Anahtar Kelimeler: KONDU AYAĞA KALKIŞ KREDİSİ

ADI BİLE KONDU AYAĞA KALKIŞ KREDİSİ

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarların zor bir dönem yaşadığını ifade ederek, kademeli normalleşme sürecinde esnafın desteklenmesi gerektiğini söyledi

Erhan CEYLAN/

Yaklaşık bir yıldır esnaf ve sanatkarların kredi çekerek ayakta kalmaya çalıştığını, bu süreçte ciddi mağduriyetlerin yaşandığını vurgulan Köksal, normalleşme sürecinde esnafın krediye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Köksal, esnafın 6 ay ödemesiz ‘Ayağa Kalkış Kredi’ beklentisi olduğunu belirterek, “Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak. Ancak, pandemiden dolayı esnafımız çok mağdur oldu ve kazancı düştü . Dükkanının aylarca kapalı olması esnafımızı perişan etti. Dükkanları tamamen kapalı olan ,kahvehane, okul kantinleri, okul servisleri, kırtasiyeciler , eğlence yerlerinde faaliyet gösteren8 esnaflarımız pandemiden bu yana çok mağdur oldu. Esnafımızın eski günlerine kavuşması için mutlaka sermaye gerekmektedir. Esnafımızın ayakta kalabilmesi , dükkanlarına sermaye yapabilmeleri için faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz ayağa kalkış kredisi sağlanmalıdır. Bu kredi ile normalleşme sürecinde esnafımız ayağa kalkacaktır” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecinin başlayacağını müjdelemesinin ardından bu zamana kadar zor ayakta kalabilen esnafta bir heyecan oluştuğunu da sözlerine ekleyen Köksal, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Esnafa sermaye desteği verilmelidir. Bu kredi 6 ay geri ödemesiz  ve sıfır faizli olmalıdır. Esnafa can suyu ancak bu kredi ile gerçekleşir.
KREDİLER FAİZSİZ ÖTELENMELİDİR

Esnaf, ilk altı ayını ayakta kalmak, toparlanmak, tezgahlarındaki mallarını yenilemek, temizlik ve benzeri işleri yapmak için harcayacak. Mart ayından itibaren esnafımızdan 6 ay elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarında vergilerin alınmaması, ayrıca var olan tüm kredi borçlarının da faizsiz olarak 2022 yılına ötelenmesi gerekmektedir.”