Anahtar Kelimeler: “ALTINKALE” FİKRİ DOĞDU

YAZARLAR

“ALTINKALE” FİKRİ 15 YIL ÖNCE DOĞDU

Sivas’ımız için büyük bir kazanç olacağını ümit ettiğimiz Altınkale adının ve yapılmasının temel düşüncelerini Dr. Doğan Kaya 2005’te ortaya atıldığını söyledi.

Haber Merkezi

Şehrimizin yetiştirdiği akademisyen, araştırmacı, yazar 4.6.2005 tarihinde ilimizde yapılan Kültür Şurasında ve 2010 yılında Damla dergisinde yayımlanan röportajında ve sohbetlerinde bu hususta görüşlerinin olduğunu gazetemiz haber merkezine verdiği bilgilerde Dr. Doğan Kaya şunları ifade etti.

“Sıcak Çermik’e Altınkale gibi bir güzelliğin tesisi, ülkemi ve Sivas’ımı seven birisi olarak beni çok sevindirdi. Eminim ilerleyen zaman içerisinde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ünü arttıkça artacak, binlerce insan burayı görmek için uzaklardan gelip güzellikler yaşayacak. Altınkale, Sivas turizmine büyük katma değer kazandıracak.

Altınkale’nin vücut bulması konusunda benim de karınca kararınca bir katkımın olduğunu düşünüyorum. 15 yıl önce Sivas Kültür ve Turizm Müdürlüğünün düzenlediği ve 4.6.2005 tarihinde yapılan Kültür Şurasında dile getirmiştim. Ayrıca 10 yıl önce Cumhuriyet Üniversitesindeki ofisimde Reşat Şemsettin Sirer İlkokulu Müdürü Kadir Coşkun ile üç öğrencisini misafir etmiştim. Benimle röportaj yapmış ve söylenilenleri çıkardıkları okul dergisi olan “Damla”da yayımlamışlardı. Sıcak Çermik’e Altınkale yapılması fikrini o röportajda da dile getirmiştim. Aradan 10 yıl geçtikten sonra bu fikrin hayata geçirilmesini görmek beni bahtiyar etti. Mutluyum. Emeği geçen herkese şükran borçluyuz.” şeklinde ifade etti.