Anahtar Kelimeler: ATEŞİN SANATI

YAZARLAR

ATEŞİN SANATI

Tarihte bize atalarımızdan miras kalan toprakla ateşin uyumu ve maharetli ellerin işlemesiyle ortaya çıkan Çini sanatı, ilimizde Bahtiyar Bostan Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezinde yaşatılıyor

Ayşe Mine EĞÜZ/

İlimizde yaşayan kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayata etkin katılımını sağlamak amacıyla Belediye tarafından çeşitli mahallelerde açılan Hanımlar Kültür Merkezlerinden birisi olan Bahtiyarbostan Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezi’nde atalarımızdan bize miras kalan geleneksel Türk süsleme sanatlarından biri olan çini sanatı yaşatılmaya devam ediyor.

Yaklaşık 8 yıldır çini sanatıyla uğraşan Halk Eğitim Merkezi çini kursu hocası Aslı Alkan, “Çini sanatı başlı başına sabır ve zahmet işidir. Buraya gelen arkadaşlarımızda zaten buraya bunu göze alarak geliyor. Çini sanatı geleneksel Türk süsleme sanatlarımızdan birisi. Zeminimizin tamamen doğal, seramik kil malzemesiyle oluşan bir yapıda. Bu kursun kadınlara kattığı en büyük fayda sabırdır. Çünkü çininin bir süreci var bir anda ortaya çıkan bir çalışma değildir. Başlangıçtan bitişe kadar süreç çok zahmetli ilerler. Ürünün boyanması, sırlanması ve boyanması çok uzun bir süreç. Yeri geliyor hanımlarımız fırının bile başında bekliyorlar. Bu bile onların hayatların büyük değişimler sağlıyor. Hanımların hayata bakış açıları bile değişiyor” dedi.

‘BU İŞE BULAŞAN DAHA VAZGEÇEMİYOR’

Özge Hanımlar Yaşam Merkezi’nde fırın bulunduğunun altını çizen Alkan, “Pandemiden önce düzenli bir periyotta çalışıyorduk. Pandemi dolayısıyla kapanan kurslarımızda Merkez ve hocalar olarak kursiyerlerimizle bağımızı hiç koparmadık ve desteklerimize devam ettik. Hanımlarımızın bu işi severek yaptığı için kursların kapalı olması onlara engel olmuyor. Merkezimiz hanımları birbirine bağlayan ve sosyal diyalogların dayanışmanın güçlü olduğu bir yer inşallah kısa sürede her şey yoluna girer ve Merkezimize geliriz. Faaliyetlerimize şu anda Halk Eğitim Merkezinde devam etmekteyiz. Sizlere Merkezi tanıtmak fırından çıkan ürünlerimizi göstermek için buradayız” diye konuştu.

 ‘ÇOK KEYİFLİ BİR İŞ’

Çini Eğitimi alan Ayşe Korkutan (52), “Çiniyle uğraşmak çok keyifli bir şey. Çünkü toprakla uğraşıyorsun. Boya, malzeme her şey topraktan. Duyguları çok güzel bir de güzel bir iş çıktığı zaman daha da keyif veriyor. Geleneksel sanatların neredeyse hepsine gitmişimdir ama en son çinide kaldım. Bu işte önce çizmeyi bilmek gerekiyor. Her işte olduğu gibi bu işte de özen göstermek gerekiyor. Merkez zaten hanımları birbirine bağlayan ve sosyal diyalogların olduğu bir yer. İnşallah kısa sürede her şey yoluna girer ve merkezimize geliriz” diye konuştu. 

Aynı zamanda Bahtiyarbostan Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezinde birçok sanat dalı ve günümüz el işleri kursları da yaşatılmakta ve devamlılığı sağlanmaya çalışılmakta.