Ahmet Kutsi Tecer sempozyumu başladı.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezinde iki gün boyunca gerçekleşecek olan sempozyumun birinci gününde Ahmet Kutsi Tecer´i hemşerilerimiz anlattı
Tarih: 25.4.2018 19:53:30/ 492okunma / 0yorum

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleşen sempozyuma Sivas İl özel idare genel sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Ahmet Kutsi Tecer´in torunu Umut Ahmet Tecer, ve protokol katıldı.

Hakan BAKAR

Gençlik yıllarını Sivas´ta halk sanatının duyurulması ile geçiren ve soyadını da Sivas´ta bulunan “Tecer Dağı”ndan alan Ahmet Kutsi Tecer yaşamı boyunca halkın sanat değerleriyle Anadolu coğrafyası üzerinde etkisini her daim sürdürmüştür. Köylerden görüntüler, köy yaşamı onun neredeyse dilinden düşmezdi. Halk odalarının açılmasına ön ayak olmuştur.

“GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZE SAHİP ÇIKMIŞTIR”

Cumhuriyet Mihverinde Ahmet Kutsi Tecer´e ilişkin sebep ve sonuçları  gazeteci yazar Ahmet Özdemir anlattı. Ahmet Kutsi Tecer´in Sivas´ta görev almasına Cumhuriyetimiz sebep olmuştur. Sivas´ın pek çok değerinin gün yüzüne çıkmasına vesile olduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti. “Sivas Ahmet Kutsi Tecer´e çok şeyler kazandırmıştır. Tabi oda Sivas´a gerçekten çok önemli değerleri kazandırmıştır. Sivas´ın benliğini bulmasında öncülük etmiştir. Folklora,sanata, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmıştır.  Bunlardan en önemlisi Sivas halayı şiirini bırakmasıdır. Yine Sivas´ın ünlü ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu´nun yapılan ilk aşıklar bayramı ile herkes tarafından tanınmasını ve bilinmesini sağlamıştır. Yapılan aşıklar bayramı ile Aşık Veysel´in dilinin bağının çözülmesi ile köy enstitülerinde  saz öğretmenliği yapmasının önünü açmıştır. Ahmet Kutsi Tecer´in Sivas Lisesinde öğretmenlik yaptığı dönemlerde Muzaffer Sarısözen ile tanışması  ona inanması ve daha sonraki yıllarda Ankara da devlet konservatuarında arşiv şefliğine getirilmesine vesile olmuştur. 

“HAYATINDA SİVASIN YERİ HER ZAMAN ÇOK FARKLI OLDU”

Ahmet Kutsi Tecer Sivas´ta 4 yıllık bir görev sürecinde şehrin gerçekten ufkunun açılması için ve değerlerinin gün yüzüne çıkmasında rolü bir hayli fazladır. Ahmet Kutsi Tecer´in yaşantısı içerisinde Sivasın yeri her zaman çok farklı oldu. Bizlerde her zaman kendisini saygıyla anıyoruz. Bu yapılan etkinlikler ve sempozyumlar ile gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ruhu şad olsun” şeklinde sempozyumda konuştu.

“HALK ODALARININ AÇILMASINA DA ÖN AYAK OLMUŞTUR”

Halk Bilimci Yazar Sivas´ın yaşayan hafızası olan Müjgan Üçer ise Ahmet Kutsi Tecer ve Sivas konusunda sempozyumda konuşma yaptı. Ahmet Kutsi Tecer Milletin sesini dinleyen gerçek bir vatansever diyerek konuşmasına başlayan Müjgan Üçer şöyle devam etti. “Sivas´ı çok seven biriydi. Hatırlarında Sivas´ın yeri her zaman ayrıydı. Ahmet Kutsi Tecer´in Sivas´taki Halk kültürü ile çalışmaları yazıları çok önemlidir. Şehrin önemli özelliklerini bugünlere gelmesinde yeri ayrıdır. Yazdığı şiirler de Sivas onun için ilham kaynağı olmuştur.  Eski Türk geleneği köy düğünlerinde “Okumak” diye bir şey vardı. Köylerde düğünlerin önemli bir parçasıydı. Köy hayatının günümüze taşınmasında önemli rolü vardır. Halk odalarının açılmasına da ön ayak olmuştur” şeklinde ifade etti.

