Anahtar Kelimeler: KARŞITLARINA VEYSEL’ ÖRNEĞİ

YAZARLAR

AŞI KARŞITLARINA ‘AŞIK VEYSEL’ ÖRNEĞİ

AŞI KARŞITLARINA ‘AŞIK VEYSEL’ ÖRNEĞİ

Aşıyla bitmiş viral hastalığın olmadığı iddialarının ardından açıklama yapan Doktor Mehmet Ceyhan, ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu örneği verdi. Aşı karşıtlarına cevap niteliği de taşıyan açıklamada Ceyhan, “Körlüğe yol açan çiçek hastalığı aşıyla sona erdi" dedi.

Sena POLAT/

Vaka sayılarının bayram sonrası tekrar yükselişe geçtiği Sivas’ta aşılama oranı yüzde 73.7’yi buldu. Ülkenin her tarafından olduğu gibi ilimizde de bulunan aşı karşıtlarına en güzel cevap ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden aşının etkili olmayacağı iddialarına cevap veren Ceyhan, Sivas’ın dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nu örnek gösterdi.

‘Aşık Veysel’in neden görmediğini merak etmediniz mi hiç?’ ifadelerinin yer aldığı paylaşımda Ceyhan, “Körlüğe yol açan çiçek hastalığı aşıyla sona erdi" ifadelerine yer verdi.

“AŞI SAYESİNDE BİTTİ”

Aşı noktasında sosyal medyadan ardı ardına açıklamalarda bulunan ve aşının güvenli olduğunu vurgulayan Ceyhan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi; "Aşı güvenlidir. Aşıyla bitmiş bir viral hastalık yoktur diyorlar, doğru mu? Yanıt: Yalan ve cehalet. Milyonların ölümüne, körlüğe ve sakatlığa yol açan çiçek hastalığı (etkeni bir virüs) tamamen aşı sayesinde ortadan kalkmıştır. Sizler aşı sayesinde hastaları görmüyorsunuz. Ama Aşık Veysel’in neden görmediğini merak etmediniz mi hiç? 1930 yılında çıkarılan Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile çiçek aşısı zorunlu hale getirilmiştir. O zamanlar şöhret, hastalarını artırmak, ürün pazarlamak gibi menfaatler uğruna yalan söyleyip, halkı kışkırtanlar da olmadığı için başarılı bir kampanyayla çiçek hastalığı ortadan kalkmış ve 1977’de bütün dünyada gerek kalmadığı için aşılamaya da son verilmiştir. Viral etkeni olan çocuk felcinden ölenleri görmediniz ama, sakat kalanlar aramızda dolaşıyor. Aşı kampanyaları sonucu son vakamızı Ağrı’da 26.11.1988’de gördük. Sağlık çalışanları büyük özveriyle yüzde 100’e yakın aşılamayı başardı ve binlerce insan ölümden, yüz binlercesi sakatlıktan kurtuldu. Aşı ile önlemeye çalıştığımız her hastalık minimum yüzde 96 azaldı. Var mı böyle bir gıda takviyeniz? Bu yalanı söyleyenlere önerim hekimlerse tıp fakültesini yeniden okumaları. Hangi hastalık virüs kökenli, halk bile biliyor artık."