Anahtar Kelimeler: TANKI DAĞITILDI

YAZARLAR

60 SÜT TANKI DAĞITILDI

Üreten Çiftçi Gelişen Sivas projesi kapsamında Doğu Anadolu Bölge Kalkınma İdare Başkanlığı (DAP) tarafından finanse edilen 60 süt tankı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından üreticiye dağıtıldı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Sivas’ın süt üretiminin kalitesini artırmak adına çalışmalar yürütmeye devam eden İl Tarım ve Orman Müdürlüğü DAP Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen yüzde 70 hibeli yüzde 30 ise üretici katkılı proje kapsamında 60 süt tankı üreticiye verildi.

Dağıtılan süt soğutma tankları ile kaliteli ürünler elde edileceğinin altını çizen Vali Salih Ayhan, "Süt soğutma tankları sayesinde, küçük aile işletmelerindeki süt kalitesinde iyileştirme sağlanmış olacak. Sağılan süt en kısa zamanda süt soğutma tankına ulaştırılacak, kaliteli sütten, kaliteli ürün elde edilecektir. Bu ekipmanlar sayesinde süt ürünlerinin kalitesinin artırılmasını, teknolojik gelişmelerin üretime yansıtılmasını hedefliyoruz. Sivas için hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşma konusunda çiftçimize ve üreticilerimize destek vermeye devam edeceğiz. Kaliteli sütün alıcısı her zaman hazırdır. İlimizin çok önemli bir gelir kaynağı olan süt üretiminin kalitesinin artması ile sütün litre fiyatı istikrar kazanacaktır. Hijyenik şartlarda süt ürettirilmesi, işletme içinde soğutulması, değer fiyattan sanayiye satılması, üretilen sütün kayıt altına alınarak sektörün gelişmesine olumlu katkı sağlayacak, üreticinin kârı arttırılmış ve daha yüksek gelir elde etmesi sağlanmış olacaktır. Süt soğutma tankları ile elde edilecek kaliteli süt, İlimizin rekabet gücünü arttıracaktır. Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

TESİSİN ALT YAPISINI GÜÇLENDİRECEK

Dağıtımı yapılan ürünler hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “Süt üretiminin geliştirilmesi ve kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla başta Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği üyelerine verilmek üzere 35 adet 500 litre, 25 adet 300 litrelik süt soğutma tankı dağıtımı gerçekleştirilecektir. Vücut sıcaklığında sağılan süt en kısa zamanda süt soğutma tankına ulaştırılarak, 4 dereceye düşürülecektir. Böylece bakteri sayısı ve somatik hücre sayısında artış baskı altına alınacak ve sütün mikrobiyolojik olarak bozulması önlenecek ve sütün kalitesi korunmuş olacaktır. Sütün zayi olması önlenecek, kârlılık artacaktır. Projemiz ile aynı zamanda SİVTAŞ bünyesinde kurulan ve yaklaşık 2 ay içerisinde üretime geçecek olan süt işleme tesisinin de alt yapısı güçlendirilmiş olacaktır” diye konuştu.

Programa  Vali Salih Ayhan, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıdız, Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir Çönger ve üreticiler katıldı.