2018 Sivas için hamle yılı olsun
Yeni yılda Milletvekillerimize önemli görevler düşüyor
Tarih: 2.1.2018 10:21:06/ 329okunma / 0yorum

BİZİM SİVAS
Bazı şehirler tarihinden kopamaz; bazı şehirler ise zamana çabucak uyar. Her iki durumun da kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Burada ise sosyoloji devreye girmeli, dezavantajları avantaja çevirmelidir. Şehrimizin en büyük talihsizliği tarihiyle övünürken, sosyolojisine hiç dikkat edilmemiş oluşudur. Hizmet yapılmadı dersek, nankörlük olur. “Hızlı Tren” de dâhil, çok hizmet yapıldı. Dört dörtlük hastaneler, resmî binalar, yurtlar ve turistik tesisleri de sayabiliriz ve hepsi de hizmettir. Ancak, bütün bunlar hasta bir şehre ve merkezden yapılan yatırımlardır. Bu yatırımların büyük bir bölümü kısırdır, bazıları da uzun vadede bir yarar sağlamaz. Hızlı Tren´in Sivas´tan göçü kolaylaştıran bir araç olmaması için, bazı hususları dile getirmeliyiz. Dileriz ki, “Hızlı Tren” boş geçmesin, bereketiyle beraber gelsin… Bu hususlar elbette açık uçludur, 2023´e henüz hiçbir hazırlığı olmayan şehrimize bir büyük bir parantez açılması dileğidir:
1. SİVAS, eski metinlerde “Dar-ül Ulema” olarak anılır. Ayakta kalan dört muhteşem medrese haricinde sekiz medresenin de vakfiyesi vardır. 1974´te kurulan Cumhuriyet Üniversitesi´nin bulunduğu seviye ne kaderdir, ne de kötü bir örnek sayılır. “İhtisas Üniversiteleri” konusu, henüz gündeme gelmiştir ve gelişmeye açık ve muhtaçtır. Her bölümün olduğu tıka basa doldurulmuş kampuslardan günümüz dünyasında verim almak mümkün değildir. Bu konuda, sağlam bir sıralama içerisinde adımlar atılmalıdır. Kampuslar, bir tür uydu şehirlerdir ve öyle düşünülmelidir. Sivas için bu zaten şu anda ihtiyaçtır. Şu üç ihtisas üniversitesi, tarihimize yakışacağı gibi, atıl sosyolojik yapımızı da avantaja çevirecektir:
a. Tarım İhtisas Üniversitesi: Sivas iklimi konusunda görüşlerimiz, eski yüzyıllardan gelen ön yargılarla doludur. Pek çok tarım ürününün son turfandası için biçilmiş bir toprağa sahiptir. Sivas´ta sadece araştırmaya değil, üretime yönelen bir Tarım İhtisas Üniversitesi, hayvancılığı kısa zamanda Türkiye´yi besleyecek düzeye ulaşır. Böyle bir yatırım gelir ve istihdam yaratacağı gibi, tüm ülkemize örnek olabilir. Henüz ülkemizde tarım ihtisas üniversitesi yoktur.
b. Darüşşifa Tıp Üniversitesi: Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi şu an iyi durumda değildir ama bu süregelen kötü yönetim ve alışkanlıkların sonucudur. Bundan en az on yıl önce bu isimde bir üniversite için adım atılması gerektiği tarafımızca dile getirilmiştir. O gün atılmayan adımların bedelini bugün, kriz içinde bir üniversite hastanesi ile baş başa kalarak ödüyoruz. Bugün komşu ilimizde kurulan Sağlık Bilimleri Üniversitesi´ne gıpta etmek, şehrimizi kurtarmaz. İleriye yönelik, daha ince ihtisas alanlarıyla şöhret bulacak bir Darüşşifa Tıp Üniversitesi, düşünülebilir.
