YAZARLAR

Ayasofya’da tarihi gün AYASOFYA İBADETE AÇILIYOR

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen Ayasofya Cami bugün ilk kılınacak Cuma Namazı ile birlikte ibadete açılacak.

Hakan BAKAR

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethinden sonra camiye çevirdiği Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilmişti. 86 yıl sonra ibadete açılacak olan Ayasofya, İslam alemine manevi duygular yaşatmaya devam ediyor.

Ayasofya'da ilk kılınacak cuma namazı ile birlikte bugün Ayasofya Camii böylelikle ibadete açılmış olacak.

Bugün kılınacak cuma namazıyla ibadete açılacak olan Ayasofya Camii içinde birer metre arayla binlerce kişi namaz kılacak.

“AYASOFYA CAMİİ CUMARTESİ SABAHINA KADAR AÇIK OLACAK”

İbadete açılacak olan Ayasofya Cami ile ilgili açıklamada bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya'da ilk namazı kılamayacağı için üzülenlere müjde vererek, "Camimiz sabaha kadar açık olacak.” dedi

"VATANDAŞLARIN YANINDA DÖRT ŞEY GETİRMELERİNİ RİCA EDİYORUZ"

Vali Yerlikaya açıklamasında şunları ifade etti. “Herkes Ayasofya'nın açılışında bulunmak istiyor. Muhteşem bir ilgi var. Biz hazırlıklarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Vatandaşların yanlarında dört şey getirmelerini rica ediyoruz. Maske, seccade, sabır, anlayış.

"KADINLAR VE ERKEKLER İÇİN 5 FARKLI ALAN BELİRLENDİ"

Misafirlerimizin davetleri Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılıyor. Cami ve çevresinde kadınlar için 2, erkekler için 3 olmak üzere 5 farklı açık alan namaz kılma yeri olarak belirlendi. Beyazıt Meydanı, Sirkeci ve Çatladıkapı'dan alana gelinecek. Kontrol noktalarında polis tarafından arama yapılacak. Misafirlerimizin el ve sırt çantası getirmemelerini rica ediyoruz.

"GİRİŞLER SABAH 10.00'DA BAŞLAYACAK"

Namaz kılınacak alanlara misafir girişleri yarın sabah 10:00'dan itibaren sağlanacak. Sağlık Müdürlüğümüzce gerekli tüm tedbirler alındı. 17 sağlık noktasında 736 sağlık personeli, toplam 101 ambulans görev yapacak. İl dışından gelen misafirler için park yeri olarak Yenikapı etkinlik alanı tahsis edilmiştir. Misafirlerimiz Yenikapı'dan ücretsiz taşınacak. 200 metrelik mesafeye yürüyerek ulaşılacak.

"AYASOFYA CAMİİ SABAHA KADAR AÇIK OLACAK"

Müftülüğümüz namaz kılınacak alanlarda vatandaşlarımıza yardımcı olacaktır. Vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarını kullanmalarını rica ediyoruz. Ayasofya Camimiz sabaha kadar açık olacak. Tüm kurumlarımızla görevimizin başında, sizlerle birlikte olacağız." şeklinde konuştu.