Anahtar Kelimeler: SONRA SEFER

5 AY TEST SONRA SEFER

Sivaslıların merakla beklediği Ankara-Sivas arası YHT projesinde sona yaklaşıldı. Geçtiğimiz hafta sonu yapılan ağırlık testinin ardından dün ise ilk performans testi gerçekleştirildi

Erhan CEYLAN/

Ankara-Sivas arası ray ulaşımını 12 saatten 2 saate düşürecek olan Yüksek Hızlı Trende ilk performans testi dün başarıyla gerçekleştirildi. Sabah 08:00’da hareket eden tren, öğleden sonra saat 13:30’da ilimize geldi.

Vali Salih Ayhan, bazı protokol üyeleri ile vatandaşların katıldığı karşılama töreninde konuşan Vali Ayhan, hayalin gerçek olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Vali Ayhan, Cumhuriyet tarihinin Sivas’ta yapılmış en büyük yatırımına çok az bir süre kaldığını, YHT’de test sürüşlerinin ardından kısa sürede seferlere başlamasını temenni etti.

“DEVLETİN GÜCÜ”
İlk performans testinde 5,5 saatlik bir sürede Ankara’dan ilimize gelen trende yer alan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise, test sürüşlerinin 4-5 ay kadar daha devam edeceğini söyledi.
Uygun, ilk yolcu seferinin bu testlerin ardından gerçekleşeceğini belirterek, “Yılların emeğini ve meyvesini bugün görmüş olduk. Hızlı trenimizle Kırıkkale ve Yozgat’tan geçerek Sivas'ımıza geldik. Artık tünelin ucundan ışığı gördük. Bu büyük yatırım devletimizin ve ülke ekonomisinin gücünü gösteriyor. Bununla gurur duymalıyız” dedi.