2018 Sivas için hamle yılı olsun
Yeni yılda Milletvekillerimize önemli görevler düşüyor
Tarih: 2.1.2018 10:21:06/ 397okunma / 0yorum

BİZİM SİVAS
Bazı şehirler tarihinden kopamaz; bazı şehirler ise zamana çabucak uyar. Her iki durumun da kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Burada ise sosyoloji devreye girmeli, dezavantajları avantaja çevirmelidir. Şehrimizin en büyük talihsizliği tarihiyle övünürken, sosyolojisine hiç dikkat edilmemiş oluşudur. Hizmet yapılmadı dersek, nankörlük olur. “Hızlı Tren” de dâhil, çok hizmet yapıldı. Dört dörtlük hastaneler, resmî binalar, yurtlar ve turistik tesisleri de sayabiliriz ve hepsi de hizmettir. Ancak, bütün bunlar hasta bir şehre ve merkezden yapılan yatırımlardır. Bu yatırımların büyük bir bölümü kısırdır, bazıları da uzun vadede bir yarar sağlamaz. Hızlı Tren´in Sivas´tan göçü kolaylaştıran bir araç olmaması için, bazı hususları dile getirmeliyiz. Dileriz ki, “Hızlı Tren” boş geçmesin, bereketiyle beraber gelsin… Bu hususlar elbette açık uçludur, 2023´e henüz hiçbir hazırlığı olmayan şehrimize bir büyük bir parantez açılması dileğidir:
1. SİVAS, eski metinlerde “Dar-ül Ulema” olarak anılır. Ayakta kalan dört muhteşem medrese haricinde sekiz medresenin de vakfiyesi vardır. 1974´te kurulan Cumhuriyet Üniversitesi´nin bulunduğu seviye ne kaderdir, ne de kötü bir örnek sayılır. “İhtisas Üniversiteleri” konusu, henüz gündeme gelmiştir ve gelişmeye açık ve muhtaçtır. Her bölümün olduğu tıka basa doldurulmuş kampuslardan günümüz dünyasında verim almak mümkün değildir. Bu konuda, sağlam bir sıralama içerisinde adımlar atılmalıdır. Kampuslar, bir tür uydu şehirlerdir ve öyle düşünülmelidir. Sivas için bu zaten şu anda ihtiyaçtır. Şu üç ihtisas üniversitesi, tarihimize yakışacağı gibi, atıl sosyolojik yapımızı da avantaja çevirecektir:
a. Tarım İhtisas Üniversitesi: Sivas iklimi konusunda görüşlerimiz, eski yüzyıllardan gelen ön yargılarla doludur. Pek çok tarım ürününün son turfandası için biçilmiş bir toprağa sahiptir. Sivas´ta sadece araştırmaya değil, üretime yönelen bir Tarım İhtisas Üniversitesi, hayvancılığı kısa zamanda Türkiye´yi besleyecek düzeye ulaşır. Böyle bir yatırım gelir ve istihdam yaratacağı gibi, tüm ülkemize örnek olabilir. Henüz ülkemizde tarım ihtisas üniversitesi yoktur.
b. Darüşşifa Tıp Üniversitesi: Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi şu an iyi durumda değildir ama bu süregelen kötü yönetim ve alışkanlıkların sonucudur. Bundan en az on yıl önce bu isimde bir üniversite için adım atılması gerektiği tarafımızca dile getirilmiştir. O gün atılmayan adımların bedelini bugün, kriz içinde bir üniversite hastanesi ile baş başa kalarak ödüyoruz. Bugün komşu ilimizde kurulan Sağlık Bilimleri Üniversitesi´ne gıpta etmek, şehrimizi kurtarmaz. İleriye yönelik, daha ince ihtisas alanlarıyla şöhret bulacak bir Darüşşifa Tıp Üniversitesi, düşünülebilir.
