Anahtar Kelimeler: TALEP

YAZARLAR

ACİL TALEP

Son zamanlarda ülke gündeminde olan kuraklık için Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ bilim kurulu oluşturulması yönünde çağrısını tekrarladı. Çetindağ, çiftçilerin oluşturulan kurul tarafından yönlendirilmesi gerektiğini söyledi

Çetin POLAT

Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kuraklık gün geçtikçe daha da artıyor. Kuraklık noktasında her fırsatta bilim kurulu oluşturulması gerektiğini dile getiren Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ bu çağrısını yineledi. Ülke genelinde kuraklığın artmaya devam ettiğinin altını çizen Çetindağ, kuraklıktan çiftçilerin etkilendiğinin altını çizdi.

Merkeze bağlı Bingöl Köyü’nde gerçekleştirilen buğday hasat programına katılan Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ burada yaptığı açıklamada, “Kuraklıkla ilgili bilim kurulu kurularak çiftçilerimizin buna göre yönlendirilmesi gerekiyor. Çünkü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıcaklık, kuraklık artmaya devam ediyor. Defalarca söyledik ama yine söylemek zorundayız. 2021 yılı sıkıntılı geçti. Buna da şükür diyoruz. 8-10 Mayıs tarihlerinde yaşanan soğuk arkasından da kuraklığın olmasından dolayı Sivas’ta buğday rekoltemizde geçen yıllara göre yüzde 50’nin üzerinde bir düşüş var. Sivas tarım şehri, buğday deposu olan bir il. Artık buna alışmamız gerekiyor. İnşallah her sene böyle gitmez ama 2021 yılı Sivas’ımızda bilhassa buğday hasadı için çok da verimli geçmiş değil” dedi.

‘ÇİFTÇİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR’

2022 yılında buğday veriminin daha fazla olmasını temenni eden Başkan Çetindağ, “Buradan bir çağrı yapıyorum. Biliyorsunuz 1 buçuk ay sonra tekrar tohumlara başlanacak. Kimyevi gübrenin çok aşırı pahalı olması bilhassa DAP’taki yaşanan bu gübre fiyat artışı çiftçimizi kara kara düşündürmekte. Ben buradan hükümetimize sesleniyorum: 2022 yılında gübre fiyatlarına ilişkin oturulup konuşulmalı ve gübre çiftçimize makul bir şekilde verilmeli. Eğer bu şekilde gübre fiyatları çok yüksek olursa yine bu ekimde de sıkıntı yaşanacak. Bunu özellikle dile getirmek istiyoruz.  Bir de kuraklıkla ilgili bilim kurulu kurularak çiftçilerimizin buna göre yönlendirilmesi gerekiyor. Çünkü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıcaklık, kuraklık artmaya devam ediyor. Bizim şu anda üniversitelerimizin, profesörlerimizin, hocalarımızın, tarım araştırma merkezlerimizin, sivil toplum örgütlerimizin hep beraber oturup konuşarak önümüzdeki yıla hazırlık yapması gerekiyor. Buna hazır olmamız gerekiyor. Yoksa ileride sıkıntılar yaşanır.  Ama her ne olursa olsun biz ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz. Ülkemizi dışarıya muhtaç etmeyeceğiz. Biz gece gündüz çalışıp bu kahraman çiftçilerimizle beraber ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.