2. Askeri Teknoloji Üniversitesi: Teknik Üniversite başlığı altında yeni ihtisas üniversiteleri gündemdedir. Türkiye´nin hem beşerî dokusu, hem tarihi ile güvenilir bir beldesi olan Sivas´a stratejik yatırımlar düşünülmelidir. Bu konuda ülkemizin en büyük ihtiyaçlarından olan Askeri Teknoloji Üniversitesi, ileri bir adım olabilir. Bunun, her ferdi kendisini memleketin tapu sicil muhafızı sayan bir şehre çok yakışacağını düşünüyoruz. Şehre büyük katkısı olan Demiryolları fabrikası, sanayi tesisi olarak yenilenmemiştir ve istihdam kaynağı olmaktan çıkmıştır. Bu fabrika, sadece tren üretebilsin diye kurulan bir fabrika değildir. “Devrim Otomobil-leri”nin en önemli parçaları burada üretilmiştir. Bugün de, her alanda endüstriyel ürün üretilebilir. Üretimin artması, istihdamı mutlaka besleyecektir. Bu tesis, aşağıda zikrettiğimiz As-keri Teknoloji Üniversitesi´nin bir nüvesi, çıkış noktası olabilir. Si-vas, sadece bakıma muhtaç, hizmet sektörüyle geçinen bir şehir olmaktan çıkmalıdır. O zaman, tarihî önemini sürdüren bir “Kale Şehir” hüviyetine kavuşur.
3. “Bilgi”nin tek başına iktidar gücü ve hükümetlerin en önemli meselesi haline geldiği günümüzde, “bilgi”ye yapılan yatırımlar, ülkemizi 2023´e, 2053´e gür ve gürbüz taşıyacak biricik yoldur. YÖK tam anlamıyla bir enkaza dönüşmüştür. Devrim gibi atılımlarla yok edecek ve yerine “kızıl elma”lar belirleyecek büyük bir hamleye ihtiyaç vardır. Bu hamleyi tarih zorunlu hale getirmiştir. Sivas´ın da böyle bir hamlede yerinin olması en büyük temennimizdir.
4. Sivas´ın turizme açılacak çok imkânı vardır ama bu halkın gelir ve kültür düzeyi ile doğrudan alakalıdır. Kendi vilayeti içinde iç turizme fırsat vermeyen bir gelir ve kültür düzeyi ile turizm canlanmaz. Turizmi canlandıracak ve gelir kapısı haline getirecek şey, istikbal endişesinden az çok kurtulmuş bir şehir halkı gerektirir. Turizm, yukarıda saydıklarımızla eşgüdüm içinde düşünülmelidir. Öte yandan Selçuklu´nun en nadide eserleri Sivas´tadır ve Selçuklu´ ya başkentlik yapmış bir ildir. Yıkılan 4 Eylül Stadyu-munun yerine bir Selçuklu müzesi çok da güzel yakışır.
Yukarıda sıraladığımız üniversite, sanayi ve tarımı aynı anda canlandıracak projelerin hepsi hem dünya, hem ülke düzeyinde reel hedeflerdir. Üretime dayalı ekonominin temelini oluşturabilir. Özellikle Askeri Teknoloji Üniversitesi ve Tarım İhtisas Üniversitesi, Sivas´ı şaha kaldıracaktır.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 2018 Sivas için hamle yılı olsun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Akraba kadrolaşmasına son verilmeli”
“Akraba kadrolaşmasına son verilmeli”
CHP Sivas milletvekili Ulaş Karasu “Dolardaki her 10 kuruşluk artış vatandaşımızın cebinden 45 milyar TL´nin uçup gitmesine neden oluyorken, Türkiye bu sorunlar ile uğraşırken ne yazık ki Sivas Cumhuriyet üniversitesi, eş dost akraba kadrolaşmalarıyla Türkiye´nin gündemine gelmektedir” dedi.