2. Askeri Teknoloji Üniversitesi: Teknik Üniversite başlığı altında yeni ihtisas üniversiteleri gündemdedir. Türkiye´nin hem beşerî dokusu, hem tarihi ile güvenilir bir beldesi olan Sivas´a stratejik yatırımlar düşünülmelidir. Bu konuda ülkemizin en büyük ihtiyaçlarından olan Askeri Teknoloji Üniversitesi, ileri bir adım olabilir. Bunun, her ferdi kendisini memleketin tapu sicil muhafızı sayan bir şehre çok yakışacağını düşünüyoruz. Şehre büyük katkısı olan Demiryolları fabrikası, sanayi tesisi olarak yenilenmemiştir ve istihdam kaynağı olmaktan çıkmıştır. Bu fabrika, sadece tren üretebilsin diye kurulan bir fabrika değildir. “Devrim Otomobil-leri”nin en önemli parçaları burada üretilmiştir. Bugün de, her alanda endüstriyel ürün üretilebilir. Üretimin artması, istihdamı mutlaka besleyecektir. Bu tesis, aşağıda zikrettiğimiz As-keri Teknoloji Üniversitesi´nin bir nüvesi, çıkış noktası olabilir. Si-vas, sadece bakıma muhtaç, hizmet sektörüyle geçinen bir şehir olmaktan çıkmalıdır. O zaman, tarihî önemini sürdüren bir “Kale Şehir” hüviyetine kavuşur.
3. “Bilgi”nin tek başına iktidar gücü ve hükümetlerin en önemli meselesi haline geldiği günümüzde, “bilgi”ye yapılan yatırımlar, ülkemizi 2023´e, 2053´e gür ve gürbüz taşıyacak biricik yoldur. YÖK tam anlamıyla bir enkaza dönüşmüştür. Devrim gibi atılımlarla yok edecek ve yerine “kızıl elma”lar belirleyecek büyük bir hamleye ihtiyaç vardır. Bu hamleyi tarih zorunlu hale getirmiştir. Sivas´ın da böyle bir hamlede yerinin olması en büyük temennimizdir.
4. Sivas´ın turizme açılacak çok imkânı vardır ama bu halkın gelir ve kültür düzeyi ile doğrudan alakalıdır. Kendi vilayeti içinde iç turizme fırsat vermeyen bir gelir ve kültür düzeyi ile turizm canlanmaz. Turizmi canlandıracak ve gelir kapısı haline getirecek şey, istikbal endişesinden az çok kurtulmuş bir şehir halkı gerektirir. Turizm, yukarıda saydıklarımızla eşgüdüm içinde düşünülmelidir. Öte yandan Selçuklu´nun en nadide eserleri Sivas´tadır ve Selçuklu´ ya başkentlik yapmış bir ildir. Yıkılan 4 Eylül Stadyu-munun yerine bir Selçuklu müzesi çok da güzel yakışır.
Yukarıda sıraladığımız üniversite, sanayi ve tarımı aynı anda canlandıracak projelerin hepsi hem dünya, hem ülke düzeyinde reel hedeflerdir. Üretime dayalı ekonominin temelini oluşturabilir. Özellikle Askeri Teknoloji Üniversitesi ve Tarım İhtisas Üniversitesi, Sivas´ı şaha kaldıracaktır.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 2018 Sivas için hamle yılı olsun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"Gönlümüz herkese açık, Şeffaf bir Belediye Başkanı olmak"
"Gönlümüz herkese açık, Şeffaf bir Belediye Başkanı olmak"
Kılıç, “Şeffaf bir belediye anlayışını üstleneceğiz. Bizler nefislerimizi aşmış insanlar olarak şehre hizmeti tamamen fedakarlık olarak görmekteyiz. Özellikle genç arkadaşlardan faydalanarak onların görüşleri dikkate alacağız. Herkesimi kucaklayarak gönlümüz herkese açık bir Belediyeyi birlikte oluşturmak olacaktır.” dedi.
Aday adayları ortaya çıkmaya başladı
Aday adayları ortaya çıkmaya başladı
Sivas Belediye Başkanlığı için aday adayları ortaya çıkmaya başladı.
