AVM esnafı dertli
AVM esnafı dertli
Tarih: 5.12.2018 00:00:10

Fuat YILMAZ

Ekonomide yaşanan sorunlar gün geçtikçe vatandaşın üzerindeki etkisini daha fazla göstermeye başladı. Ülke çapında yaşanan ekonomik kriz ve bir çok alanda yapılan zamlar halkı isyan noktasına getirdi. Esnaflar satış yapmadıklarından dert yanarken, sokaktaki vatandaş ise alım gücünün azaldığını ve zamlardan şikayetçi olduklarını söylüyor. AVM ler de ki esnaflar bazı aylarda gelirlerinin giderlerini karşılamadığından dolayı dert yanıyor.

AVM de giyim ürünleri satan Esnaf Uğur Yılmaz yüzde 70 lere varan indirimler yaptığını, ama yinede satışlarının istedikleri noktaya bir türlü getiremediklerini, çünkü halkın alım gücünün azaldığını belirtti.

Yılmaz, "Gördüğünüz gibi dükkanda alışveriş yapan kimse yok, ama bu sadece bizim için geçerli değil. Şuan AVM´yi gezin bütün dükkanlar deyim yerimdeyse kuş avlıyor. Ülke olarak son zamanlarda ekonomi olarak sorunlar yaşıyoruz, buda ister istemez halkın cebini etkiliyor. Vatandaş artık tasarruflu davranmaya çalışıyor. Kış mevsimine girdik, artık ailelerin  gider tablosuna ısınma  faturaları da dahil olunca vatandaş ister istemez ayağını yorganına göre uzatma mecburiyetinde kaldı. Bazı günler satış yapamadığımız oluyor, şuanda mağazamız boş akşam biraz hareketlenme oluyor ama gelen vatandaşlarda ürünlerin pahalılığından şikayetçi. Bizim bütün ürünlerimiz ülke çapında sabit fiyatla satıyoruz. Ürünlerin üretim giderlerinde fiyat değişikliği olduğu için ister istemez bizlerde giderlerimizi karşılamak için ürünlerimize zam yapma mecburiyetinde kaldık. Bir başka sorun ise AVM´nin şehir merkezine uzaklığıdır. Vatandaş alışveriş merkezine daha çok gezmek için geliyor çünkü alışverişini şehir merkezinde ki mağazalarda yapıyorlar. Buraya gelenlerin çoğu öğrenci kesimi, ama onlarında maddi durumları az çok belli olduğu için tekrar yola masraf edipte buraya gelip alışveriş yapmıyorlar, şehir merkezinde alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Burada beş personel çalıştırıyoruz. Mağazanın kirası zaten çok yüksek, personelin maaşları mağazanın kirası, hepsini toplayınca gelirimiz bazı aylarda giderimizi karşılamıyor. İnşallah en kısa zamanda ekonomimiz düzelir, ürünlerde indirim olur ve halkında alışveriş yapma durumu iyileşir.” şeklinde konuştuVideo Tarihi: 4.12.2018 18:26:39
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: esnafı dertli
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
taner
5.12.2018 23:59:52
İNDİRİM FALAN YOK, ÜZERİNE KOYMUŞ, SONRA İNDİRDİM DİYOR, GERÇEK İNDİRİMİ VATANDAŞ BİLİYOR ARTIK, GERÇEKTEN İNDİRİM OLSUN ADIM ATACAK YER KALMAZ AVM DE..
“Kararnameden dolayı yatırımcı geri gidiyor”
“Kararnameden dolayı yatırımcı geri gidiyor”
Eken, “yatırımcı geliyor masaya oturuyoruz. 6. Bölge oldunuz hani diyorlar, kararnameyi bekliyoruz diyoruz. Geri gidiyor. Sivaslı yatırımcılarımız adına bu konuda destek bekliyoruz” dedi.
Eken Sivaslı yatırımcıları davet etti
Eken Sivaslı yatırımcıları davet etti
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Sivas´ın tekstil yatırımlarında özel teşvik alan iller arasına girmesinin ardından yatırımcıları ziyaret ederek Sivas´a yatırıma davet ediyor.
Esnafa müjdeli haber
Esnafa müjdeli haber
Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerince esnaf ve sanatkarlara sağlanan düşük faizli kredilerde geçtiğimiz günlerde yapılan komisyon indirimi ve vade sürelerinin uzatılmasının ardından bu kez de yıllık faiz oranlarında indirime gidildi.
Almanya, Yeni Nesil Vagonlara talip oldu
Almanya, Yeni Nesil Vagonlara talip oldu
Almanya´da, mobil vagon onarım işi yapan Hansewaggon firması yetkilileri, TÜDEMSAŞ´ta üretilen yeni nesil vagonlarından almak görüşme yapmak üzere Sivas´a geldi.
Türkiye´nin bir yıllık kahve tüketimi 100 bin tona ulaştı
Türkiye´nin bir yıllık kahve tüketimi 100 bin tona ulaştı
Happy Moon´s Grup çatısı altında yer alan Manhattan Coffee, Türkiye´deki kahve tüketimi alışkanlıklarını mercek altına aldı. Happy Moon´s Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, "Türkiye´de kahve tüketimi her geçen yıl artış gösteriyor. Araştırmalara göre Türkiye´nin bir yıllık kahve tüketimi 100 bin tona yaklaştı" dedi.
Bakan Pekcan 2019 ‘Ekim Ayı İhracat´ rakamlarını açıkladı
Bakan Pekcan 2019 ‘Ekim Ayı İhracat´ rakamlarını açıkladı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Pekcan, Türkiye´nin ekim ayında ihracatının 16 milyar 336 milyon dolar olduğunu kaydederek, “İhracatımız belli bir dinamizmle sürüyor ve Türkiye ekonomisinin büyümesinde itici güçlerden biri olmaya devam ediyor. Üretim ve ihracata dayılı büyümeyi el birliği ile sürdüreceğiz” dedi.
“ESNAFIMIZIN YAŞAMASI LAZIM”
“ESNAFIMIZIN YAŞAMASI LAZIM”
