Anahtar Kelimeler: DESTEK NEFES PAKET

YAZARLAR

 DESTEK NEFES OLDU AMA YENİ PAKET ŞART

Salgınla mücadele kapsamında Vakıflar, Belediyeler ve devletin aldığı önlemlerin esnafın derdine tam anlamıyla çare olamaması nedeniyle yeni paket beklentisi ortaya çıktı

Konuyla ilgili açıklama yapan Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, Koronavirüsü nedeniyle her kesimden esnafın güçlükle ayakta kaldığını belirterek, “Yeni bir paketin hayata geçirilmesi en büyük temennimizdir” dedi.

Ayşe Mine EĞÜZ

Desteklerin esnafa nefes olduğunu ancak tam anlamıyla beklentileri karşılamayacağını da vurgulayan Akgül, devletten bekledikleri yeni bir paketin yanı sıra halka da çağrı yaptı.
İçinde bulunduğumuz zor günlerde Sivas halkının mahallesindeki bakkal, kasap ve manavdan alışveriş yaparak yerel esnafa sahip çıkması gerektiğini söyleyen Akgül, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Koronavirüs salgını nedeniyle başta doğrudan olmak üzere tüm esnaf kesimi mağdur olmuştur. Birçok esnaf tamamen kepenk kapatmış, bazıları kısıtlı çalışmış, bazıları ise borç yükünün altında kalmıştır. Bakkallarımız ise kısıtlamalı günlerde tedbirleri harfiyen uymuş ancak, zincir marketlerin kural tanımazlığı nedeniyle ayakta güçlükle durmaktadır. Esnafımızın içinde bulunduğu dar boğazın aşılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bazı destekler açıklanmıştır. Verilecek destekler esnafa bir nebzede olsa nefes aldıracaktır ancak tam anlamıyla beklentileri karşılamayacağı aşikardır.”

“ELEKTRİK, SU VE KREDİLER ERTELENMELİ”

Yeni tedbirler nedeniyle özellikle elektrik, bu ve ödenemeyen kredilerin ertelenmesi ve destek kapsamının genişletilmesi çağrısında da bulunan Akgül, “Desteklerin kapsamının genişletilerek tüm esnafın faydalanması, yine bakkal esnaflarımızın da içinde yer aldığı yeni bir paketinin hayata geçirilmesi en büyük temennimizdir. Bilindiği gibi esnafımızın birikmiş vergi borçları, elektrik, su, doğalgaz ve kredi borçları bulunmaktadır. Özellikle elektrik, su ve ödeyemediği krediler içinde destek ve ertelenmesi gerekiyor. Bu hususta Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin’in çalışmalarından ve katkılarından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Her zaman vatandaşın yanında olan esnafımız bu zor günlerde mağduriyet yaşasa da, güçlükle ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Yerli ve Tutum Haftası içinde bulunduğumuz bu günlerde vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyoruz. ‘Esnafına sahip çık ve alışverişini mahallendeki esnaftan yap.’ Bu zor günlerde Sivas halkı mahallesindeki bakkaldan, kasaptan, manavdan alışverişini yaparak yerel esnafına sahip çıkmalı. Sivaslıların çağrımıza karşılık vererek esnafına sahip çıkacağına ve bu zorlu günleri dayanışmayla aşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.