YAZARLAR

Ayasofya açıldı şimdi şükür zamanı

Önder Sivas İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hüseyin Duman, İstanbul fethinin nişanı olan Ayasofya’nın 86 yıl sonra tekrar cami olarak açılacağını ifade ederek, şimdi şükür zamanı olduğunu söyledi.

 

Zübeyde DARENDELİ

Dernek binasında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan dernek başkanı Hüseyin Duman, Ayasofya’nın camiye döndürülmesi ile ilgili olarak çok huzurlu ve mutlu olduklarını belirterek, “Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği ilk uğrak yeri, rabbine şükretmek için secdeye kapandığı mabetti. Fetihten üç gün sonra 1 Haziran 1453’ de ilk Cuma namazı burada eda edilmişti. Medeniyetin başkenti İstanbul’daki bu tarihi mabet, Müslümanlar kadar Hristiyanların, ülkemiz vatandaşı kadar dünyanın yakından ilgilendiği bir mekandır. UNESCO dünya mirası listesinde yer Ayasofya, tam 481 yıl cami olarak hizmet verdi. Fatihin emanetinin 1934 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilmesi sadece Türkiye’nin değil, dünya Müslümanlarının da boynunu bükük bıraktı. Yıllarca ecdat yadigarının asli hüviyetini kazanması ve mahzun Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi için dua ettik. Ama her şeyin bir vakti, saati vardı. Ayasofya’ nın özlediği cemaatine kavuşması için beklemesi gerekiyordu. Ve nihayet Danıştay tarafından 10 Temmuzda Bakanlar Kurulu karalı iptal edildi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Ayasofya Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek tekrar camii statüsüne dönüştürüldü.86 yıllık ayrılıktan sonra bizleri bu ulu mabede kavuşturan Allaha şükrediyoruz.

Fatih Sultan Mehmet’in ilk Cuma namazını kıldığı gibi 24 Temmuzda Cuma namazında Ayasofyada olacağız. Bu güzel haberi aldığımızdan beri ülkemizin ve dünyanın dört bir köşesinde binlerce Fatiha süresi okuyarak dualar etmeye başladık. Bu günde burada Fetih suremizi okuyarak hep birlikte duamızı yapacağız. Ayasofya artık mahzun değil mesrur. Kalbimizde sevdamız, dinimizde duamız olan Ayasofya Camisi için artık şükür makamındayız. Çünkü Ayasofya bizim kabul olan duamız. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Endülüs ve Kudüs için dua etmeye devam edeceğiz.

Bu tarihi sorumluluk ve bilinçle bu emaneti gelecek nesillere aktaracağımızı buradan deklare ediyoruz. Bugün biz, yarınlarda ise evlatlarımız bu mirasa sahip çıkacak. Ayasofya Camisi her daim İslam medeniyetinin bir sembolü olarak yaşamaya devam edecektir” dedi.