Anahtar Kelimeler: Temmuz ' Hayatını Kaybedenler Anıldı

YAZARLAR

2 Temmuz 1993'te Hayatını Kaybedenler Anıldı

2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nde yaşanan olayda hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

Bahar HIZAR

Sivas Valisi Salih Ayhan, il protokolü ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Sivas Bilim ve Kültür Merkezi'nde oluşturulan anı köşesine karanfil bırakarak, dua etti.

Vali Ayhan, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada; birlik ve beraberliği, kardeşliği özümsemiş Sivas'ta, provokasyon neticesinde 37 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek, vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

Sivas'ın her yönüyle derinliği olan kadim bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, "Sivas'ın geçmişten bugüne kadar gelen birlik-beraberlik kültürüne, tüm farklılıkları özümsemiş kardeşlik geleneklerine ve huzuruna kast eden karanlık odaklar, insanlık dışı olaylarla vatandaşlarımızın canına kıymışlardır. Sivas, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Selçukluların kalbi, Osmanlının vicdanı, Cumhuriyet’in aklıdır. Yaşanan bu müessif olayların Sivaslılara mâl edilmesi mümkün değildir. O dönemki gelişmelere baktığımız zaman, birlik ve beraberliğimizi bozmak, bu ülkeyi bölmek adına derin provokasyon planladılar. 2 Temmuz’da Sivas’ta, 5 Temmuz’da Başbağlar’da yüreğimiz yandı. Bu acılar bir grubun değil, Sivas'ımızın, tüm ülkemizin acısıdır, insanlığın ortak acısıdır. 27 yıldır bu acı bizi ayrıştırmadı bütünleştirdi ve beraberliğimizi daha da pekiştirdi. Biz, sevgiyi, kardeşliği, huzuru ve bütünleştirici dili her yıl daha fazla ekmek ve bunu da beslemekle mükellefiz." dedi.

Sivas ve Katliam Kelimeleri Bir Arada Kullanılamaz

'Sivas' ve 'katliam' kavramlarının bir arada kullanılmaya çalışıldığını belirten Vali Ayhan, "Milyonlarca Sivaslıya bu olayların mâl edilmesi ve imâ edilmesi Sivaslıları yoğun bir şekilde rahatsız ediyor. Basın mensuplarından da rica ediyoruz, bu iki kelimeyi asla bir arada kullanmamanızı istirham ediyoruz. Çünkü ard arda gelecek kavramlar değil. Sivas gibi bir emin şehrin isminin ardına böyle bir kelimeyi eklemek sorumsuzluktur. Bundan sonra bu acımızı paylaşacağız. Bu dert tüm Türkiye'nin derdi. Birlik ve beraberliğimizi daha da arttırarak yolumuzu devam edeceğiz. Doğarken farklı doğmadık’ diyen Muhlis Akarsu gibi ‘Ne var ise sende bende / Aynı varlık her bedende …’ diyen Aşık Veysel gibi, ‘Gel, gel ne olursan ol, yine gel’ diyen Mevlana gibi; Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm renklerimizle bir bütün olduğumuzu unutmayalım." diye konuştu.

Kovid-19 ile mücadele kapsamında geçmiş yıllara nazaran az ve öz katılımlı bir anma programı idrak ettiklerini belirten Vali Ayhan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu yıl anma programımız, tüm dünyayı tehdit eden Covid-19 Pandemisine denk geldi. Bu sebeple, ilgili dernek ve vakıflarımızla bu yıl dar çerçevede ve öz katılımla anma programını yaptık. Yitirdiğimiz canlara rahmet diledik, ülkemizin bu tarz terörize olayları bir daha yaşamaması, anaların yüreğinin tekrar yanmaması için dualar ettik. Bu hassasiyete ve duyarlılığa kulak veren, destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu süreçle hiçbir olumsuzluğa mahal vermeden bu günü anacağız. Bundan sonraki süreçte de hep birlikte program yapacak şekilde planlama yapmamız gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum."

CEM Vakfı Genel Başkanı Döner; “2 Temmuz’da 5 Temmuz’da Ortak Acımızdır”

CEM Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner ise 2 Temmuz Sivas ile 5 Temmuz Başbağlar’ın ülkemizin ortak acısı olduğunu ifade ederek, bu olayların ülkemiz ve insanlık için kara bir leke olduğunu ifade etti. Sivas’ta, Çorum’da, Maraş’ta ve Başbağlar’da yaşananları yapan ellerin aynı eller olduğunu ifade eden Döner, “Biz bunu çok iyi biliyoruz. Biz buraya gelirken kin, nefret, cebir ve şiddet tohumları değil gönlümüzdeki sevgi tohumlarını ekmek için geliyoruz. Gözleri ve gönülleri kör olanların gözlerinin ve gönüllerinin açılacağını da çok iyi biliyoruz. Sivas, Maraş, Çorum, Erzincan kadim şehirlerdir. Buradan uzanan ellerimiz Kerbela şehitlerinin elleridir, Ehlibeyt dostlarının elleridir. Bu elleri hep beraber tutalım ve bu ülkeyi çocuklarımıza, gelecek nesillere hoşgörü içerisinde yaşayacakları bir ülke olarak armağan edelim” dedi.

Madımağın Acısını da Sevgimizle Hoşgörümüzle Unutturalım

Buradaki programın ardından Başbağlar’a gideceklerini hatırlatan CEM Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, “Oradaki canlarımızı da anacağız. Hiçbir inanç, insanın insan tarafından öldürülmesine izin vermez. Bu insanlığa da aykırı, insanlık onuruna da aykırı. Bu topraklarda Âşık Veyseller, Pir Sultan Abdallar yetişti. Sevgi ve hoşgörü dışında mesajları yok. Biz onların sevgisi ve hoşgörüsü ile yoğrulmuş bir neslin çocuklarıyız. Sivas topraklarının çocukları olarak sesleniyoruz. Artık bu ülkede bu tür olaylar yaşanmasın, Madımağın acısını da sevgimizle hoşgörümüzle unutturalım. Burayı da insanlık müzesi haline getirelim. Buraya gelen insanlar Sivas’ımızın kardeşliğini, hoşgörüsünü görsün. Acılar paylaşarak azalır, sevgi paylaşarak çoğalır.” diye konuştu.

Programda; Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Âlim Yıldız, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İdris Tataroğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, AK Parti Sivas İl Başkanı Hakan Aksu, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Yılmaz Coşkun, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Uğur Bulut, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, BARO Başkanı Hacı Yılmaz Demir ve diğer STK temsilcileri de yer aldı.