“Tepki geleceğini düşünmüyorum”

Ekmek ve pide fiyatlarına yapılan zam sonrası Mehmet Akgül, hammadde fiyatlarının artmasından dolayı pideye yapılan zammın gerekli olduğunu ve esnafın mağdur olmaması için halkın tepki göstermeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Zübeyde DARENDELİ

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, ekmek fiyatlarına gelen zam ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Başkan Akgül, hammadde fiyatlarının çok aşırı yükseldiğini belirterek, ilimizde 230’a yakın pide fırını olduğunu ve bütün fırınlarda işverenlerin 4-5 kişiye istihdam sağladığını söyledi.

Hammaddeye gelen zamlardan dolayı pideci esnafların geçimlerini sağlayamaz duruma geldiğini vurgulayan Mehmet Akgül, “Onun için biz de dedik en azından şu anda yapılan zammında bir anlamı yok gibi. Ama az da olsa biraz kendilerine kurtaracak ticaretin devam etmesi için bu zammı uygun gördük. Pideciler yanlarında 4-5 kişiye istihdam sağlıyor. Şehrin kalkınmasına ve ekonomisine katkısını düşünerek şehirde esnafımız daha huzurlu daha rahat, hijyen bir ortamda hareket etmesi için bu zammın elzem olduğunu düşündük, öyle bir karar aldık.” diye konuştu.

“PİDEYE YAPILAN ZAM GEREKLİYDİ”

Pideyi 1,25’den 1,50’ye çıkarttıklarını belirten Başkan Akgül şöyle devam etti:

“İnşallah hammaddeye gelen zamlar biraz durulur. Un, maya, yağ, odun şu an yükselişte. Üyelerimizin kullandığı hammaddeler aşırı şekilde yükselmekte. Pideye yapılan zam gerekliydi. Çünkü bizler üyelerimizin hayatlarını ve iş yerlerini devam ettirebilmesi için belli bir rakam kazanmaları gerekiyor. Esnaf şu an kazanamıyor ama en azından başa baş götürerek işlerini tamamlıyorlar.”

“BİR SÜREDİR ZARARINA SATIŞ YAPILIYOR”

Somun fırınlarında rekabetin olduğunu dile getiren Mehmet Akgül, “Rekabetten dolayı ekmek 75 kuruş ila 1 liraya satılıyordu. Ama somunun normal rayici (bedeli) 1,25 kuruştu. Şuanda normal rayicini çektiler. Zaten ekmek fırınları da uzun bir süredir zararına satış yapıyorlar. Biz diyoruz ki üyelerimize, ‘para kazanırlarsa kaliteli ve hijyen ortamında ürün sunarlar onun için para kazanmadan yapılan her iş kesin ya kaliteden ya hijyenden ya da işçilikten taviz verilerek yapılacak. Biz hem para kazasınlar hem de Sivas sağlıklı daha hijyenik ekmek sunumu yapsınlar düşüncesindeyiz.  Şu anda 1,25 kuruşa çekilen ekmeğin ilerleyen zamanlarda bir rayiç alacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“HER ŞEYE ZAM GELİYOR HALKIMIZ GÖRÜYOR”

“Halkın bilinçli olduğunu ve ekmek üretimi yapan esnafların şu dönemde zararına satış yaptıklarını tüketicini bildiğinin altını çizen Başkan Akgül sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Halkımızın, esnaf arkadaşlarımızın zarar ederek ticaretlerinin bozulmasını istemeyeceğinden dolayı tepki göstereceğini düşünmüyorum. Her şeye zam geliyor halkımız görüyor. Esnaf olarak hayatımızı sürdürebilmek için ürünlerimizin üzerine bir zam koymamız gerekiyor.”