“EDEBİYATIMIZIN SAYGIN İSİMLERİNDEN BİRİSİDİR”

Ahmet Kutsi Tecer´in Yazıları´nı Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Doç. Dr. Ramazan Çiftlikçi anlattı. Çiftlikçi şunları söyledi. “Kültür ve edebiyatımızın en değerli saygın isimlerinden birisi olan Tecer hem doğunun  hem batının kültür medeniyetlerini besleyen dikkatli çalışkan hoşgörülü kendisini çok iyi yetiştirmiş birisidir diyen çiftlikçi şöyle devam etti. “Tecer folkloru yakından ele almıştır. Halk kültürü ve edebiyatı yazıları, denemeler, makaleler yönünde araştırmalarım olmuştur.Hayatı boyunca özellikle yaşadığı yerlerin kültürünü bugünlere aktarmış hepimiz için önemli bir isimdir” dedi.

“TECER İLK ŞİİRİNİ 20´Lİ YAŞLARDA YAZMIŞTIR”

İlk yazdığı şiiri yirmili yaşlarda yazdığını dile getiren Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Halk Bilimi Prof.Dr İsmail Görkem Ahmet Kutsi Tecer´in ilk Sanatkarlık yıllarına ait notlardan bahsetti. Görkem şöyle konuştu. “Tecer´in 1920 yılından başlayıp 1925 yıllara kadar bahşettiği şiirler. Eşine armağan ettiği kitaba ilk yıllarındaki şiirleri koymuştur. Genelde 1932 yıllarında yazılan şiirler biliniyor. Esas Tecer´in 1920´li yıllarda şiire başladığını bilmek gerekir. genellikle tez ve yüksek lisans çalışmalarında yeni dönem şiirler ele alınıyor. Eskileri yazmak daha makbul olur” şeklinde konuştu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleşen Ahmet Kutsi Tecer sempozyumunun ilk gününde katışımcılara sertifika takdim edildi.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ahmet Kutsi Tecer sempozyumu başladı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Birlik oldular aşure dağıttılar
Birlik oldular aşure dağıttılar
Alacahan Çevre Köyleri Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı ve Kangal-Kalkımlılar Kültür ve Sosyal yardımlaşma derneği bir oldular, Sivas Cumhuriyet meydanında bir olarak düzenledikleri aşure etkinliğinde 4 bin kişilik Aşure dağıttılar.
“Kerbela´ların olmaması terör ve şiddetin son bulması”
“Kerbela´ların olmaması terör ve şiddetin son bulması”
Kalkan, “Muharrem Ayı´nın 10´u, aşure günü sebebiyle dağıttığımız Aşurelerin Cenab-i Allah izzeti dergahında kabul buyurması temennisiyle, Aşure gününde allatan niyazım yeni Kerbela´ların olmaması terör ve şiddetin son bulmasıdır.” dedi.
Gül, Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
Gül, Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
Sivas´ın en ücra köşelerinde yer alan köylerimizi bulduğu her fırsatta ziyaret eden Sivas Valisi Davut Gül, Hafik ilçesine bağlı Adamlı köyü ve Tozanlı Vadisi olarak adlandırılan bölgede incelemelerde bulundu
Ulaş´ta "Aşure Günü" etkinliği
Ulaş´ta "Aşure Günü" etkinliği
Ulaş´ta "Aşure Günü" etkinliği
Kangal Vefa Derneği Aşure Dağıttı
Kangal Vefa Derneği Aşure Dağıttı
Ankara´da faaliyet gösteren "Kangal Vefa Derneği" Muharrem ayı münasebetiyle Cuma Namazı sonrası Ankara Hacı Bayram-ı Veli Cemi´nde aşure dağıttı.
Kangal Vefa Derneği Aşure dağıtacak
Kangal Vefa Derneği Aşure dağıtacak
Kangal Vefa Derneği Muharrem ayı münasebetiyle Cuma Namazı sonrası Ankara Hacı Bayram-ı Veli Cemi´nde aşure dağıtacak
Aydın; vatandaşlara aşure dağıttı
Aydın; vatandaşlara aşure dağıttı
Muharrem ayı dolayısıyla Ak parti Merkez İlçe teşkilatı Sivas Cumhuriyet Meydanı´nda aşure dağıttı.
Esnaf Teşkilatına Kültür Evi
Esnaf Teşkilatına Kültür Evi
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından Sivas´a kazandırılan Esnaf ve Sanatkarlar Kültür Evinin açılışı yapıldı.
Ahilik Haftası Kutlandı
Ahilik Haftası Kutlandı
