YAZARLAR

 “Tohum Dağıtım Töreni” düzenlendi

Kaba yem açığının giderilmesi projesi kapsamında tohum dağıtım töreni gerçekleştirildi.

 

 

Bahar HIZAR

İl Özel İdaresi, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi kapsamında “Tohum Dağıtım Töreni” düzenlendi.

Tarım Başta Olmak Üzere Üretim Devam Ediyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yürütülen 'Üreten Çiftçi Gelişen Sivas' projelerinde hızla ve somut adımlar atılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda, Sivas'ta çiftçilere; yonca, silajlık mısır ve korunga tohumları dağıtıldı.

Sivas İl Özel İdaresi ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi finansmanı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hazırlanan merkez ve 16 ilçede yürütülecek olan 'Toprağın Kurtarıcısı Hayvancılığın Olmazı Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi' kapsamında hayvancılıkla uğraşan işletmelere; sulu tarım arazilerinde ekilmek üzere 50 ton yonca ve 3 bin paket silajlık mısır tohumu, kuru tarım arazilerinde ekilmek üzere 100 ton korunga tohumu dağıtımı yapılacak.

Dağıtımı yapılacak bu tohumlarla; yaklaşık 17 bin dekar alanda yonca, 10 bin dekar alanda korunga ve 18 bin dekar alanda silajlık mısır yetiştirilecek.

Törenin açılış konuşmasını yapan Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız yaptığı açıklamada; “ Korona virüs ile ülke olarak hep birlikte mücadele ettiğimiz bugünlerde, üretimin ve sürdürülebilir tarımın önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Bu kapsamda üretimi artırmak adına hız verdik. İl Özel İdaresi ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi finansmanı ile İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan; Merkez ve 16 ilçemizde yürütülecek olan toprağın kurtarıcısı, hayvancılığın olmazsa olmazı “Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi” kapsamında hayvancılıkla uğraşan işletmelere; Sulu tarım arazilerinde ekilmek üzere 50 ton yonca ve 3000 paket silajlık mısır tohumu, kuru tarım arazilerinde ekilmek üzere 100 ton korunga tohumu dağıtımı yapılacaktır. Dağıtımı yapılacak bu tohumlarla; yaklaşık 17.000 dekar alanda yonca, 10.000 dekar alanda korunga, 18.000 dekar alanda silajlık mısır yetiştirilecektir. Toplam 45.000 dekar alanda yem bitkileri ekimi gerçekleştirilecektir. Yem bitkisi desteklemesi 2019 yılında yaklaşık 20 milyon TL olmuştur. Yem bitkileri üretimi ilimizde sürekli artış göstermekte olup buna paralel olarak hayvancılık işletmeleri kaliteli kaba yem üretimini artırdığı için hayvancılık verileri de olumlu yönde artış göstermektedir. Projenin gerçekleşmesinde başta Sayın Valimize, İl Özel İdaresine ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na teşekkür ediyor projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya ise; “ Sayın Valimizin önderliğinde sadece kırsal altyapı değil bununla beraber kırsalda çiftçimizin daha iyi ürün yetiştirmesi ve nitelikli ürün alması hususunda da İl Özel idaresi olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. An itibari ile Türkiye’de yapılabilecek en önemli işlerden birisini tarımsal üretimin artırılması olarak görüyoruz. Çiftçimize bol ve bereketli mahsuller diliyorum, İnşallah emeklerinin karşılıklarını fazlasıyla alırlar, millet olarak biz de bunda rızıklarınız. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde ifade etti.

"Bir Çok Proje Yapıyoruz Bunlardan En Önemlisi Tarım ve Hayvancılık"

Vali Salih Ayhan ise, Koronavirüs nedeniyle tüm gündemin küresel salgınla mücadele olduğunu söyleyerek birçok program ve etkinliği iptal edildiğini kaydederek şunları ifade etti. "Zorunlu kamu hizmetleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son bir ayda 4 kavramı çok önemsiyoruz. Bunlar; sağlık, tarım, gıda ve kamu düzeni. Sağlıkla ilgili ilimizde tedbirler alıyoruz. Sosyal izolasyon sağlıyoruz. Tarımı da gündemden düşürmemeye çalışıyoruz. Küresel salgınlarda insanı en çok tedirgin eden şey kıtlık olma ihtimali. Bunun için de bugün bu toplantıyı yapmayı uygun gördük. Birçok çalışma yapıyoruz. Bunların en önemlisi tarım ve hayvancılık. Üretim zinciri devam edecek. Kendi kendine yeten bir ülke olmamız için de var gücümüzle çalışacağız. Burada ki yoğun gayretlerimiz hayvancılığı da, ot borsasını da geliştirecek. Bunların hepsi bir bütündür. Koronavirüs ile ilgili yaptığımız toplantılar kadar bugün yaptığımız bu toplantının da önemli olduğunu düşünüyorum. Tarım faaliyetlerin ve üretimin devam ettiğini özellikle ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından çitçilere; yonca, silajlık mısır ve korunga tohumlarının dağıtımı gerçekleştirildi.

Korona virüs tedbirleri kapsamında katılımcı sayısının az tutulduğu ve gerekli önemler alınarak düzenlenen tören; Sivas Valisi Salih Ayhan, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Tarım ve Orman Müdürü, Seyit Yıldız, TKDK İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.