YAZARLAR

“Artık dayanma gücümüz kalmadı”

Karabulut, “Oyun olmadan bizim gibi işletmelerin iş yapması çok zor. Normalleşme süresince oyun salonlarının da gerekli tedbirler alınarak açılmasını istiyorum. Ticari olarak artık dayanma gücümüz kalmadı. Yetkililerden bu anlamda destek bekliyorum.” de

Hakan BAKAR

Türkiye’de 1 Haziran’dan itibaren birçok alanda normalleşme planı uygulanmaya başlaması ile birlikte işletmelerde müşteri almaya başladı.

İşletmeler arasında AVM, lokanta, piknik alanları gibi yerlerin halka açılmasının ardından Oyun salonları işletmecileri ise kendi sektörlerinin açılacağı günü sabırsızlıkla bekliyorlar.

Türkiye’de Bilim kurulunun önerileri doğrultusunda iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans/oyun vb ile bu amaçla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri, yüzme havuzları, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri vb. işletmeler müşterilerine hizmet vermeye başladı.

Sivas’ta oyun salonu işletmecisi Sedat karabulut, salgın günlerinde dayanma güçlerinin artık kalmadığını oyun salonlarının açılmasını talep ederek gazetemize açıklama yaptı. “salgın dolayısıyla herkes gibi bizde ticari açıdan sıkıntılar çekmekteyiz. Bizim işletmelerde müşteri oyun oynamadan ne yazık ki çayda içmiyor kahvede içmiyor. Kafeler ve çay ocakları ile birlikte bizde işletmemizi açtık. Ama her gün boş boş oturmaktayız. Müşteri geliyor oyun oynamak istiyor koronavirüs salgını nedeniyle oyun solanlarında oyun vermek yasak olduğundan ötürü müşterilere oyun veremiyoruz. Müşteride oyun olmayınca doğal olarak oturmak istemiyor. Bizde ilk günler belki çay kahve içmeye gelen olur diye işletmemizi açtık. Ama ne yazık ki günlük eleman yevmiyesini dahi çıkaramıyoruz. Bende çareyi yeniden kapatmakta buldum. Şu anda iş yerimi açmıyorum. Çünkü oyun olmadan bizim gibi işletmelerin iş yapması çok zor. Normalleşme süresince oyun salonlarının da gerekli tedbirler alınarak açılmasını istiyorum. Ticari olarak artık dayanma gücümüz kalmadı. Yetkililerden bu anlamda destek bekliyorum.” şeklinde konuştu.