İlimizde 31´inci Ahilik Kültürü Haftası düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla Ahi Emir Ahmet Türbesi önünde başlayan kortej yürüyüşü 4 Eylül Kongre Müzesi bahçesine kadar devam etti. Etkinlikte saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından mehter takımı konser verdi.
Gökmedrese restorasyonu sonbaharda bitiyor
Gökmedrese restorasyonu sonbaharda bitiyor
Restorasyonuna 20 yıl önce başlanılan Gök Medrese sonbaharda tamamlanması planlanılıyor. Adını üzerindeki gök mavisi çinilerinden alan, ‘Mavi Medrese´ olarak da anılan 747 yıllık Gök Medrese´de restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Restorasyon işini yüklenen firma, Gök medreseyi sonbahara yetiştirmek için çalışmalarına hız verdi.
 “Bozkırdaki Çekirdek Sivas”
“Bozkırdaki Çekirdek Sivas”
Öğretim üyesi profesör Dr Adnan Mahiroğulları´nın Özlem kitabevi yayınları arasında çıkan yeni kitabı “Bozkırdaki Çekirdek Sivas” okuyucusu ile buluştu. 520 sayfalık kitapta Mahiroğullarının ifadesiyle, her Sivaslı bu kitapta amcasını, dayısını, dedesini, kısaca kendisinden ailesinden, Köyünden, Mahallesi´nden bir ferdini bulacaktır.
"Yokluktan var edilen bir ordu"
"Yokluktan var edilen bir ordu"
Sivas Valisi Davut Gül´ün ´19 Eylül Gaziler Günü´ nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı. Gül mesajında; "Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muhaberesi savaşın seyrini değiştirerek bugünün hür ve bağımsız Türk Devletinin yolunu açmıştır.." dedi.
THM Korsu Sezonu Açtı
THM Korsu Sezonu Açtı
Sivas Devlet Türk Halk Müziği (THM) korosu 2018-2019 yılı sanat sezonu açılışı dolayısıyla konser programı düzenledi.
Perde Açılıyor
Perde Açılıyor
Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT), insana dair nefesi gözler önüne seren tiyatro sahnesini perdesini, Ekim ayının ilk haftası açarak, seyircilerine merhaba diyecek. SDT, Ekim´de beş farklı oyunla sanatseverlere perde açacak.
Ulu Camiinin acil bakım ihtiyacı var
Ulu Camiinin acil bakım ihtiyacı var
Ulu camiinin bakıma ihtiyacı var haberinden sonra gazetemizi arayan vatandaşlar, caminin yağmur yağdığı zaman damladığını ve tuvaletlerin taşıp etrafa pis kokular saçtığını söylediler
Ahilik Komitesi Vali Gül´ü Ziyaret Etti
Ahilik Komitesi Vali Gül´ü Ziyaret Etti
Ahilik Kültür Haftası kutlamaları kapsamında ahilik kutlama komitesi Sivas Valisi Davut Gül´ü makamında ziyaret etti.
"Esnafın sorunları ile yakından ilgileniyoruz"
"Esnafın sorunları ile yakından ilgileniyoruz"
Sivas Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Kışın Habercisi Aluç, Tezgahlara İndi
Kışın Habercisi Aluç, Tezgahlara İndi
Tezgahlarda yer aldığı andan itibaren kış mevsiminin yaklaştığını akıllara getiren aluç meyvesi, tezgahlarda ki yerini almaya başladı. Sivas´ta yerel olarak ´Aluç´ denmesine rağmen asıl adı ´Alıç´ olan Alıç meyvesi, tespih gibi iplere dizilerek satılıyor.
Ahilik haftası başlıyor
Ahilik haftası başlıyor
18-19 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirecek olan Ahilik haftasında Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ahilik Kültür Haftası esnaflar ve teşkilat açısından çok önemli olduğunu ve hafta içerisinde bir dizi etkinliklere yer vereceklerini ifade etti.
Ahilik haftası başlıyor
Ahilik haftası başlıyor
Sivas´ta 18 - 19 Eylül tarihleri arasında Ahilik kültür haftası düzenlenecek
Ulu cami´ye acil bakım
Ulu cami´ye acil bakım
Türklerin Sivas´ta ilk eseri olan Ulu cami, gün geçtikçe bakımsızlıktan yıkılıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed