Anahtar Kelimeler: ASRIN PROJESİNDE

ASRIN PROJESİNDE SON 7 AY

145 yıllık rüya olan ve asrın projesi olarak adlandırılan ‘Karadeniz-Akdeniz Yolu’ projesinde sona gelindi. Sivas’ı yakından ilgilendiren proje ile hem mesafeler kısalacak hem de ticaret hacmimiz katbekat artacak

Ayşe Mine EĞÜZ/

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez dile getirilen ve 2. Abdülhamid Han zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu’nda, ‘Son 7 ay’ müjdesi verildi. Pandemi nedeniyle çalışmaları yavaşlayan yol, 2021 yılının ortalarına doğru hizmete sunulacak.

EN ÖNEMLİSİ TİCARET
Ordu ile mesafemizi 2 saate kadar düşürecek olan yol projesi ile Sivas’ın ticaret hacmi genişleyecek. Sivas’ı denize bağlayacak olan yol ile birlikte şehir esnafı, iş insanları farklı iş kollarına girebilecek.
Sivas ile birlikte 55 ili dolaylı şekilde ilgilendiren projenin maliyeti 1,5 milyar lira olarak açıklandı. Karadeniz Akdeniz Yolu, Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere, tüm Anadolu'nun ekonomisini olumlu yönde etkileyecek.

İthalat ve ihracat açısından önemli bir rol üstlenecek olan proje kapsamında, Karadeniz'in kapıları, İç Anadolu ve Akdeniz'e açılacak. Ordu'dan, Akdeniz Bölgesi'ndeki illere kadar ulaşımı kolaylaştıracak olan proje, Rusya, Gürcistan, Ukrayna gibi ülkelere de kent üzerinden ithalat ve ihracatta önemli rol de üstlenecek.

Asrın projesi olarak adlandırılan yol yapım çalışmalarıyla ilgili kısa bir süre önce açıklama yapan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, “Sivaslı, 2 saatte Ordu’ya inecek, Kayserili 4, Hataylı 7 saatte Ordu’ya gelecek. 40 tane vilayet kısa sürede Karadeniz’e inecek ve Karadeniz kenarlarında bulunan ülkeler ile ticaret hacimleri daha da genişleyecek. Ticaret ve ihracat sektöründeki üyelerimiz hep kapasite, olarak genişleyecek, hem de bölgemiz daha çok kalkınacak” dedi.