Aşık ismeti´ye sonsuz rahmet
Aşık İsmeti - Düştüm İbret Aldım Kalktım Unuttum dizelerinde dediği gibi hayat işte düşe kalka geçen bir ömür 13 yaşında gördüğü bir rüyayla başlayan şairlik hayatı boyunca 1500´ün üzerinde eseri sevenlerine bıraktı
Tarih: 5.3.2018 16:50:53/ 764okunma / 0yorum

Hakan BAKAR

Sivasın sevilen halk şairlerinden ve aşıklarından olarak bilinen Aşık İsmeti 1934 yılında Sivas´ın Kahyalı köyünde doğmuştur. Baba adı Mustafa anne adı Servinaz, asıl adı Abdülkadir Namlı´dır.

Âşıklar diyarıdır Sivas. Âşıklık geleneği asırlarca yaşandı ve halende devam etmektedir. Kimi evinden yurdundan sevdiğinden ayrılmış, seyyah olmuş, hem çalmış hem söylemiş, kimi de doğduğu topraklardan seslenmiş şiirleriyle gönüllere. Aşıkların hepsi de bir şekilde dokunmuşlar gönlümüzün en ince teline. İşte bu isimlerden bir tanesi de "Düştüm ibret aldım kalktım unuttum" diyen Sivaslı Âşık İsmetî´dir.BİR RÜYA İLE BAŞLADI HERŞEY

Aşık İsmeti adını kullanan Abdulkadir Namlı bin 500´ün üzerinde yazdığı dize ve çıkarttığı kitaplar ile hafızalara kazındı.Sivas´ın en yaşlı şairi olan İsmeti, ilerleyen yaşına rağmen kalemini hiç bir zaman elinden bırakmadı. Şair ve yazar olan Abdulkadir Namlı, aşık´lık geleneği olarak Aşık İsmeti olarak tanındı. Çocuk yaşta babasını kaybeden İsmeti´yi kısa süre sonra annesi de terk edince genç yaş´ta tek başına kaldı. Henüz 13 yaşındayken rüyasında bade ikram edilen İsmeti, Aşıklığa´da ilk adımını atmış oldu. Rüyasında defalarca maşukası olan bir kız gören Aşık İsmeti, her yerde onu arayıp durdu. Isparta´da yaptığı askerlik sırasında tesadüf eseri rüyasındaki kızı gördü. Evlenmek istediği kızın ailesi bu durumu öğrenince isteği kabul etmeyerek İstanbul´a göç etti. Rüyasında gördüğü aşkını kaybeden Aşık İsmeti, duygularını yıllarca kalemle kağıda döktü. Görücü usulü ile Döndü Namlıyla dünya evine giren Aşık İsmeti´nin 8 çocuğu, 57 de torunu oldu. 
Aşık İsmeti Abdulkadir Namlı hayatta iken katılmış olduğu bir çok programlarda kendini ve düşünceleri şöyle anlattı. "İnsanın yüreğine kıvılcım düşerse, dili durmaz söyler. Bir insanın derdi varsa dili durmaz. İçinden gelenleri, duygularını, düşüncelerini söyler. Bu da bir şiir olur ya da bir hatıra ve anı olur. Bu şekilde şu ana kadar devam ettim. Bin 500´den fazla şiirim var. Şu ana kadar dünya gözüyle 11 tane kitap çıkarttım" şeklinde açıklamaları olmuştu. 

“ATEŞLİ BİR VATANSEVERDİ”

Sivas İl kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Âşık İsmeti´yi şu sözlerle anlatı: “Tahsil görmeyen Allah vergisi özel bir yeteneğe sahipti birisiydi. İyi bir insan, iyi bir aile reisi, iyi bir dost, iyi bir ozan baştan sona bir memleket ve millet sevdalısı büyük bir Aşığımızdı. Türkiye´me bir harp sanayisi kursalar da beni kurban kesseler derdi. Ateşli bir vatanseverdi. Biz kendisine rahmet diliyoruz. Aşık ismetinin şiirleri yaşatılacaktır bizde Sivas´taki dostları olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız onun hatıralarını hep birlikte yaşatacağız. İlerleyen zaman içinde şehrimize kazandırılacak olan Aşık Veysel kültür müzesinde Aşık ismeti adına köşe oluşturacağız. Hepimizin başı sağ olsun sevenlerine ve ailesine sabır diliyorum.”

