.