Anahtar Kelimeler: MİLYON

YAZARLAR

3 MİLYON DAHA

Bu yıl ilimizde dikim için hedeflenen fidanların 1 milyonu toprakla buluştu. Geri kalan 3 milyon fidan ise yıl sonuna kadar dikilecek

Haber Merkezi/

Doğayı yeşile bürümek ve ağaçlandırmaya uygun arazileri fidanla buluşturmak amacıyla Valilik himayelerinde Orman İşletme Müdürlüğü’nün geçen yıl başlattığı “İki Fidan Birlikte Büyüyor” projesi sürüyor. Tavra Deresi ağaçlandırma sahasında 2020 yılında her doğan bebek için 8 bin adet fidan toprakla buluşturulmuştu. Bu yıl da Esenyurt mahallesi’ndeki Ahmet Türkseven İlköğretim Okulu karşısında fidan dikimi gerçekleştirildi. Projeyle, şu ana kadar doğan 5 bin bebek için fidan dikimi yapıldı. Projeyle, her doğan bebek kendisiyle beraber adına dikilen fidan ile birlikte büyüyecek.

Ağaçlandırma çalışmalarının her yıl artarak devam ettiğini belirten Vali Salih Ayhan, “Benim en çok heyecan duyduğum ve çok haz aldığım projelerden birisi doğaya veya çevreye yapılan ağaçlandırma ilgili yapılan çalışmalardır. Sivas halkı doğasever, çevreye duyarlı ve ağaçlandırmada da güzel bir kültür kazandı. Bunu sürdürülebilir hale getirmek, farklı ve özgün projelerle de biraz daha farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Doğaya, çevreye yaptığımız hizmetler gelecek nesillere ve evlatlarımıza yapılan hizmetlerdir. Yollar bozulur, binalar deforme olur ama doğaya çevreye yaptığımız hizmetler evlatlarımız için güzel miraslardır ve kalıcı işlerdir. Biz de farklı projeler ile farkındalık oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

YİĞİDOLAR DOĞUYOR, FİDANLAR BÜYÜYOR

Projenin önemine dikkat çeken Ayhan, “Evlatlarımız doğduğu zaman Yiğido dünyaya geliyor. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu büyümesi için şehirle ilgili güzel çalışmalar yapılıyor. Aynı zamanda bir fidan dikerek de o fidanımızın yeşermesini sağlıyoruz. 2020 yılında 8 bin evladımız dünyaya geldi ve 8 bin adet fidan toprakla buluşturduk, bakımlarını yapıyoruz. Bu sene de 5 bin çocuğumuz dünyaya geldi ve 5 bin fidanımızı da toprakla buluşturuyoruz. Çocuklarımız büyürken bu fidanlar da büyüyecek, gürleşecek ve bu ağaçların altında gölgeleneceğiz. Bu yıl 4 milyon fidanın toprakla buluşturacağız. Programımızın 1 milyonu tamamlandı ve yıl sonuna da 3 milyonu tamamlayacağız. Yanan ormanlarımızla ilgili bir açıklamamız olmuştu. İnşallah Ekim ayından itibaren Kasım sonuna kadar 1 milyon ilave fidan ekeceğiz. Okul hatıra ormanı dedik yine buna yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Her okulumuzun bir hatıra ormanı, her çocuğumuzun okula başlamasında bir fidan, mezun olduğunda da bir fidan dikip ayrılacak ve bu şekilde bu süreci tabana yaymış olacağız” dedi.