Anahtar Kelimeler: ANKARA-SİVAS ZAMANDA

ANKARA-SİVAS EN KISA ZAMANDA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sivas-Ankara arası ulaşımı 2 saate kadar düşürecek olan hattı en kısa zamanda işletmeye alacaklarını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

AKM-Gar-Kızılay metrosunun kazı çalışmalarını inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sivaslıların merakla beklediği hızlı tren hattıyla ilgili ‘En kısa zamanda’ açıklaması yaptı.

2008 yılında inşasına başlanan projede sona yaklaşılırken, Yüksek Hızlı Tren hattı güzergahı boyunca yolcuların hizmetine sunulacak olan istasyonlarda da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Son 18 yılda ülke genelinde sürdürülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, Ankara-Sivas hattının yanı sıra tamamen yerli bin 200 beygir gücünde ‘DE 10000’ isimli manevra lokomotifi geliştirdiklerini söyledi.

Karaismailoğlu, “Son 18 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 100 yıla sığamayacak işleri becerdik. Özel sektör için üretilen 7 lokomotifi de teslim ettik. Milli Elektrikli Tren Setinin proje çalışmalarını tamamlayarak üretime geçtik. Dünya’da 8’inci, Avrupa’da da 6’ncı YHT işleten ülke olarak YHT hat uzunluğumuzu bin 213 kilometreye çıkardık. En kısa zamanda Ankara-Sivas demiryolu hattımızı da işletmeye alacağız. Bununla birlikte Konya-Karaman hızlı demiryolu hattında da büyük çalışmalarımız var. Onu da önümüzdeki aylarda hizmete alacağız. 2020’de düzenlediğimiz Türk Demiryolu Zirvesi’nde ifade ettiğimiz üzere, ülkemizde demiryolu reformunu başlattık” diye konuştu.

Bu arada, konuyla ilgili 2019 Ağustos ayında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara-Sivas YHT projesine ilişkin “Bu yıl test sürüşlerine başlıyor olacağız. 2020 yıl sonu bu hattı tamamlamayı arzu ediyoruz” demişti.