Anahtar Kelimeler: GÜNDE MİLYON

YAZARLAR

35 GÜNDE 23 MİLYON

Mesut Dursun yönetimindeki Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinde 35 günde 23 milyon liralık para sirkülasyonu sağlandı


HABER MERKEZİ

28 Temmuz tarihinde yapılan seçimler sonrasında başkanlığı kazanarak 30 Temmuz tarihinde görevi devralan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mesut Dursun ilk olarak kredi işlemlerini hızlandırdı.

Bu kapsamda kredi kullanan esnafların bankaya gidiş-gelişleri azaltılarak 35 günlük süre içerisinde 163 esnaf ve sanatkara plasmandan 12 milyon 982 bin lira, dönüşümle birlikte toplam 23 milyon 101 bin 877 lira kredi kullanımı sağlandı.

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifçe esnaf ve sanatkarlara sağlanan ve piyasa koşullarına ve bankalara oranla daha avantajlı olan düşük faizli sübvanse kredilerden yararlanmak için kooperatife gelen esnaf ve sanatkarların işlemlerini hızlandırarak evrak ve bürokrasiyi önlediklerini ifade eden Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mesut Dursun, “Göreve geldiğimiz günden itibaren esnaf ve sanatkarlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmeti sunmak için çeşitli yeniliklere imza attık. Bu kapsamda sistemde acil ihtiyaç kredi butonu açtırarak esnaf ve sanatkarımızın düşük miktarda plasman ihtiyaçlarına cevap vererek ikinci krediyi kullandırma imkanı sağladık. Daha önce tek kredi kullanabilen esnafımız mevcut kredisini kapatmadan ihtiyacına göre ikinci krediyi kullanabiliyor. Böylece esnaflarımızın acil ihtiyaçlarını da kooperatif olarak karşılamış oluyoruz. Kredi dosyası hazırlandıktan sonra dosyayı esnafımız bankaya götürüyordu, esnaf ve sanatkarlarımıza kolaylık sağlamak için artık dosyayı biz bankaya gönderiyoruz. Esnafımız sadece parasını almak için bankaya gidiyor. Böylece esnaf ve sanatkarlarımızın da iş ve zaman kayıpları da ortadan kalkmış oluyor. Göreve geldiğimiz günden itibaren 163 esnaf ve sanatkarımıza toplam 23 milyon 101 bin 877 lira kredi kullandırarak yardımcı olduk. Yıllık yüzde 9,5 olan kooperatif faizlerimizde kredi kullanım üst limitimiz 225 bin lira olarak uygulanıyor” dedi.

YÜZDE 10’LUK KREDİ KARTI KESİNTİSİ KALDIRILDI

Kooperatif kefaleti ile kullandırılan hazine destekli kredilerde Paraf Destek Kartta yapılan yüzde 10’luk kesinti nedeniyle esnaf ve sanatkarların mağdur olduğunu ifade eden Başkan Mesut Dursun, “Paraf Esnaf Karta yapılan yüzde 10’luk kesintiyi kaldırmak için yaptığım görüşmeler olumlu sonuç verdi ve bu kesintiyi kaldırdık.  Bundan böyle isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek kesinti ile esnaf ve sanatkarlarımızın yaşadıkları mağduriyeti de ortadan kaldırmış olduk” ifadelerini kullandı.