"Büyük bir azimle yolumuza devam edeceğiz”
"Büyük bir azimle yolumuza devam edeceğiz”
Aksu “6. Olağan Büyük Kongre ile partimiz, içinde bulunduğumuz bu yeni sürece uyum aşamasını tamamlayacaktır. AK Parti, Türkiye´ye hizmet etmeye ahdetmiş; bir parti olmanın getirdiği sorumluluk bilinciyle, bir demokrasi şöleni içerisinde kongresini yapacaktır. Hepimiz büyük bir azimle yolumuza devam edeceğiz.”dedi.
“Devletimizin yanındayız”
“Devletimizin yanındayız”
İyi Parti Sivas İl Başkanı Volkan Karasu “Bizi tehdit etmeye kalkan katil Amerika´ya karşı her zaman devletimizin ve milletimizin çıkarlarını savunacak ve Devletimizin yanında olacağız.” dedi.
Hayırlı olsun ziyaretleri başladı
Hayırlı olsun ziyaretleri başladı
AK Parti Sivas İl Başkanlığına atanan Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretleri başladı.
AK Parti ismi ile bütünleşen Aksu göreve başladı
AK Parti ismi ile bütünleşen Aksu göreve başladı
Aksu, “Bizim önümüzde bir sınavımız var. Oda yerel seçimler. Yerel seçimlerde hedefimiz çok yüksek. Sabah saat 10:00´dan gecenin ilerleyen saatlerine kadar parti binasında olacağım. İnşallah yapılan işlerin çıtasını daha da yükselteceğiz." dedi
Sivas´ta Aksu Başkan oldu
Sivas´ta Aksu Başkan oldu
Sivas´ın AK Parti İl Başkanlığına Hakan Aksu atandı.
“Amerika´nın tehditlerine hayır diyoruz”
“Amerika´nın tehditlerine hayır diyoruz”
AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti tarafından yayımlanan ortak açıklamada, "ABD´nin tehditlerine halkımızın ortak dayanışması ve kararlılığı ile ´hayır´ diyoruz" dendi.
“Muhtarlık maaşı almayacağım”
“Muhtarlık maaşı almayacağım”
Alibaba Mahallesi muhtar adayı Hacı Yılmaz “mahalleme hizmet etmek benim için bir onudur. Muhtarlık maaşını mahallemizde ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilerin eğitimi için bağışlayacağım. Evrak işleri için gelen mahalle sakinlerinden hiç bir ücret talep etmecim. İnşallah mahalle sakinlerimizin desteğiyle bu güne kadar, Alibaba mahallesine yapılmayan birçok hizmeti getirmeye kararlıyım.”dedi
Son günler
Son günler
Sivas SGK İl müdüründen geç kalmayın çağrısı.Yapılandırmadan faydalanmak isteyenler için son günler
Doğduğu toprakları unutmayan siyasetçi
Doğduğu toprakları unutmayan siyasetçi
Sivas´ın Gürün İlçesi doğumlu olan AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, doğduğu toprakları unutmuyor yardımlarını sürdürmeye devam ediyor
Sivas Temayüle Kaldı
Sivas Temayüle Kaldı
Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas İl Başkanlığı seçimlerden bu zamana boş kalan koltuğuna hafta sonu yapılacak olan temayül yoklaması ile başkan oturacak.