Serdar İnce Aday Adayı
Serdar İnce Aday Adayı
Sivas Belediye Başkanlığı Aday adaylığı için müracaatını yapan, Yüksek Mimar Serdar İnce, “Gönlümüz Sivas´ın çehresini en iyi şekilde yenilemektir. Biz hizmetlerimizi halk ile iç içe bir bütün olarak yapacağız.” dedi
"Geriye değil önümüze bakmamız gerekiyor"
"Geriye değil önümüze bakmamız gerekiyor"
MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, MHP İl Başkanı Özkan Turan Navruz, MHP İlçe Başkanı Metin Topçu ve parti yönetim kurulu üyeleri Sivas Sanayi ve Ticaret Odasını (STSO) ziyaret etti.
Coşkun resmen a. adayı
Coşkun resmen a. adayı
31 Mart Mahalli seçimler için Belediye Başkanlığına talip olan Av. Mustafa Coşkun Cumartesi günü Ak Parti İl binasında yaptığı basın toplantısı ardından aday adaylığı başvurusunu yaptı.
Hallaç Aday Adaylık Dosyasını Teslim Etti
Hallaç Aday Adaylık Dosyasını Teslim Etti
AK Parti´nin Divriği İlçe Belediye Başkan Adayı olma niyetiyle yola çıkan İş adamı, Gazeteci – Yazar Bekir Hallaç, dosyasını AK Parti Divriği İlçe Başkanlığı´na teslim etti.
İstanbul için Kesici´yi önerdiler
İstanbul için Kesici´yi önerdiler
İstanbul´da faaliyet sürdüren Sivaslı Konfederasyonlar ve Dernekler CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı´na Hemşehrimiz İstanbul CHP Milletvekili İlhan Kesici´yi önerdiler
İşçilerin Sorunlarını TBMM´ye Taşıyacak
İşçilerin Sorunlarını TBMM´ye Taşıyacak
Kangal´da bir takım incelmelerde bulunan Sivas MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, Karayollarında taşeron olarak işçilerin grev yaptığı bölgeye gitti.
Burhanettin Kuru Ak Parti´den aday adayı
Burhanettin Kuru Ak Parti´den aday adayı
Burhanettin Kuru Ak Parti´den aday adayı
Ak Parti´den Suşehri´ne İki Aday Adayı
Ak Parti´den Suşehri´ne İki Aday Adayı
Sivas´ın Suşehri ilçesinde 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Ak Parti´den Belediye Başkanı adayı olmak isteyen 2 kişi aday adaylık başvurusunu yaptı.
“Göçü Tersine Çevireceğim”
“Göçü Tersine Çevireceğim”
AK Parti Sivas İl Binasında bir basın açıklaması yapan Yusuf Yağmur, “Halkın içinden biri olarak. Vefalı ve çalışkan bir Sivaslı olarak, Türkiye ve Sivas´ın milli projesi olacak, “Göçü Tersine Çevirme”, “Sivas göç Veren İl Değil Sivas Göç Alan İl Olacak´tır, düşüncesiyle Sivas Belediye Başkalığına talip olduğumu söylemek istiyorum.” dedi.
Eren Derviş Akpınar aday adaylığını açıkladı
Eren Derviş Akpınar aday adaylığını açıkladı
Eren Derviş Akpınar MHP´den Kangal Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıkladı. Akpınar, doğduğu yere olan vefa borcunu ödemek için destek beklediğini söyledi
“Gemerek için hizmet etmeye devam”
“Gemerek için hizmet etmeye devam”
Demir, “Gemerek´te 35 yıldır çözülemeyen alt yapı çalışmalarını çözdük. Aynı zamanda ilçede doğalgaz çalışmalarında sona gelindi. 1000 kişinin üzerinde de bir abonelik sayısına ulaştık.” dedi
Akdağmadeni´nin de Yeni Bir Ay Doğacak
Akdağmadeni´nin de Yeni Bir Ay Doğacak
Ömer Aydoğmuş AK Parti´den yaşadığı ilçesi için hizmet etmeye hazırım diyerek, “Akdağmadeni Belediye Başkanlığı için Aday Adayıyım.” dedi
"Sanmayın ki FETÖ bitti, bitmedi!"
