Anahtar Kelimeler: ULAŞTIK

ASEL’E ULAŞTIK

Henüz 15 aylık olan Balk ailesinin en küçük ferdi Zeynep Asel Balk, halk arasında Akdeniz Anemisi olarak bilinen Beta Talasemi Majör hastalığıyla mücadele ediyor

Ayşe Mine EĞÜZ/

Kızlarına bir an önce ilik bulunması için kampanya başlatan ve sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışan Serkan-Hümeyra çiftçine ulaştık.

Balk ailesi bundan yaklaşık 3 ay önce kabızlık şikayeti ile gittikleri hastanede kızları Zeynep Asel’in Beta Talasemi Majör hastası olduğunu öğrendi. Halk arasında Akdeniz Anemisi olarak bilinen rahatsızlığın çözüm noktası ise uygun iliğin bulunması. Balk ailesi, şimdi umutla kızlarına uygun donörün bulacağı günü bekliyor. Vatandaşlardan tek istekleri ise Kızılay’a gidip kan bağışı yaparak kızları Zeynep Asel ve onun gibi olan insanlara umut olmaları.

Seslerini herkesin duymasını istediklerinin altını çizen baba Serkan Balk, “Kızımızın Beta Talasemi Majör hastası olduğunu öğrendiğimiz zaman çok üzüldük. Zeynep Asel için bir kampanya başlattık ve sesimizi tüm Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Sadece benim kızım için değil diğer Zeyneplere, Ahmetlere’ de belki başlattığımız kampanya ile ilik bulmuş oluruz. Değerli devlet büyüklerimden ve sosyal medyayı iyi kullanan bütün gönüllü insanlardan yardım talep ediyorum. Kardeşlik bedel ister, her insanın başına sıkıntılar gelebilir lütfen duyarlı olalım. Herkes kök hücre vererek Zeynep’im ve Zeyneplere hayat olabilir” dedi.

“KENDİ EVLADIN OLUNCA DAHA İYİ ANLIYORSUN”

Kök hücre bağışının önemine değinen ve insanlara seslenen anne Hümeyra Balk, “Kızımıza ilk teşhis 2 ay önce koyuldu. Tedavi yönteminde kesin çözüm olarak bize ilik naklini önerdiler. Kan alarak da hastalığın yürütülebileceğini söyledi doktor hanım. Ama kan alındıkça da diğer organların zedeleneceğini yan etkisinin olacağını söyledi. Kan vermesindense ilik nakli olarak bu hastalıktan ömür boyu kurtulmasını istedik. İlk önce Zeynep Asel’in kabızlık problemi ile hastaneye gittik. Sürekli huysuzluk yapıyordu, hiç uyumuyor ve durmuyordu. Baktım olacak gibi değil hastaneye gidelim dedim. Hastanede kan sonuçlarına bakılınca Beta Talasemi Majör teşhisi kondu. Bu anne ve babadan geçen bir hastalıkmış. Bu hastalık ilerleyince büyüme gerili, fiziksel olarak değişimler, kabızlık ve huysuzluk gibi birçok hastalığı beraberinde getirecek. Türkiye’de bizim gibi kök hücre bekleyen birçok hasta var. Belki önceden böyle duyarlı değildik, kendi evladın olunca hastanelere gidip o hastaları görünce ister istemez daha duyarlı oluyorsun. Benim Zeynep’im ve diğer Zeyneplere umut olmak için herkesi Kızılay’a kök hücre vermeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.