Anahtar Kelimeler: EYLÜL COŞKUYLA KUTLANACAK

YAZARLAR

4 EYLÜL COŞKUYLA KUTLANACAK

Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 102’nci yıl dönümü Milli Mücadele karargahı Sivas’ta coşkuyla kutlanacak

Ayşe Mine EĞÜZ/

Milli Mücadele’nin dönüm noktalarından biri olan 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 102’nci yıl dönümü kentte çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu kapsamda 1 Eylül’de başlayacak etkinlikler 7 Eylül’de son bulacak.

4 Eylül Sivas Kongresi’nin bu yılki etkinlikleri şu şekilde olacak;

1 Eylül Çarşamba günü saat 14.00’da, Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi Sergi Salonu’nda açılacak “100 Yıllık Basın Hayatı” kitap sergisi ile etkinliklere start verilecek.

2 Eylül Perşembe günü 10.00’da Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Kongre belgeleri arşivleri sergilenecek, 12.39’da Ulu Cami’de öğle namazına müteakiben Sivas Kongresi’ne destek verenlerin kabirleri ziyaret edilecek. 19.30’da Karaağaç Köprüsü, Kepçeli Kavşak, Atatürk Caddesi, Atatürk ve Kongre Müzesi güzergâhında Atatürk’ün Sivas’a gelişi temsili olarak canlandırılacak.

3 Eylül Cuma günü 19.15’te Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri Türkay konseri verilecek.

4 Eylül Cumartesi günü 10.00’da tarihi şehir meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ile başlayacak tören Sivas Kongresi’nin temsili olarak canlandırılmasıyla devam edecek. 4 Eylül günü son olarak 11.30’da Muharip uçak geçişi yapılacak.

5 Eylül Pazar günü 08.00’da Sivas 4 Eylül 9. Ulusal Dağı tırmanışı gerçekleştirilecek. 17.00’da Sivas Devlet Tiyatrosu Çocuk Programı düzenlenecek.

İlde düzenlenen etkinliklerin son günü olan 7 Eylül Salı günü ise saat 19.15’te Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde solistler geçidi konser programı ile Sivas Kültür, Sanat ve Hizmet Ödülleri töreni yapılacak.

VALİLİKTEN AŞI UYARISI

Program akışını duyuran valilik bir de vatandaşları bu salgın döneminde aşıya karşı uyardı. ‘Aşı Bizleri Hayata Bağlar” sloganıyla yola çıkan Valilik, şu ifadelere yer verdi; “Hayata tutunmak ve topluma karşı da sorumluluğumuzu yerine getirmek için aşımızı olup, etkinliklere katılalım.”