Köksal, “Esnafımızın ve Tüccarımızın ticaretlerini sürdürebilmeleri için geçmişteki SSK ve yapılandırılan vergi ve SSK borçlarını yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ödeyemediler. Bu borçlar için bir kez daha tekrar yapılandırma yönünde adımlar atılması lazım ki esnaf ve tüccar nefes alsın” dedi.
Kredi Kartı komisyon sınırlandırılması
Kredi Kartı komisyon sınırlandırılması
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan değişiklikle kredi kartı işlemlerinin nakde çevrilmesi halinde işletmelerin bankalara ödeyeceği komisyonda düzenleme yapıldı. Yüzde 3´leri bulan komisyona yüzde 1,60´lık sınır getirildi ve uygulama 1 Kasım 2019 Cuma günü yürürlüğe giriyor.
Esnaf, krediye ulaşıp ihracata başlayacak
Esnaf, krediye ulaşıp ihracata başlayacak
Esnafı yakından ilgilendiren eylem planı tamamlandı. Türkiye´nin ekonomik ve sosyal yapısının omurgası olan esnafa büyük önem verdiklerini dile getiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafın önünü açan çalışmalara devam ettiklerini söyledi.
Sıfır otomobillerdeki indirim, ikinci el piyasasını vurdu
Sıfır otomobillerdeki indirim, ikinci el piyasasını vurdu
Yapılan indirimler ve kredi imkanları nedeni ile vatandaşların sıfır otomobillere yönelmesi, ikinci el piyasasında yaklaşık yüzde 14 civarında artışın yaşanmasına neden oldu. Vatandaşlar, fiyat artışını fırsata çevirip ikinci el araçlara yatırım yapıyor.
Altın alımında taksit sayısı artırıldı
Altın alımında taksit sayısı artırıldı
BDDK, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresini 4 aydan 8 aya çıkardı.
Türk mutfağı Asya´yı fethetti
Türk mutfağı Asya´yı fethetti
Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı´na gelen 26 bin ziyaretçi ve çok sayıda alıcı, kalite ve tasarımına hayran kaldıkları Türk ürünlerine ciddi talep gösterdi.
Sanayide ‘nitelikli´ hamlesi
Sanayide ‘nitelikli´ hamlesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, nitelikli personel için eğitim hamlesi başlatıyor.
 SESOB, Albaraka Türk Bankası ile protokol imzaladı
SESOB, Albaraka Türk Bankası ile protokol imzaladı
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Albaraka Türk Katılım Bankası ile işbirliği protokolü imzaladı.
Sivas´tan Bangkok´a
Sivas´tan Bangkok´a
Sivas´tan Bangkok´a
TÜDEMSAŞ Kiev´de
TÜDEMSAŞ Kiev´de
Ukrayna´nın başkenti Kiev´de düzenlenen RailExpo 2019´a katılan TÜDEMSAŞ genel müdürü ve yetkilileri, çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.
Avrupa´ya ulaşacak ilk yük treni Sivas´tan geçecek
Avrupa´ya ulaşacak ilk yük treni Sivas´tan geçecek
Sivas´tan da geçen Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu hattı üzerinden yapılan taşımacılığın canlandırılması hedefleniyor.
6. MEGİP Protokolü imzalandı
6. MEGİP Protokolü imzalandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen "Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü" (MEGİP) kapsamında Sivas´ta istihdamı artıracak 6´ncı eğitim protokolü imzalandı.
Esnaflara müjde
Esnaflara müjde
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ,Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan´ın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade etti.
Sivas´ta konut satışları azaldı
Sivas´ta konut satışları azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018´in Ocak - Eylül döneminde 7 bin 762 konutun satıldığı Sivas´ta bu yılın aynı ayları arasında 5 bin 895 konut satıldı.
“Tüm gücümüzle destekliyoruz”
“Tüm gücümüzle destekliyoruz”
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Gereken huzur ve istikrarı sağlamak için yapılan “Barış Pınarı Harekâtı´nı” tüm gücümüzle destekliyoruz” dedi.
Sivas ve Yozgat arasında ‘Kardeş Borsa Protokolü´ imzalandı
Sivas ve Yozgat arasında ‘Kardeş Borsa Protokolü´ imzalandı
Sivas Ticaret Borsası ve Yozgat Ticaret Borsası arasında, ikili iş birliğini artırmak, ortak proje ve faaliyetlerde bulunmak amacıyla “Kardeş Borsa Protokolü” imzalandı.
STSO KYS belgesini yeniledi
STSO KYS belgesini yeniledi
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) TSE ISO 9001:2015 ISO Kalite Yönetim Sistemi (KYS) belgesini yeniledi.
İş dünyasından Barış Pınarı Harekatı´na destek mesajları
İş dünyasından Barış Pınarı Harekatı´na destek mesajları
İş adamları ve bazı kurum ve kuruluş başkanları geçtiğimiz gün Fırat´ın doğusuna yönelik terör unsurlarını yok etmek için başlatılan Barış Pınarı Harekatı için destek mesajları yayınlıyor. İş adamları kişisel sosyal medya hesaplarından paylaşılan mesajlarda harekata destek, Mehmetçik´e başarı dileklerini ilettiler.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
booked.net
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
Vucudunuzun 30 dakikada saldigi isi ile iki litre suyu kaynatabilirsiniz.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59