YAZARLAR

Adliye binası tarih oldu!

İlimizde bulunan eski adliye binası dün ilk kazmanın vurulması ile birlikte tarihe karıştı. Yeni Adli Sarayının yapılmasının ardından 1,5 yıl atıl durumda kalarak yıkılmasına karar verilen bina dün vurulan kazma tarih oldu.

Emre GENÇLEŞEN

Eski adliye binası dün itibari ile tarih oldu. 1.5 yıldır atıl bir şekilde yıkılmayı bekleyen bina dün akşam saatlerinde operatörlerin vurduğu ilk kazma darbesi ile birlikte tarihe karıştı. Binansın yıkılmasının ardından yerine inşa edilecek Milli İrade meydanının ilk çalışmalarına ara verilmeden başlanacak. Geçen hafta içerisinden yaptığı açıklamada Milli İrade Meydanı yapmak istediklerini belirterek şunları kaydetmişti;  "İl Jandarma Komutanlığı binasının etrafında bulunan eklentileri kaldırdığımızda muhteşem bir meydan daha ortaya çıkarmış olacağız. Orduevinin bir başka bölgeye nakledilmesiyle o bölgeye de meydanla birlikte kapalı otopark yapmayı planlıyoruz. Bu üç meydan ve mevcut meydanı birleştirdiğimiz zaman Sivas`taki İrade-i Milliye Meydanı, Türkiye`nin en kapsamlı, en geniş ve en anlamlı meydanı olacak. Bugün startı verilen çalışma Sivas adına önemli bir adım.” Aydın, belediye binasıyla ilgili proje çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Selçuklu, Osmanlı dönemini andıran ama cumhuriyet döneminin eseri olduğu da hissedilen belediye binası proje çalışmamız devam ediyor. Bu yıl içerisinde projeyi tamamlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Güvercin Çalışmaları Durdurdu

Eski adli binasının yıkımı sırasında moloz yığınlarının arasında sıkışıp kalan bir güvercin çalışmalara ara verdirdi. Binanın yıkımına dün akşam saatlerinde başlandı, 15 dakika süren yıkımın arasından moloz yığınlarının altında kaldığı fark edilen bir güvercini kurtarmak için Operatör kontak kapattı. Vatandaşların güvercin sıkıştı demesi üzerine dozerin ağzını çevirerek çalışmayı durduran Operatör kuşun kurtulmasını bekledi. Belediye çalışanları tarafından sıkıştığı yerden kurtarılan yavru güvercin tekrar doğal hayatına salınması için Belediye görevlilerine teslim edildi. Kısa süren kurtarma operasyonundan sonra iş makinesi yıkım çalışmalarına kaldığı yerden devam etti.