Aşık ismetinin en belirgin hafızalara kazınmış dizeleri arasında şu şiiri yer almaktadır:

DÜŞTÜM İBRET ALDIM KALKTIM UNUTTUM

Halimle dünyayı seyran eyledim
Düştüm ibret aldım kalktım unuttum
Ne hikmetler gördüm hayran eyledim
Düştüm ibret aldım kalktım unuttum
*******
Doğruyu duymadım yanlışa kandım 
Gölgemi görünce kendimi sandım
Ateşle oynadım külünde yandım 
Düştüm ibret aldım kalktım unuttum
********
Kim bilecek neler vardı anımda
Yazacaktım kalem yoktu yanımda
Beni sarhoş eden hal var kanımda 
Düştüm ibret aldım kalktım unuttum
*********
Aşık İsmetiyim gittimse nere
Ya dağ engel oldu ya da derin dere
Bir değil beş değil belki bin kere 
Düştüm ibret aldım kalktı

Aşık İsmeti

“HERKESİ VE HER ŞEYİ SEVMİŞTİR”

Aşık İsmetî, Ruhsatî ile Abdurrahim Karakoç´a hayran şairlerdendi. Hemen her konuda şiiri vardır, ancak dert, şikâyet, dilek, mistik ve taşlama konulardaki şiirleri daha çoktur. Şiirlerinde Aşık İsmetî mahlâslarını kullanmıştır. 8 ve 11 heceli şiirlerinin yanında divanî şiirleri de vardır. Karakter yönüyle herkesi ve her şeyi sevmiştir. Şiirlerinde daha çok birliği, dostluğu, sevgiyi, dayanışmayı işlemiştir. Şiirlerinin sayısı Bin 500´ün üzerindedir. Hakkında bugüne kadar beş kitap, lisans ve doktora tezi hazırlanmıştır.

Asıl Adı Abdulkadir Namlı 1934 Sivas Kahyalı köyünde dünyaya gelmiştir. Âşık İsmetî  4 Mart 2018 Pazar günü 84 yaşında hakkın rahmetine kavuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Aşık ismeti sonsuz rahmet
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Buğlem Naz bebek yardım bekliyor
Buğlem Naz bebek yardım bekliyor
Anne Neslihan ve Baba Burak Çetinkaya, Hidrosefali hastalığı doğuştan olan bir hastalık. Ameliyatını özel hastaneler yapıyor. Geçen haberlerde aynı hastalık ile mücadele eden Şifa Bebeği gördüm. İyileşmiş sağlığına kavuşmuş. Yetkililerden bize de yardım istiyoruz.”dedi
22 Göçmen Yakalandı
22 Göçmen Yakalandı
22 Göçmen Yakalandı
Şarkışla´da öğrenciler 15 Temmuz şehitlerini andı
Şarkışla´da öğrenciler 15 Temmuz şehitlerini andı
Şarkışla´da öğrenciler 15 Temmuz şehitlerini andı
Başkan Yüksel TOKİ binalarını inceledi
Başkan Yüksel TOKİ binalarını inceledi
Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ilçede yapımı devam eden binalarda incelemelerde bulundu
Gelinlik hayalini 13 yıl sonra 3 çocuğuyla gerçekleştirdi
Gelinlik hayalini 13 yıl sonra 3 çocuğuyla gerçekleştirdi
Damat Latif Kaman: - "Eşime söz vermiştim, kısmet bugüneymiş. Çok güzel bir duygu, heyecanlıyım"
"Hayır demesini öğretmeliyiz"
"Hayır demesini öğretmeliyiz"
Ülkemizde madde kullanımı çok yaygın olmasa da yapılan çalışmalar uyuşturucu kullanım oranının ülkemizde hızla arttığını göstermektedir. Bu nedenle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü iş birliği ile “Madde Bağımlılığı Nedir ve Mücadele Yöntemleri” konusunda farkındalık oluşturmak adına üniversite personellerine yönelik madde bağımlılığı semineri düzenlendi.
Evleri yanan aileye valilik sahip çıktı
Evleri yanan aileye valilik sahip çıktı
Adem Süer:"Valiliğe müracaat ettik ve Vali Davut Gül ile görüştük, durumumuzu anlattık. Vali bey gerekli yerlere talimatları verdi, Kızılay, AFAD gibi kurumlara. Yangından bir ay sonra konteynerlerimiz geldi"
Şehirde Olan Köyde de Olsun
Şehirde Olan Köyde de Olsun
Sivas İl Özel İdaresi, şehirde ne varsa köyde de o olmalı düsturu ile çalışmalarını sürdürerek, kırsaldan göçün önlenmesi ve herkesin yaşadığı yerde mutlu olmasını sağlamak gayesi ile kırsala yoğun bir program uyguluyor.
Eğitim Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şubeyi Seçim Heyecanı Sardı
Eğitim Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şubeyi Seçim Heyecanı Sardı
Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şubesindeki seçim çalışmaları 3 Eylül itibariyle başlayan resmi süreç ile heyecan ve hareket kazandı. Adalet, Liyakat, ve vefa söylemiyle yola çıkarak değişim ve yenilik isteyen Eğitim- Bir-Sen Sivas 1 Nolu şube üyelerinin desteklediği Sivas Kongre Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Halil İbrahim TEMİZ 17 Eylül Pazartesi günü saat 19:30 da Atatürk Kültür merkezinde delege aday tanıtım toplantısı yaptı.
Bin Öğrenciye Eğitim Desteği
Bin Öğrenciye Eğitim Desteği
Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği iş birliği ile her yıl olduğu gibi 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde de ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı sağlandı.
“Günlük 40 bin 200 Km yol katediyoruz”
“Günlük 40 bin 200 Km yol katediyoruz”
Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kaynar, “Belediye Başkanımız Sami Aydın öncülüğünde devrim niteliğinde hizmetlere imza attık. Hedefimiz Sivas Halkına daha konforlu ve rahat bir ulaşım imkanı sağlamak. Bizler ulaşım içinde bulunan özel halk otobüslerimiz bir gün boyunca Sivas´ta yaptığı Km, 40 bin 200 Km´dir. Buda şu anlama geliyor. Şehir içinde gittiğimiz yol ile bir günde dünya turu yapmış oluyoruz.
"20 yıl sonra diğer köye sıra geliyor"
"20 yıl sonra diğer köye sıra geliyor"
Sivas Valisi Davut Gül ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Merkez Tepe Önü - Armutlu grup köy yolu sıcak asfalt (BSK) çalışmalarının tamamlanmasının ardından yol törenle hizmete açıldı.
Kitap fuarının tarihi değişmeli
Kitap fuarının tarihi değişmeli
Ebced sahafın sahibi emekli öğretmen Mikail Toga, Kitap Fuarının yanlış bir zamanda düzenlendiğini söyledi.
"Zamanında Şarbona müdahale ettik"
"Zamanında Şarbona müdahale ettik"
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Sivas´taki etlerin Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün kontrolü adına veteriner hekimlerin denetimi altında yapıldığını, tamamıyla kombinalardan çıkmış olan etlerin gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini söyledi.
Öksüz ve yetimlere destek için bu filme gidin
Öksüz ve yetimlere destek için bu filme gidin
Bırakma Beni filmi AVM´de Avşar sinemalarında 21 Eylül - 25 Eylül arası gün içinde 6 seans gösterimde olacak. Filmden elde edilen gelir öksüz ve yetimler için harcanacak.
Sürekli yoksulluk oranı yüzde 14
Sürekli yoksulluk oranı yüzde 14
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması verilerini açıkladı. En yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay %47,4 oldu
Bazı Halk Otobüsü Güzergahları Değişti
Bazı Halk Otobüsü Güzergahları Değişti
Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Özel Halk Otobüsü seferlerinde bazı güzergâhlarda değişiklik yaptı.
Avlanırken zarar veriyoruz
Avlanırken zarar veriyoruz
Şehir merkezlerine yakın göl, baraj, ırmak ve akarsularda balık avlarken sudaki canlılara, yasaklı malzemeler kullanarak zarar verdiğinizin farkında mısınız?
Ali Hoca´ya son veda
Ali Hoca´ya son veda
Sivas´ın sevdiği ve saygı duyduğu eğitim alanında bir çok kişiye ışık tutan, eğitimin birçok dalında hizmet veren, Ali Nacak, Ailesi, eğitim camiası, öğrencileri ve sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.
49 yıl sonra bir araya geldiler
49 yıl sonra bir araya geldiler
TCDD Meslek Okulu mezunları 49´ncı yıl buluşmasını Sivas Belediyesine ait Paşafabrikası´nda gerçekleştirdiler.
Pakistanlı Tüccar Hayat Ağacı´na Yardım Etti
Pakistanlı Tüccar Hayat Ağacı´na Yardım Etti
Dünyanın çeşitli yerlerini dolaşarak, ikinci el otobüs ve kamyon parçası toplayıp satan Pakistanlı Hacı Ahmed Cemal, Sivas´ta Hayat Ağacı Derneği´ne 3 bin TL bağışladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..

Mevlana