“İhtiyacımız birlik içinde karanlık süreçten çıkmaktır”
“İhtiyacımız birlik içinde karanlık süreçten çıkmaktır”
Güvener “İhtiyacımız olan kurultay değil, birlik içinde bu karanlık süreçten çıkabilmektir.” dedi
Eski Milletvekillerine yeni görev
Eski Milletvekillerine yeni görev
24 Haziran seçimlerinin ardından 9 Temmuz´da kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk Bakanlar Kurulunu Başkan Recep Tayyip Erdoğan açıklamış ve gözler bu defa Bakan yardımcılığına çevrilmişti. Sivas Eski Milletvekillerinden üçü bakan yardımcısı olarak açıklandı
OHAL sona erdi
OHAL sona erdi
FETÖ´nün 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin ardından, 21 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen ve 3 ay aralıklarla 7 kez uzatılan Olağanüstü Hal, dün gece saat 01.00 itibariyle sona erdi
Kesici, Başkan Erdoğan´ı Ziyaret Etti
Kesici, Başkan Erdoğan´ı Ziyaret Etti
24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan´ı sosyal medya hesabından kutlamasıyla ilgili olarak parti içinde tartışma ve eleştiri konusu olan hemşerimiz CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici , Cumartesi günü 16.00´da Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a “Sürpriz” bir ziyaret gerçekleştirdi.
Taha Çaykuş istifa etti
Taha Çaykuş istifa etti
İyi parti il başkanı Taha Çaykuş, 24 Haziran seçimlerinde Sivas´tan milletvekili çıkarmamaları durumunda istifa edeceğini bildirmişti. Çaykuş, verdiği sözü tuttu
Sivas Milletvekilleri yemin etti
Sivas Milletvekilleri yemin etti
TBMM Genel Kurulu´nda, 27. Dönem milletvekillerinin yemin töreni sona erdi
Yeni kabinede hemşehrimizin ismi geçiyor
Yeni kabinede hemşehrimizin ismi geçiyor
Türkiye de 24 Haziran´da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı sistemi ve 27. dönem milletvekili seçimlerinden sonra gözler bugün açıklanacak yeni kabinede görev alacak isimlere çevrildi.
Milletvekilleri bugün yemin edecekler
Milletvekilleri bugün yemin edecekler
27. Dönem Parlamentosu, milletvekillerinin ant içme töreni için yarın saat 14.00´te toplanacak
“Çalışmalarımıza kaldığımız  yerden devam edeceğiz”
“Çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz”
Hastaoğlu “Yeni dönemde Sivas´a hizmet konusunda uyumlu bir şekilde çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz.” dedi.
“İdam çıkmazsa TBMM´ne urgan yollayacağız”
“İdam çıkmazsa TBMM´ne urgan yollayacağız”
BBP Sivas İl Başkanı Uğur Bulut yaptığı açıklamalarda “Genel Başkanımız Mustafa Destici milletvekili seçildi. Meclis önümüzdeki günlerde açıldığı zaman ilk işinin idamın çıkarılması için önerge sunmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız da millete bu konuda borçludur. Biz buradan altı ay sonra mecliste eğer idam yasası çıkmaz ise TBMM´ne postane aracılığıyla urgan yollayacağız.” dedi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Olmadı Sivasspor Olmadı
Aydın Ünal
Aydın Ünal
AK Parti kongresi, seçim, ekonomi
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Küçük hesapla büyük projeleri kaçırmak
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
İnsan nereye koşuyor?
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Hacı Bektaş
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Hayırlı Bayramlar!..
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
BİR ÖĞRETMENİN ESERİ
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Dinamik dindarlık
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
İki asırdır kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz, farkında mısınız?
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
41 dereceden 39,5´a
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
İKTASADÎ MESELLER
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
MTTB CAMİASI DERNEĞİ BASIN BİLDİRİSİ YAYINLANDI
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Bana gülmeyi-doğayı anlat...
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
ABD´ye çok güçlü cevap nasıl verilir?
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Onur meselesi
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Rahip Brunson, Reverend Frew ve Halûk
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Düşünce sentezi yapabilmek
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
BİZE BİZİ UNUTTURMA ALLAH´IM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
MAARİFE, MAARİFTEN BİR “BAKAN” VAR(3)
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
SAĞLIKTA TATLI BALLI İŞLER GÜÇLER
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
BAYRAM KOKUSU
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Salih Tuna
Salih Tuna
Sen ne sandın zibidi?
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
BU ŞEHİRDE YIKMAK MODA OLDU
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