Anahtar Kelimeler: MİLYARLIK YATIRIM (VİDEO)

YAZARLAR

61 MİLYARLIK YATIRIM (VİDEO)

AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz, mevcut iktidarın 18 yılda Sivas’a yaklaşık 61 milyar liralık yatırım yaptığını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı toplantısı katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyon Başkanı ve AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz, iktidarın son 18 yılda Sivas’a yaptığı yatırımları anlattı.  Yatırımları kalem kalem meclis üyeleri ile paylaşan Yılmaz, 18 yıllık toplam yatırım tutarını 60 milyar 822 milyon olduğunu açıkladı.

Yerel parlamentonun, İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdiği Kasım ayı toplantılarının 5’inci oturumuna Yılmaz’ın yanı sıra Vali Salih Ayhan, AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci, MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, parti temsilcileri ve bazı protokol üyeleri de katıldı.

Yatırımların masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Milli Savunma Komisyon Başkanı Yılmaz, Sivas’ın devlet yatırımlarında ilk 30 il içerisinde yar aldığını söyledi.
2002-2020 yıl ve aralarında şehre toplamda 60 milyar 822 milyon liralık yatırım yapıldığını da sözlerine ekleyen Yılmaz, Demiryolu yatırımlarının 31 milyar 143 milyon olduğunu söyledi.

YHT BEDELİ 16 MİLYAR 456 MİLYON LİRA

Yatırımlarda aslan payını alan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren yatırım miktarını ise 16 milyar 456 milyon olarak açıklayan Yılmaz, “Erzincan-Sivas yüksek standartlı demiryolu projesi 7 milyar 474 milyon bedel ile başladı. Yol yarımları için 2 milyar 585 milyon lira, Çeken, çekilen araçların imalatı modernizasyonu için 469 milyon lira, Elektrifikasyon- sinyalizasyon için 418 milyon lira harcandı. Sadece Sivas’a bu dönemde demiryollarında harcanan ve ayrılan para 31 milyar 170 milyon. Bir önceki harcamada da 30 milyar vardı Sivas’a bu dönemde harcanan para 60 milyar 822 milyon lira. Bu rakamlar ile Türkiye’de ilk 5’te yer alıyoruz” dedi.

Yılmaz, 61 milyar 822 milyon liralık yatırımların diğer kalemlerini ise şöyle sıraladı;

Demiryolları:                      31 Milyar 170 Milyon
Karayolları:                         16 Milyar
Havayolları:                        280 Milyon
Telekom:                            454 Milyon
Dsi:                                        3 Milyar
Eğitim:                  1 Milyar
Cumhuriyet
Üniversitesi:                      1 Milyar
Sağlık:                                   1 Milyar
Kültür:                  200 Milyon
Vakıflar:                               100 Milyon
Gençlik Ve Spor:               800 Milyon
Kamu Binaları:   226 Milyon
Toki:                                      2.892 Milyar
Doğalgaz:                            157 Bin Aboneye 157 Milyon

 

GÜÇLÜ BİR BAKIŞ AÇISI

Vali Salih Ayhan ise yatırımlar ile ileriye doğru güçlü bir bakış açısı sergileyeceklerini belirterek, “Sivas İl Özel İdaresi geçmişten bugüne kadar Sivas’ın bütün coğrafyasında izi ve imzası var. Bu mecliste farklı siyasal tercihler olsa da en temel mantığı hizmet odaklı ve Sivas’a daha ne kazandırırım anlayışını benimsendiği özümsendiği bir meclis. Sivas’ın Özel İdaresi Türkiye’nin en kurumsal en dinamik özel idarelerinden bir tanesi uyum ve ahengin güzel hizmetlere vesile olmaktadır. Özel idareler Türkiye’nin en demokratik kurumlarındandır. En ücra köşedeki vatandaşın dahi temsil kabiliyeti olup duygularının düşüncelerinin en güzel yansıdığı yerdir” dedi.

Toplantıda anlatılan yatırımların sadece yüzde 10’nu aktarabildiklerini söyleyen AK Parti Milletvekili Semiha Ekici yaptığı konuşmada, “Sivas’a ne yapsak azdır” dedi.
MHP Milletvekili Ahmet Özyürek ise şehrin en iyi şekilde hizmet alabilmesi için birlik mesajı verdi.