Anahtar Kelimeler: ÖĞRENCİYLE

YAZARLAR

21 BİN ÖĞRENCİYLE YÜZ YÜZE

Salgın nedeniyle ara verilen eğitim dün itibariyle başladı. İl genelinde 311 okulda 21 bin 473 öğrenci uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime kavuştu

Ayşe Mine EĞÜZ/

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Covid-19 tedbirleri kapsamında yüz yüze eğitime verilen ara, belli sınıflarda yeniden başladı. İkinci dönemin dün itibari ile başlamasıyla çocukların sevinçlerine ortak olan Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Esenyurt Mahallesi Şehit Adem Koç İlkokul/Ortaokulunu ziyaret etti.

Tedbirleri konusunda vatandaşı duyarlı olmaya davet eden Vali Salih Ayhan, “1 Mart itibariyle tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim veren 1, 2, 3, 4’üncü sınıflarda, ayrıca tüm resmi ve özel ortaokulların 8. sınıfları ile liselerin 12. sınıflarında seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak. Bugünkü açılışta sizlerin heyecanına ortak olmak hem il genelinde 600 okulumuzun eğitim öğretime hazır olduğunu beyan etmek için Belediye Başkanımızla beraber ilimizin bu minvalde hazır olduğunu kamuoyuyla paylaşmak için buradayız. Salgınla mücadele edilmeye devam ediliyor. Aşılamanın başlamasıyla ümidimiz daha da arttı. Vakalarda aşağı doğru ivme olan rakamlarla yüz güldürüyor. Bu rakamların eğitim öğretimi engelleyecek bir tarafı yoktur ama tedbiri elden bırakmamak şart, eğitimin tekrar inkitaya uğramaması, okullarımızın tekrar uzaktan eğitime geçmemesi için de ciddi tedbir almamız gerekiyor. Bu hepimizin toplumsal bir vazifesi, çok duyarlı olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

- Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısında İyi Noktadayız

İl genelinde derslik başına düşen öğrenci sayısında iyi bir noktada olunduğunu belirten Vali Ayhan şunları kaydetti; “Öğrenciler her ne kadar uzaktan eğitim alsa da asıl eğitim yüz yüze, göz göze olandır. Tabi uzaktan eğitimin bir bilgi aktarımı oldu. Şartlar zorlandı, çocuklarımız mahrum edilmedi ama eğitimin kalitesi yüz yüze eğitimde geçen süredir. Bu bilinçle olduğumuzu söyleyebilirim. Bu zaman zarfında ben öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Gerçekten hem bireysel anlamda görev ve sorumluluk içerisinde çocuklara ulaşmak için gayret gösterdi hem de vatandaş olarak kamu görevlisi sorumluluğu içerisinde salgınla mücadelede gerek Vefa Sosyal Destek Gruplarında olsun ve diğer sosyal projelerde görev aldılar. Ben emeklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Enteresan bir yıl oldu çocuklarımız bu zaman zarfında bir yıldır unutulmayacak bir zaman dilimi yaşadılar. Bütün alanlar, bütün sektörler etkilendi ama en çok eğitim etkilendi. İnşallah onu da aşacağız. Biraz daha gayret göstereceğiz, dikkatli olacağız. İnşallah bu küresel illetten hep birlikte kurtulacağız.”

Hayatımız Değişti

Eğitim döneminin hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Tüm dünya olarak çok enteresan bir yıl geçirdik. Salgınla hep birlikte mücadele ettik. Hayatımız değişti, hiçbirimizin yaşamadığı bir tecrübeydi. Her sektör her alan etkilendi ama eğitim sektörü ciddi manada etkilendi. Okulu öğretmen ve öğrencilerden çok veliler özledi. Veliler okulun ve öğretmenin ne kadar zor meşakkatli bir iş yaptığını evde çocuğu olan tüm veliler anladı. Eğitim ve öğretimin eğitim kısmını bir şekilde yapabiliriz ama sizlerin çocuklarımızı hayata hazırlama noktasında verdiğiniz o ikinci kısmın çok çok önemli olduğunu bu süreçte anladık. 1 Mart’tan itibaren eskisi gibi olmasa da yeni döneme yeni normale dönüşerek çocuklarımız tekrar okullarıyla, öğretmenleriyle olması gerektiği noktaya gelecek” şeklinde açıklama yaptı.