Anahtar Kelimeler: ORMANINA START VERİLDİ

YAZARLAR

AİLE ORMANINA START VERİLDİ

Belediyenin daha yeşil bir Sivas için başlattığı ‘Aile Ormanı’ projesinin tanıtım toplantısı dün Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ayşe Mine EĞÜZ/

Projenin detaylandırıldığı programa Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, il protokolü ve öğrencilerin katıldı. Programın onur konuğu ise 76 yaşındaki Baki Hafızoğlu oldu.

Hafızoğlu ve arkadaşı merhum Talat Akgül’ün Çukurbelen köyüne gençlik yıllarında başlayarak dikmeye başladıkları ağaçlar şimdi küçük bir orman oluşturdu. İki arkadaşın başlattığı ağaç seferberliği gençlere de örnek oldu. Vali ve Belediye Başkanı Hafızoğlu’na Sivas’a özgü yöresel ürünleri hediye etti.

Program konuşmasında ağaç dikmenin önemine değinen Vali Salih Ayhan, “Ecdadımızdan miras kalan bu topraklara sahip çıkıp adeta ilmek ilmek işleyerek çocuklarımıza bırakacağız. Bazı hizmetler çikolata gibidir. Yedikten sonra tadı yavaş yavaş unutulur. Ama bazıları da vardır ki onların tadı zamanla daha güzel olur. Bunun için ağaçlandırmayla ilgili çalışmalar bu anlamda yapılan en güzel iştir. Her kurumun bir hatıra ormanı olması gibi bir düşüncemiz vardı. Bu şehirde yaşayan her insanın bir dikili ağacı olmalı. 58 bin ailemizle birlikte bu projeyi önemseyerek bu büyük coğrafyayı hep birlikte yeşillendirmeyi umut ediyoruz. Yarın kıyametin kopacağını bilseniz dahi fidan dikiniz” dedi.

‘DOĞAYA VE TÜM CANLILARA NEFES OLMAK ADINA’

Doğaya ve tüm canlılara nefes olmak adına “Aile Ormanı” projesini hayata geçirdiklerinin altını çizen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “Bu kapsamda 58 bin ailemize toplam 580 bin tohum dağıtacağız. Saksılarda sevgiyle fideye dönüşen bu tohumları, İŞHAN mevkiinde “Aile Ormanı” adını verdiğimiz alanda hep birlikte toprakla buluşturacağız.  Toprağa dikilen her ağaç ve her bitkiyi bir sadaka mahiyetinde gören yüce bir medeniyetin mirasçıları olarak; doğaya, yeşile ve çevreye yönelik çalışmalarımızı büyük bir hassasiyet ve titizlikle sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

10 HEKTARLIK ALANI AĞAÇLA BULUŞTURDULAR

Programın onur konuğu Hafızoğlu ise katılımcılara gençlik yıllardan bu yana yaptıkları ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Hafızoğlu, “Eğitim almak üzere çıktığım köyüme 60 yıl sonra ziyaret amaçlı gittiğimde gölgesinde oturacağım bir tane ağacın kalmadığını gördüm. Yakın zamanda aramızdan ayrılan ağabeyim Talat Akgül önderliğinde birkaç emekli arkadaşımız ile birlikte o bölgeyi ağaçlandırma kararı aldık. Kendi imkânlarımızla diktiğimiz ağaçlar yeşerdikçe motivasyonumuz arttı. Bazı kurumlarımızdan destek alarak 10 hektarlık kurak araziyi ağaçla buluşturmanın mutluluğuna eriştik. Şimdi orası küçük bir orman. Ömrüm olduğu sürece fidan dikmeye devam edeceğim” dedi.

Program sonunda il protokolü ile Selçuk Ortaokulu’ndan öğrenciler sembolik olarak tohum ekimi gerçekleştirdi. Programa katılan misafirlere içerisinde tohum olan poşetler hediye edildi.