Anahtar Kelimeler: İŞSİZ!

YAZARLAR

35 BİN İŞSİZ!

Normalleşmenin ardından iş gücü piyasasını gazetemize değerlendiren TSO Başkanı Mustafa Eken, işsizlik, teşvik ve hızlı tren hakkında önemli açıklamalarda bulundu

//

TSO Başkanı Mustafa Eken ilimizle ilgili merak edilen soruları muhabirimiz Ayşe Mine Eğüz’e yanıtladı. İşsizlikten teşvike kadar birçok noktaya değinen Eken, oda olarak ellerinin hep taşın altında olduğunu söyledi.

Ciroların eski düzenine gelmesi için de belli bir zamana ihtiyaç olduğunu söyleyen Mustafa Eken, “Bir taraftan işten çıkarmasınlar diye firma fedakarlığını devam ettirecek. Bir taraftan çalışan zaten aldığı parayla evinin geçimini sağlamaya çalışıyor. Burada yine dolanıyor laf teşvike geliyor. Teşvik kapsamına Sivas alınırsa işten çıkarılsa bile kardeşlerimiz yapılacak fabrikalarla 15-20 bin istihdam sağlanır hiç işsiz kalmaz. Çok aman aman işsizliğin Sivas’ta artacağını düşünmüyorum. Çünkü Sivas’ın tüccarı gerçekten taşın altına elini koyuyor. Çıkartmak zorunda kalan firmalar da mecburiyetten çıkartmak zorunda kalıyor veya kalacak. Bazı sektörlerde bazı kısa çalışma ödeneklerinin devam etmesi gerekiyor. Bununla ilgili de TOBB’da konsey toplantısı vardı. Orada da belirttik. Bazı sektörlerde en azından 2-3 ay daha devam etmesi gerektiğini söyledik. Acil olan ikinci konu ise piyasaya düşük faizli 6-12 ay ödemesiz kredilerin verilmesi. Sicil aflarının gelmesi gerekiyor” dedi. 

PANDEMİ GECİKMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilimize verilen teşvik sözünün gecikme sebebini pandemiye bağlayan Başkan Eken, “Teşvik Sivas’ta sürekli konuştuğumuz ve gündeme getirdiğimiz en önemli konu. Gecikmenin sebebi de Pandemi olması, alt yapının bir taraftan hızlanması. Bir taraftan da geçen hafta yapılan SİVTAŞ açılışında özellikle vekilimiz Semiha Ekinci’ye bunu sorduğumuzda. Sayın vekilimiz mikrofondan ‘takip ediyoruz, hiç sıkıntı yok. En kısa Sayın Cumhurbaşkanımız kararlarını imzalamıştır. Bu konuda sizin inancınız da bizim inancımızda tamdır. Rahat olun’ dedi.  Buradan tüm vekillerime, valimize hem belediye başkanımıza tekrar söylüyorum. Sağ olsunlar hepsi taşın altına ellerini koymak istiyorlar. Ama bu artık bizim artık olmazsa olmazımız oldu. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı dedik. İnşallah Kurban Bayramı’ndan sonraki dönem itibariyle Temmuz’dan sonra bir heyet olarak cumhurbaşkanımızdan sayın vekillerimiz randevu talep ederlerse onların önderliğinde ben de sanayici ve tüccarı temsilen bulunduğumda tekrar hatırlattığımızda teşvikin daha hızlı imzalanacağını umuyorum. Ama bu böyle oturduğumuz yerde bu durmakla, sadece kendi aramızda konuşmakla bu teşvik imzalanmaz. Önümüzdeki günlerde sanayi bakanımızın Sivas’a ziyareti var. Odamızda da ziyaret gerçekleşecek. Orada yine kendisine bu durumu dile getireceğiz. Alt yapı çalışmaları hızlandı. Lojistik köy çalışmaları devam ediyor. Yatırımcılar var. Tahsis bekleyen firmalar var ama herkesin beklediği şey teşvik kapsamının yerinin değişmesi. Teşvikle ilgili bizim yapacağımız çok bir şey yok. Zaten yapacağımızı yaptık. Cumhurbaşkanımız zaten sözü verdi. Sadece cumhurbaşkanımıza yoğunluktan dolayı gecikme için hatırlatması yapılacak. Yeniden bir söz ya da müjde istemiyoruz. Teşvikinde bu yıl sonuna kadar imzalanacağını inancımız sonunda kadar tamdır” diye konuştu.

YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

İlimize yapılan yatırımların devam ettiğini söyleyen Eken konuşmasının devamında şunları ekledi; “Daha geçen haftalarda yine İstanbul kökenli hatta eski İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın oğlu ve sanayicilerden oluşan bir ekip ziyaretimizdelerdi. Hala Sivas’a ilgi daha da artmaya başladı. Bunun sebebi Sivas’taki birlik ve beraberlik, huzurlu bir kent olması, hızlı trenin 4 Eylül’de inşallah gelmesi, lojistik anlamda, İŞKUR destekleri, meslek liselerimizdeki üretimlerimizin olmasıdır. Aslında baktığınızda çok hazırlıklı bir iliz. Bu da yatırımcıları heyecanlandırıyor. 4-5’e yakın firmaya yer tahsis ettik. Şu an görüşme yaptığımız çok büyük firmalar var. Alt yapı bir yandan devam ediyor. Bir taraftan da müjde ile birlikte bu yatırımcı sayısı 20, 30, 40 firmaya çıkacaktır.

