Anahtar Kelimeler: MİLYONLUK PROJE

YAZARLAR

500 MİLYONLUK DEV PROJE

Eski hastanenin ekonomik ve fiziki ömrünü doldurması nedeniyle üniversiteye yeni hastane projesinin devreye girdiği Sivas’ta inşa çalışmaları hızla devam ediyor

Daha önce 500 milyon liraya mal olacağı söylenen eser Sivas’a sağlıkta güç kazandıracak

Sena POLAT/

Gelecek dönemlere ayak uyduracak olan Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’nin inşa alanında incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, dev eser hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Sağlıkta yapılan yatırımın ne kadar kıymetli olduğuna salgın döneminde herkesin şahit olduğuna söyleyen Ayhan, “Sivas da bu konuda salgınla iyi mücadele veriyor. Rektörlüğümüzün çalışmasıyla Sivas’ımız çok değerli bir eser kazanacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Emeği geçenlere, milletvekillerimize, Rektörümüze ve Sivas’ta bu konuya destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

SELÇUKLU MİMARİSİ
Her yıl 4-5 milyon liranın harcandığı mevcut hastanenin ihtiyaçlara cevap verememesiyle devreye sokulan yeni hastane Selçuklu mimarisiyle adeta göz kamaştıracak. Girişi kapısı UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Divriği Ulu Cami’nin Şifahane kapısının motifleriyle süslenecek olan 500 milyon liralık eser 172 bin 332 metre kare kapalı alana sahip olacak.

BAŞKAN ERDOĞAN KATILACAK
Açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davet edileceği eserin 2023’te hizmete sunulması bekleniyor.
Servisler, yoğun bakım, kadın doğum ve hemodiyalizde olmak üzere toplam bin 56 yatak kapasitesine sahip olacak yeni hastanede Acil servis, ameliyathane, bodrum, zemin ve 4 kat, poliklinikler, bodrum, zemin ve 6 kat, yan hasta kısmı, zemin ve 9 kat olmak üzere 3 ayrı bloktan oluşacak.

Hastane ayrıca açık ve kapalı olmak üzere bin 301 araç kapasiteli otoparka sahip olacak.