"Sanmayın ki FETÖ bitti, bitmedi!"
AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı Ekim Ayı Danışma Meclisi Toplantısı´na Belediye Başkanı Sami Aydın´ın açıklamaları damga vurdu. Başkan Aydın, "Biz nefsimizi aşmış insanlar olmalıyız. AK Parti bunu bize vermiş olmalı ama plan başka… Plan; sanmayın ki Fetö bitti, bitmedi. Farklı şekilde devam ediyor." dedi
Yerel seçimler 31 Mart´ta
Yerel seçimler 31 Mart´ta
Türkiye yerel seçimler için gün saymaya başladı. Şehirlerde Belediye Başkan aday adayları boy gösterirken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ise yerel seçimlere ilişkin kararı Resmi Gazete´de yayımlandı.
“Benim derdim SİVAS´ı yeniden ayağa kaldırmaktır”
“Benim derdim SİVAS´ı yeniden ayağa kaldırmaktır”
Ben önce Cenab-ı Allah´a güveniyorum, sonrada Sivas´ın yiğit insanlarına güveniyorum. Hemşehrilerimiz bizi Mecliste takip etsinler. Benim derdim, sevdalısı olduğum Sivas´ı, Sivas´ın yiğit insanları ile birlikte ayağa kaldırmak olacaktır.”dedi. Özyürek, “Biz MHP Milletvekilleri olarak, Sivaslı iş insanları için yukarıdan devlet yatırımlarını Sivas´a çekmeye çalışacağız. Bu bizim ilk önceliğimiz içinde yapacağımız birinci öncelik olarak geçiyor. İkinci öncelik ise teşviklerde ve desteklerde Sivas´ı ön plana çıkarıp yine Sivas´ı cazibe merkezi konumuna getireceğiz. Eğer bu söylediklerimiz yapılmaz ise Sivas sıkıntılarından kurtulamaz.”şeklin de konuştu
Karasu, Demir Çelik Fabrikasını Sordu
Karasu, Demir Çelik Fabrikasını Sordu
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Demir Çelik Fabrikası faaliyetlerinin durdurulması ve bundan dolayı mağdur olan işçilerin durumu hakkında bilgi edinmek için TBMM´ye kanun önerisi sunarak son durumu sordu.
Hallaç Aday Adaylığını Açıkladı
Hallaç Aday Adaylığını Açıkladı
AK Parti Divriği Belediye Başkan Aday Adayı Bekir Hallaç; "Divriği Hepimizin Birlikte Çalışacağız, Birlikte Başaracağız" diyerek aday adaylığını açıkladı.
Sahte Para ele Geçirildi
Sahte Para ele Geçirildi
Sahte Para ele Geçirildi
Aksu, Kurum´un ziyaretini değerlendirdi
Aksu, Kurum´un ziyaretini değerlendirdi
Aksu, Kurum´un ziyaretini değerlendirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Evlat kokusu, cennet kokusudur.

Hz. Muhammed
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Sivasspor´dan Beşiktaş´a Futbol Dersi
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Dikkat! Türkiye´nin sosyolojisi metamorfoz geçiriyor!
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Yatay talimatlar, dikey uygulamalar!
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Sessiz karşı devrim
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
O para zaten bizim değildi
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Barbar Modern Medenî
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
TÜYAP Kitap Fuarı´na ve Selim İleri´ye dair
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
İslam´ın ölçütleri
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Avucunuzdaki Kelebek
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Dikkat, PKK dönüşüyor
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
TÜKETİM DEVLETİ VE SÖYLEMİN İKİYÜZÜ
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Mâtürîdî toplantılarının hatırlattıkları
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Kendini Fark Etmek
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Hududullah-II
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Allah´ı, Peygamber´i rüyada görmek
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Ey ana toprağı, ey Anadolu
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
“YAZIN ÜÇ AY YATAN ÖĞRETMEN” HA!
Salih Tuna
Salih Tuna
Türk ekonomisi McKinsey´e mi emanet edildi?
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