YAZARLAR

 “Güçlü bir sivil toplum kuruluşuyuz”

Başkan Eminoğlu, “Bu dönemde basit ve etkili çözümler bulmak ekonomimizi kurtaracaktır. Bizler profesyonel düşünce zemini içerisinde kamu yararına çalışan güçlü bir sivil toplum kuruluşuyuz” dedi.

Zübeyde DARENDELİ

MÜSİAD Sivas Şube Başkanı Salim Eminoğlu pandemi sürecinde geride bırakmak üzere olduğumuz ramazan ayında MÜSİAD Sivas şubesi olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“MÜSİAD SAĞLAM, ÇALIŞKAN BİR KURUM”

Bu gün köklerini Türkiye'nin toprağına salmış, sağlam, çalışkan bir kurum olan MÜSİAD’ın 11.000’i aşan üyesi ile 60.000’e yakın işletmeyi temsil ettiğini ve yaklaşık 1 milyon 600 bin kişiye istihdam sağlayan, Yurt içinde 86 irtibat noktasıyla üyelerinin sorunlarını, görüş ve önerilerini kamu kurum ve kuruluşlarına yerinde ileten, Yurt dışında 92 farklı ülkede toplamda 222 nokta ile hizmet verdiğini söyleyen MÜSİAD Sivas Başkanı Salim Eminoğlu, İş dünyasına olduğu kadar toplumun diğer kesimleri için de örnek bir eğitim, rehberlik, danışmanlık merkezi haline gelen, uygulama ve çalışmalarını profesyonel düşünce zeminine oturtan, “kamu yararına dernek” statüsüne sahip güçlü bir “Sivil Toplum Kuruluşu” olduğuna dikkat çekti.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Başkan Eminoğlu, “Tüm dünyayı saran koronavirüs salgını ile ilgili MÜSİAD olarak elimizden geldiğince üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla yönetimimizi videolu konferans yöntemiyle toplantılarımızı sürdürdük. Yönetim Kurulu Üyeleriyle video konferans aracılığıyla yaptığımız toplantılarda salgının sosyal ve ekonomik boyutunu değerlendirmelerini yaptık. Toplantıda MÜSİAD Korona Kriz Yönetim Merkezi’ne iletmek üzere görüşler alınarak üyelerimizin işlerinde yaşadıkları sorunlar hakkında istişarelerde bulunduk. Ülke ekonomisinin bu virüsten en az etkilenmesi için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bizler, ticaretin içinde olanlar, fikirler ve çözüm önerileri üreterek en doğru yaklaşımları ve ilerleme metotlarını üretebiliriz. Bu dönemde basit ve etkili çözümler bulmak ekonomimizi kurtaracak. Çarkların dönebilmesi için dijital işlemlere ağırlık verilmesi gerekmektedir.” şeklinde ifade etti.

“İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN BORÇLARINI KAPATTIK”

Başkan Eminoğlu, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte geçtiğimiz Şubat ayından bu yana Sivas’ta bulunan bakkalları ziyaret ederek, Zimem Defterini aldılar. Aldıkları zimem defterinde sayesinde bakkala borcu olan birçok vatandaşın borçlarını ödeyerek yardımlarda bulundular.

Yapılan yardımlar ile bilgiler veren MÜSİAD SİVAS Başkanı Salim Eminoğlu şunları söyledi “İlk olarak Çin’in Wuhan eyaletinde görülen ve kısa zaman sonra başta Avrupa ve Amerika olmak üzere, bütün dünyayı etkisi altına alan Koranavirüs (Covid-19) salgını ülkemizi derinden sarsmaya devam ediyor. Devletimiz ve milletimiz, bu sıkıntılı süreci en az hasarla atlatabilmek ve oluşan yaraları bir an evvel sarabilmek amacıyla tarihte eşine az rastlanır şekilde, büyük bir dayanışma ve fedakarlık örneği sergiliyor. Koranavirüs, maalesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de ciddi ekonomik sarsıntılara yol açtı. Bu süreçte maddi sıkıntılar yaşayan vatandaşımızın derdine ortak olup, derdini paylaşmamız gerekmektedir. Bizler de MÜSİAD SİVAS olarak bu sıkıntılı süreçte, hem ihtiyaç sahiplerini tespit ederek yardım etmek, hem de ecdadımızdan gelen bu geleneği devam ettirmek amacıyla mahallelerimizdeki bakkalları geziyor, ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçlarını satın alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

"KARZ-I HASEN SANDIĞI UYGULAMASINI BAŞLATTIK"

Başkanı Eminoğlu, MÜSİAD tarafından başlatılan Karz-ı Hasen Sandığı hakkında da bilgiler vererek şunları ifade etti. MÜSİAD'ın üyeleri arasında dayanışmayı artırmak üzere Genel Merkezimiz tarafından Karz-ı Hasen Sandığı uygulaması devam etmekte. Karz-ı Hasen güzel borç demektir. Allah-ü Teâlâ muhtaçlara kendi rızasından başka bir karşılık beklemeksizin borç vermemizi tavsiye ediyor. MÜSİAD olarak üyelerimiz arasında yardımlaşma ve dayanışmayı artırmak amacıyla Karz-ı Hasen Sandığı kuruldu. Karz-ı Hasen Sandığı tabiri caizse yaralar için merhem biriktirdiğimiz bir ecza dolabı olacak. Üyelerimizin vereceği güzel borçları yine üyelerimizin ihtiyaçlarını gidermek için kullanacağız. Belirli bir aidatla sandığa giriş yapan üyelerimiz bu uygulamadan yararlanacak. Yine bu sandıktan vefat eden üyelerimizin ailelerine yardım sağlayacağız. Kısacası Karz-ı Hasen Sandığı MÜSİAD üyeleri arasında dayanışma ve yardımlaşma organizasyonu olacak. Bu uygulamanın alternatif finansman modellerine ilham vermesini temenni ediyorum." şeklinde dile getirdi.

“RAMAZAN BAYRAMINIZI KUTLARIM”

Sivas halkına Evde Kal çağrısı yapmayı da ihmal etmeyen Başkan Eminoğlu, “Biz, beraber çok iyiyiz ve büyüğüz. Bu vesileyle, sabırsızlıkla yolunu gözlediğimiz; öncesi rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan Ayı’nı geride bırakmaktayız. Ramazan Bayramının hepimiz için huzurlu geçmesini diliyorum. Cenabı-ı Hak, yaptığımız ve yapacağımız yardımları kabul eylesin. Ramazan Bayramı’nın tüm İslam alemine sağlık sıhhat getirmesini temenni eder ramazan bayramınızı kutlarım.” şeklinde konuştu