Anahtar Kelimeler: UYARISI PARASI GELSİN

YAZARLAR

6 AY UYARISI PARASI OLAN GELSİN

Şehrin gelime modellerinin en önemli saç ayaklarından biri olan Organize Sanayi Bölgesi’ni değerlendiren Vali Salih Ayhan, 1. OSB’de yer kalmadığını söyledi

Erhan CEYLAN/

Salgın sürecine rağmen OSB’de gerçekleştirilen istihdam, yeni fabrikalar ve tahsis konularında açıklama yapan Vali Salih Ayhan, kentte işsizliği bitireceklerini söyledi.

Geçmiş yıllarda açılan ancak istihdam sözlerine rağmen depo olarak kullanılan OSB’deki son durumla ilgili 46 yeni firmaya yer tahsisi yaptıklarını ve bu firmaların istihdam hedeflerinin 3 bin 224 olduğunu açıkladı.
OSB’deki kıstaslardan da bahseden Ayhan, “Ciddi, inanan ve parası olan gelsin. Biz firmalara 6 ay süre verdik. Bu süreye uymayanın yer tahsisi iptal edilecek” dedi.

2023 HEDEFLERİ
Açıklamasında hükümetin belirlediği 2023 hedefleri doğrultusunda Sivas’ta önemli projelerin devreye sokulacağını müjdeleyen Vali Ayhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“2020 yılında şehrimize yatırımcıları davet atmak amacıyla ‘gurbetten sılaya haydi yatırımlara’ diyerek çeşitli geziler yaptık. Sonrasında da bir hedef belirledik. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023’e 100 Üretim İstihdam kapısı hedefi ile çalışmalarımıza ağırlık verdik. Çok verimli bir gezi oldu. Bu ziyaretlerden sonra 46 firmaya 1. OSB’de yer tahsisi yaptık. Bu firmaların toplam istihdam hedefi ise 3 bin 224’tür. Toplam yatırım değeri yaklaşık 300 milyon lira. Kimisi bitirdi şu an üretime başladı. Yeni başlayanlar ve ruhsat aşamasında olanlar var. Ve birinci OSB’de şu an yerimiz kalmadı. 312 parsel vardı, hemen hemen de tamamı bitti. Bundan sonraki yatırımcılarımızı Demirağ OSB’ye bekliyoruz.

SIKI TAKİP

Bu tahsis ettiğimiz yerleri çok sıkı takip ediyoruz. Tahsis edenler 6 ay içerisinde başlamayanı hemen iptal ediyoruz. Beklemeye tahammülümüz yok bizim. İstişare ediyoruz, sunumlar alıyoruz öyle karar veriyoruz. Tahsislerimizin altı boş değil. Ben hep espri yapıyorum; Mevlana’nın bir söz var ya, ‘Gel ne olursan ol gel. İster kafir, ister Mecusi ol gel’ diye. Eskiden de bizim OSB’ye yeter ki gelsin diyormuş insanlar. Alıyor tahsisi 3-5-10 yıl bekletiyormuş. Şimdi onu yapmıyoruz yine gönül tanzim etmek için, gönül için OSB’nin kapısına gidebilir ama OSB için demiyoruz. Gerçekten ciddi olan, bu işe inanmış, parası olan insanları seçiyoruz ve iyi de bir noktadayız. 46 firmaya tahsisimizi gerçekleştirdik.  Pandeminin ekonomik etkilerine rağmen OSB’deki istihdamımız 2019 yılında 8 bin civarında iken yüzde 12’nin üzerindeki artış ile 2020 yılında 9 bin 152’ye ulaşmıştır.

İHRACAT YÜZDE 27 ARTTI

Yine ihracatta da ilk 6 aya oranla son 6 ayda yüzde 27’lik bir artış var. Bir önceki yıla oranla ihracat artışı yine Haziran, Temmuz ayları gibi ve 2020 yılı toplam ihracatımız 76 milyon dolar. Bu bizim tespit ettiklerimiz arkadaşlar. Aslında bakarsanız Sivas’ta ihracat çok fazla, çok fazla ürün üretiliyor. Birçok ürünün genele merkezi Ankara-İstanbul gibi büyük şehirler onlarda verileri paylaşmaktan imtina ediyorlar. Bu yüzden verilerin hepsini tespit edemiyoruz.  Ticari bir anlayış ve saygı göstermek lazım. Sivas kendine yeten bir şehir olmak ile birlikte ülke ekonomisine katkı sağlıyor. En basitinden Sivas, enerji üretiminde 5 milyar kilovat saat elektrik üretiyor.”