HIZLI TREN ÇALIŞTAYI

16 Mart’ta yaptığımız Hızlı Tren Çalıştayı’nı biz laf olsun diye yapmadık. Üzerinde ciddi bir şekilde çalıştık. Marttan itibaren 3 buçuk aylık bir süreç geçti. Tabi bu tarihten itibaren Pandemi devam etti. 17 günlük kapanmalar oldu. Bayram yaşandı. Ama biz bu hazırlıklarımızı tam anlamıyla çalıştaydan çıkan sonuçları inceleyerek kitapçık haline dönüştürdük. İnşallah sizlerin de katılımıyla hızlı trenden çıkan sonuç ve talepleri kamuoyu, paydaşlar ile Türkiye genelinde paylaşacağız. Bu paylaşımdan çıkan sonuçlarla da artık herkes üzerine düşen görevi yaparsa da emin olun 4 Eylül’den sonra Sivas’taki hem özel sektör hem de kamu kurumlarında çok büyük değişiklikler olacak. Yeterli bu yapılan çalışmaların hakkını verelim.

ÖZEL SEKTÖRÜN KATILIMI

Divriği Ulu Cami’miz var değil mi? Çok önemli bir eserimiz. Şimdi bizim trenle gelen bir turistimiz Divriği’ne gitmek istediğinde özel sektörümüzdeki acentaların, şoförlerin, tercümanların buna hazırlıklı olması lazım. Restoran, kafe, otel yoksa yapılması lazım. Gerek kamu tarafından yapılıp ihale edilmesi gerekse özel sektörün özellikle Divriğili hemşerilerimizin özellikle bir şey yapması lazım. Valilik bu konuda zaten ciddi işler yapıyor. Cam seyir terası mesela çok güzel bir iş oldu. Hızlı trenle gelen birinin Sivas’ta gününü dolu dolu geçirmesi lazım. İlçelerini gezmekten belki merkezi gezecek vakit bulamayacak. Bugün hediyelik eşyacılarımızın kendine tedbir alması lazım. Özel sektörün tedbir alamsı lazım. İşte bu çalıştaydan bunlar çıkıyor şimdi. Zaten bugüne kadar özel sektör taşın altına elini koydu. Onlara imkan verilmesi, kamu kurumlarının özel sektörlerin önünü açması gerekiyor. Şu an açıyorlar zaten. Hizmet sektörü çalıştaydan çıkan sonuçlara göre davranırsa başarmış olacağız.

ESNAFLAR ADIM ATMAYA KORKUYOR

Allah kimsenin başına vermesin. Esnafların yaşamadığı kalmadı. 18 aydır çok büyük sıkıntıya girdiler. Hayatlarında göremedikleri sıkıntıyı gördüler. Tamam devletimizden Allah razı olsun gerekeni yapıyorlar ama esnafımıza bazen yetmediği zamanlar oldu. Esnafımızda bu krizden çıkarken tabi ki yeni şeyler yapmak istiyor ama kredi faizlerinin düşmesi bekleniyor. Kiraların düşmesi lazım. Tamamen rahatlama dönemine girdiğimiz zaman özel sektördeki arkadaşlarım daha cesaretlenerek bir kısmı kendi öz kaynağı bir kısmı da banka kredisiyle işler yapacaktı ama şimdi faizler yüksek seviyede. Yüzde 20 seviye ile benim üyem nasıl bir yatırım ya da tadilatını ödesin. Temmuz. Ağustos ayı itibariyle faizlerde bir düşme, yavaş yavaş rahatlamaya gidileceğine inanıyorum.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ KALKTI

İŞKUR Müdürlüğümüzden aldığımız son raporlara göre 25 bin civarında Sivas İŞKUR Müdürlüğüne kayıtlı işsiz kardeşimiz var. Bu sayı resmi olan bir de başvuru yapmayanlar vardı. Ya da başvurusu vardır işe girmiştir oradan düşülmemişler vardır. Baktığınızda 30-35 bin civarında bir işsiz olduğu görüşündeyim. Bu işsizliğin artması veya artmamış için iki tane şık var. Birincisi, şu anda açılan sektörler çalışma ödeneği kalktığı ve işten çıkartma yasağı kalktığı için firmanın cirosu yüzde 50 düştüyse mecburen personeli yüzde 50 düşürmek zorunda kalacak. Cirosuna göre maaş veriyor. Ciro eski hedefine geldiyse emin olun kimse işten adam çıkartmayacaktır. Ciroların eski düzenine gelmesi için de belli bir zamana ihtiyaç vardır. Bir taraftan işten çıkarmasınlar diye firma fedakarlığını devam ettirecek. Bir taraftan çalışan zaten aldığı parayla evinin geçimini sağlamaya çalışıyor. Burada yine dolanıyor laf teşvike geliyor. Teşvik kapsamına Sivas alınırsa işten çıkarılsa bile kardeşlerimiz yapılacak fabrikalarla 15-20 bin istihdam sağlanır hiç işsiz kalmaz. Çok aman aman işsizliğin Sivas’ta artacağını düşünmüyorum. Çünkü Sivas’ın tüccarı gerçekten taşın altına elini koyuyor. Çıkartmak zorunda kalan firmalar da mecburiyetten çıkartmak zorunda kalıyor veya kalacak. Bazı sektörlerde bazı kısa çalışma ödeneklerinin devam etmesi gerekiyor. Bununla ilgili de TOBB’da konsey toplantısı vardı. Orada da belirttik. Bazı sektörlerde en azından 2-3 ay daha devam etmesi gerektiğini söyledik. Acil olan ikinci konu ise piyasaya düşük faizli 6-12 ay ödemesiz kredilerin verilmesi. Sicil aflarının gelmesi gerekiyor.”